Autobusové zastávky a nádraží v Česku

st 17. 4.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

RegioJet
Eurolines France
Leo Express
National Express

Hlavní autobusové stanice a nádraží v České republice

Autobusová doprava je nejdůležitějším způsobem osobní dopravy v České republice a také má největší hustotu provozu. Veřejná autobusová doprava a její regionální a příměstské spoje propojují většinu měst a vesnic v zemi. V porovnání s ostatními způsoby dopravy, je autobusová doprava rozhodně nejlevnější. Nejen díky tomu se v Česku řadí mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější způsoby osobní transportace. Největší autobusové nádraží v zemi se nacházi na pražské Florenci. Používá ho 100 různých dopravců a ročně odbaví 7 miliónů cestujících. Hlavní město Praha má k dispozici hned několik autobusových nádraží. Kromě autobusového nádraží na Florenci odjíždějí meziměstské a dálkové autobusy denně ze zástávek Nádraží Holešovice, z Černého Mostu, ze stanic Roztyly, Zličín, Želivského a Na Knížecí.

Většina středně velkých a velkých měst v České republice má několik menších nádraží či stanic a jedno hlavní nádraží. Například v Brně je to autobusové nádraží Zvonařka, které nese označení ÚAN (ústřední nádraží), stejně jako například hlavní nádraží v Ostravě (Ostrava, ÚAN). Hlavní autobusové nádraží v Plzni nese označení Plzeň, CAN (centrální autobusové nádraží). Jízdní řády autobusů jsou zpravidla umístěny přímo na zastávce, ze které autobusové spoje odjíždějí. Najdete je však i na internetu. Většina dnešních autobusových společností vznikla po roce 1994 transformací z původních národních, později státních podniků ČSAD.


ÚAN Florenc

ÚAN Florenc
Foto: Honza Groh, CC BY 3.0

ÚAN Zvonařka

ÚAN Zvonařka
Foto: RomanM82,CC BY-SA 3.0

CAN Plzeň

CAN Plzeň
Foto: BUSportal

Česká autobusová nádraží byla budována až do osmdesátých let dvacátého století zpravidla odděleně od terminálů městské hromadné dopravy i od železničních stanic, i když převážně v jejich blízkosti. Poslední dobou se však více prosazují tendence zřizovat společné odbavovací budovy. Integrace terminálů výrazně zjednodušuje přestupy mezi různými spoji a usnadňuje tak cestování autobusem. Mnohá autobusová nádraží i sdružené terminály v nedávné době prošly rekonstrukcí, nebo se rekonstrukce v blízké době chystají. Například pražské nádraží Florenc prošlo rekonstrukcí v roce 2008 a nová hala s moderním prostorem pro cestující byla otevřena v červnu 2009. Dnes zde najdete restauraci rychlého občerstvení, prodejnu pečiva, novin a potravin.

Autobusem z Brna do Prahy

Autobusem z Brna do Prahy

Autobusem z Ostravy do Brna

Autobusem z Brna do Ostravy

Autobusem z Prahy do Vídně

Autobusem z Prahy do Vídně

Autobusové nádraží Florenc

Ústřední autobusové nádraží Praha - Florenc leží v centru města a nabízí tak svou polohou jednoduché spojení do všechn částí Prahy, případně k dalším spojům. V blízkosti autobusového terminálu se nachází stanice metra Florenc. Zde se kříží dvě linky metra, linka B a linka C. Naproti nádražní hale najdete stanice městských autobusových linek číslo 133, 135 a 175 jedoucí na Jižní Město. Dále zde staví autobusové linky číslo 194 a 207, které končí na Starém Městě. Na Florenc se dostanete i tramvajemi. Tramvajové zastávky jsou umístěné v blískosti metra, ne více než pět minut chůze od autobusového nádraží Florenc.


Autobusové nádraží Brno Zvonařka

Brněnské autobusové nádraží se nachází v těsné blízkosti centra města, u hotelu Grand. V těsné blízkosti je také vlakové nádraží Brno hlavní nádraží a v dosahu najdete stanice několika tramvajových, autobusových, či trolejbusových linek. Tramvajemi číslo 1 a 9 nebo autobusem 67 se za pár minut dostanete z hlavního nádraží na zastávku Moravské náměstí, kde se nachází druhá největší univerzita v zemi, Masarykova univerzita. V jejím okolí se rozkládá překrásný stejnojmenný park a také Sady Osvobození. Daleko to není ani na hrad Špilberk, který je dominantou brněnského panorama a stojí na vrcholu stejnojmenného kopce.


Ústřední autobusové nádraží Ostrava

Ústřední autobusové nádraží Ostrava leží ve východní části města. Odtud máte celé centrum na dosah ruky. V těsné blízkosti najdete Obchodní Centrum Forum Nová Karolína. Nedaleko autobusového nádraží se nachází vlaková stanice Ostrava – střed. Nejblížší zastávka hromadné dopravy je stanice Náměstí republiky. Odtud se můžete svézt tramvají k ostravskému výstavišti na zastávku Výstaviště. Ostrava je po Brně druhé největší město na Moravě a je proto důležitým dopravním bodem Moravskoslezkého regionu.


Oblíbené autobusové trasy

DomůAutobusové zastávky a nádraží v Česku

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk