Železniční doprava v České republice

po 24. 6.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

RegioJet
Deutsche Bahn
Leo Express
Italo
Železniční dopravci v ČR
Železniční dopravci v Evropě
Oblíbené trasy
Jak kupovat jízdenky na vlaky

Vlaky a železniční doprava

Železniční doprava v České republice je moderní a spolehlivý způsob, jak cestovat po zemi. S hustou sítí železničních tratí spojujících města, vesnice a turistické atrakce nabízí železnice pohodlné a efektivní spojení mezi různými destinacemi. České železnice provozují různé typy vlaků, včetně rychlíků, osobních vlaků a mezinárodních spojů, které pokrývají nejen vnitrostátní trasy, ale také spojení do sousedních zemí jako je Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a další. Díky častým spojům a moderním vlakovým vozům můžete snadno a pohodlně cestovat po České republice a objevovat její krásy. Navíc jsou železniční jízdenky často cenově dostupné a nabízejí různé tarify a slevy pro různé typy cestujících. Bezpečnost a pohodlí cestujících jsou pro české železnice prioritou, což zajišťuje příjemný zážitek z cestování po zemi.

Železniční dopravci v Česku

Hlavními provozovateli vlakového spojení je národní společnost České dráhy. ČD jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. České dráhy svým cestujícím nabízejí bohatý vozový park. Své vlaky dělí do několika kategorií podle nabízeného komfortu a také rychlosti vlaků. K dispozici jsou osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky, nazývané také vlaky vyšší kvality. Mezi další významné provozovatele patří například také RegioJet, jejímž vlastníkem je společnost Student Agency, která kromě toho provozuje také autobusovou dopravu.

Nováčkem na trhu jsou vlaky společnosti Leo Express. Zatímco na hlavních trasách, jako například na trase mezi Prahou a Olomoucí, provozuje železniční dopravu hned několik společností, na méně frekventovaných cestách je menší konkurence mezi provozovateli vlakového spojení a většinu vlaků provozují České dráhy. Z historických důvodů jsou České dráhy zároveň hlavním provozovatelem dráhy a ostatní dopravci jim tak jako vlastníkovi dopravní cesty musí hradit poplatek za užívání dráhy.


České dráhy jsou největším provozovatelem železniční dopravy v České republice a mají u nás dlouholetou tradici. Železniční doprava na území Čech, Moravy a Slezska má více než stosedmdesát let dlouhou tradici. Denně vypraví více než 7000 různých vlaků do všech koutů země i mimo její hranice. České dráhy se řadí dlouhodobě řadí mezi 10 nejvyznamnějších evropských železničních společností. Každý obyvatel České republiky si průměrně zakoupí 17 jízdenek na vlak ročně a češi se tak řadí mezi jedny z nejnadšenějších cestovatelů vlakem. České dráhy vás svezou například na těchto trasách: Praha – Bratislava, Praha – Berlín, Praha – Drážďany oraz Praha – Vídeň. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Společnost RegioJet byla založena v roce 2009 v Brně a kromě železniční dopravy se zabývá také dopravou autobusovou. Ta má o něco delší tradici, autobusy této společnosti původně fungovaly pod značkou Student Agency, jejíž historie se začala psát již v roce 1993. V roce 2016 však došlo k sjednocení jmen pod hlavičku RegioJet. Jednou z výhod společnosti je tak možnost kombinovat spoje autobusové a železniční na mnoha trasách. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Vlaky společnosti Leo Express se poprvé vydaly na cestu koncem roku 2012. Dnes společnost svými moderními vlaky spojuje více než 120 měst v 6 zemích. Kromě železniční dopravy Leo Express poskytuje také osobní autobusovou dopravu a její autobusy navazují na vlakové spoje, které tento dopravce provozuje. Více informací o tomto dopravci najdete zde.

Evropští železniční dopravci

Kromě domácích železničních dopravců, na Omio můžete zakoupit jízdenky na vlaky pro všechny velké evropské dopravce. Mnoho železničních dopravců z okolních zemí, jako německý Deutsche bahn nebo rakouský dopravce ÖBB, provozují dopravu také do České republiky. Pokud se chystáte cestovat například do Itálie, k dispozici je vám jak na webových stránkách Omio, tak i v aplikaci, možnost rezervovat jízdenky po Itálii s Trenitalia, po Francii s SNCF nebo se španělskými Renfe.


Deutsche Bahn : provozuje regionální i dálkovou železniční dopravu v Německu a také, ve spolupráci s dalšími železničními dopravci, do měst nacházejících se v sousedních zemích. Díky Deutsche Bahn se můžete snadno dostat do mnoha velkých evropských měst. Všechny typy jízdenek Deutsche Bahn je možné zakoupit na webových stránkách Omio, a to včetně speciálních akcí a slevových nabídek. Výsledky vyhledávání železničního spojení můžete na Omio třídit podle nejnižší ceny, podle délky trvání cesty nebo podle optimální kombinace obojího. Najděte ty nejlepší nabídky na Omio! Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Společnost Trenitalia : je největší železniční dopravce v Itálii. Trenitalia provozuje regionální i dálkové vlaky nejen po celé Itálii ale také z Itálie do zahraničí, a to například do Rakouska, Švýcarska, Německa a Francie. Všechny typy jízdenek na všechny vlaky i trasy společnosti Trenitalia můžete rezervovat na webových stránkách Omio a v aplikaci Omio, a to včetně speciálních cenových nabídek a slev. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


SNCF : je jedním z největších železničních dopravců ve Francii. Díky SNCF můžete jednoduše procestovat téměř celou Francii , a podívat se do všech jejích částí, včetně malých malebných měst. Všechny typy jízdenek SNCF je možné zakoupit na webových stránkách Omio, a to včetně speciálních akcí a slevových nabídek. Výsledky vyhledávání železničního spojení můžete na Omio třídit podle nejnižší ceny, podle délky trvání cesty nebo podle optimální kombinace obojího. Najděte ty nejlepší nabídky na Omio! Více informací o tomto dopravci najdete zde.

Oblíbené železniční trasy

 

Cestování vlakem v Česku

Cestování vlakem patří v České republice k nejpopulárnějším způsobům dopravy. Na jednu osobu podle Českých drah připadá 17 cest vlakem ročně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě. V České republice je k dispozici několik vlakových dopravců. Spolu s vysokou hustotou železniční sítě je cestování vlakem skvělým způsobem dopravy Českem. Železniční doprava v Česku patří mezi nejstarší v kontinentální Evropě. První koněspřežná železnice zahájila svůj zkušební provoz na lince Linec - České Budějovice v září 1827. Od té doby došlo k rozvoji železniční sítě, a ve značně členitém terénu České krajiny došlo k rozvoji a postupné modernizaci mnoha tratí. V České republice je dnes více než 2500 různých nádraží a stanic vlaků, ze kterých denně odjíždí až 7000 vlakových spojů. Největší a nejvytíženější nádraží v České republice je bezesporu hlavní nádraží v Praze. Mezi další frekventovaná nádraží patří například hlavní nádraží v Brně, Olomouci nebo v Ostravě.


 

České vlaky jezdí včas!

Nezastavujeme, máme spoždění! Klasická filmová hláška, která zlidověla, již patří minulosti. Přesnost vlaků Českých drah se v roce 2016 zvýšila oproti roku 2015 o 3,3 %. Přesnost vlaků dosáhla podle údajů dopravce až na 89,9 %. Za přesný vlak je považován ten, který přijede a odjede o méně než pět minut později než bylo původně plánováno. Je to stanoveno podle standardů Mezinárodní železniční unie (UIC). Toto není jediný ukazatel, ve kterém se přesnost jízdy vlaků národního dopravce zlepšila. také v dálkové dopravě přesnost spojů stoupla dokonce o 5,7 % ze 72,1 % v roce 2015 na 77,8 % v roce 2016. V dopravě regionální se přesnost vlaků zvýšila o 3,1 % z 87,8 % v roce 2015 na 90,9 % v roce 2016. Železniční doprava se tak stává více a více spolehlivější. Pokud tedy plánujete například služební cestu a nechcete dorazit do cíle se spožděním, cestování vlakem je tou pravou volbou.

Aplikace zdarma!

Železniční infrastruktura v Česku

Železniční infrastruktura se rok od roku zlepšuje. Na českých kolejích přibývá konkurence. Soupravy na tratích se postupně modernizují. Dochází také k harmonizaci právních předpisů s těmi, které platí v Evropské unii, a to i díky vstupu soukromých dopravců na trh. To vše má pozitivní vliv na zlepšení kvality služeb poskytovaných v českých vlacích. Klíčovou otázkou samozřejmě je jak zvýšit bezpečnost cestujících a zároveň udržet nízké ceny jízdenek na železnici. Železniční doprava je v České republice oblíbená jak na delších trasách, třeba do zahraničí, tak i na trasách krátkých, například pro ty, kteří volí vlak pro každodenní dojíždění do školy či zaměstnání.

Nejen v Česku ale i v ostatních částech Evropy se toho v posledních letech hodně změnilo. Vysokorychlostní železniční doprava je, hlavně v západní Evropě, stále běžnější. S urychlováním železniční přepravy dochází také k růstu její popularity a stává se v posledních letech módní. Na mnoha evropských trasách nabízí nejrychlejší alternativu přepravy. Například mezi Paříží a Bruselem. Cestování vlakem je také ideální způsob, jak spojit příjemné s užitečným, tedy pohodlí na cestách s možností pracovat během jízdy v železničním voze. Mnoho vlaků nabízí připojení k internetu zdarma

Vyhledávač Omio dává možnost důkladně naplánovat jakoukoli trasu. Snadno si můžete rozvrhnout plán cesty včetně čekací doby. Přátelský zákaznický servis, možnost kontaktovat nás jak telefonicky, tak pomocí internetu, to vše dělá vaši zkušenost příjemnější bez ohledu na to, kterého dopravce pro vaši cestu použijete. Snadno si u nás vyberete toho správného..

 

Cestuj vlakem – jako tisíce dalších lidí!

Tisíce lidí v České republice denně využívají autobusové a vlakové spoje, každý den je vypraveno několik tisíc vlaků. Železniční síť v Česku je jednou z nejhustších na světě, nabízí 9500 km železničních sítí.

Nabízí se mnoho různých tras a způsobů cestování vlakem po celé České republice a Evropě. Železniční dráha v České republice je provozována společností České dráhy. Mezi další firmy provozující pravidelnou osobní dopravu na železnici patří RegioJet, Leo Express a Veolia Transport Morava.

Cesta vlakem je bezpečný, spolehlivý a pohodlný způsob, jak se dostat na místo určení. Díky existenci rozsáhlé železniční sítě je dnes doprava vlakem praktickým způsobem, jak cestovat ve všech koutech České republiky.

Pokud máte před zakoupením jízdenek na vlak jakékoli otázky, neváhejte se obrátit na naše informační stránky FAQ. Snažíme se zde poskytnout odpovědi na nejčastější otázky týkající se témat jako je změna či zrušení jízdenek na vlak, storno poplatky za zrušení jízdenek, cestování s jízdními koly, dětmi, zvířaty a další.

Proč cestovat vlakem? Zde jsou 3 výhody:

Více místa:: ve většině vlaků máte k dispozici více místa a tím pádem i větší pohodlí, než v autobusech a letadlech. Více místa máte nejen na protažení končetin ale také pro vaše zavazadla. Kromě toho máte možnost se při delší cestě projít, pokud si to po delším sezení vaše tělo žádá.

Lepší využití času: : vlaky v dnešní době nabízejí elektrické přípojky, WIFI a stolky. Můžete tak čas strávený ve vlaku využít pro dohnání pracovních restů, speciálně cestujete-li za obchodem.

Zavazadla: : do vlaku je možné vzít více zavazadel, než do ostatních přepravních prostředků a nezáleží na tom, kolik vaše zavazadla váží. Místo na uložení zavazadla máte jak nad hlavou, tak i v prostoru kolem vašeho sedadla. Uličky ve vlaku jsou o poznání širší než například v autobuse, nemluvě o letadle.

 

Jak kupovat jízdenky na vlak?

1. Nakupujte pohodlně přes internet

Speciální výhodné nabídky jsou často k dispozici pouze v on-line prodeji. Chcete-li zakoupit jízdenky pohodlně odkudkoli, stači se přihlásit do systému a platbu je v dnešní době samozřejmě možné provést online, ať už bankovním převodem nebo platební kartou.

2. Sledujte nabídky a ceny pravidelně

Sledovat sociální média se vyplatí. Například sledujete-li facebookový profil železničních dopravců, dozvíte se rychle o propagačních akcích, nových trasách či vyjímečných sezóních nabídkách. Sledovat můžete samozřejmě také náš facebookový profil. I zde se dozvíte mnoho novinek a aktualit ze světa cestování.

3. Nečekejte na poslední chvíli

Čím dříve se rozhodnete koupit si jízdenku, tím větší je šance, že za ní zaplatí méně. Nejlevnější jízdenky se mohou vyprodat během několika minut. Například České dráhy nabízejí nižší tarif na tzv. Včasné jízdenky zakoupené s dostatečným časovým předstihem.

a dále...

Omio vám pomáhá a usnadňuje vyhledávání spojení vlakem na libovolná místa nejen v České republice ale i v Evropě, a také pro vás porovná ceny jízdenek. Rezervovat levné jízdenky můžete jak přímo u dopravců, ať už na jejich stránkách nebo na přepážce na nádraží kdekoli v Česku. Levné jízdenky můžete samozřejmě rezervovat i prostřednictvím stránek Omio – je to snazší než kdykoli předtím. Pohodlně vás přepojíme na rezervační stránku, kde můžete zakoupit nejlevnější jízdenky ať už pro domácí spoje v rámci České republiky nebo pro cesty do jiných evropských zemí. Kromě toho u nás můžete porovnat také spojení dálkovými autobusy nebo lety na stejných trasách. Nezáleží na tom, jestli se chystáte navštívit Francii, Španělsko či Itálii. Na stránkách Omio můžete porovnávat všechny druhy spojení pro vaše návštěvy evropských zemí a měst.

Oblíbené železniční trasy

Některé trasy jsou dlouhodobě oblíbenější například díky chybějícímu spojení autobusovou dopravou, či díky lepší poloze vlakového nádraží. Níže uvedené trasy patří dlouhodobě k nejvytíženějším v Čechách a na Moravě. Železniční trasa mezi Prahou a Brnem spojuje hlavní město s moravskou metropolí. Obě destinace představují žádané turistické lokality a panuje zde tradičně čilý dopravní ruch. Trasa Praha–Ostrava je nejrušnější a nejvytíženější tratí v zemi. Není proto divu, že zde je provozováno až 40 vlaků denně. Ty spojují naše hlavní město s průmyslovým, vzdělávacím a kulturním centrem moravsko-slezského kraje.

Další oblíbenou trasou spojující českou metropoli s hlavním městem piva představuje trasa Praha – Plzeň. Přepravu na tomto úseku zajišťují pouze České dráhy, které v pravidelných, hodinových intervalech, vypravují denně až 20 spojů, včetně těch posilových. Z Prahy do Českých Budějovic se jezdí hlavně na víkend či na dovolenou, opačným směrem do škol, za prací či za zábavou. Přímé vlaky jezdí buď přes Tábor z pražského Hlavního nádraží a cesta rychlíkem trvá v nejkratším případě 2 a půl hodiny. Praha jako hlavní město České republiky je přirozeným centrem země a velmi frekventovaným cílem obyvatel všech krajských měst.

Ústí nad Labem je sedmým největším městem v České republice a přirozeným centrem nejen Ústeckého kraje, ale celé průmyslové oblasti na severozápadě Čech. Pro obyvatele Ústecka je pak Praha také dopravním uzlem, odkud mohou cestovat do celé Evropy.

Vlaky z Prahy do Brna a zpět
Vlaky z Prahy do Ostravy a zpět
Vlaky z Prahy do Plzně a zpět
Vlaky z Prahy do Českých Budějovic
Vlaky z Prahy do Ústí nad Labem a zpět

 

Cestování vlakem po České republice

Vzhledem k husté síti železniční přepravy patří tento způsob cestování v tuzemsku k nejoblíbenějším. Vlakem se u nás dostanete v podstatě odkudkoliv kamkoliv. Ná méně vytížených regionálních trasách jezdí kratší vlaky složené ze dvou až tří souprav. Na vytíženějších trasách pak potkáte vlaky modernější. Nejběžnějším způsobem, jak zakoupit jízdenku na vlak, stále zůstává nákup přímo u přepážky na vlakovém nádraží. Na větších nádražích a železničních stanicích jsou nainstalované moderní jízdenkové automaty s velmi jednoduchou obsluhou, kde si také můžete pohodlně zakoupit vaše jízdenky pro cestování vlakem s Českými dráhami. Pro platbu v těchto automatech je možné použít jednak elektronické peněženky na In Kartě, v některých automatech lze platit i hotovostí nebo platebními kartami.

Cestuj s českými železničními dopravci po Evropě


Kromě mnoha různých tras a spojů na české železnici, nabízejí vlakoví dopravci mnoho cest do ostatních zemí Evropy. Na našich stránkách si můžete snadno najít nejvhodnější dopravní spojení nejen do různých koutů České republiky, ale i do těch nejmenších evropských destinací. Čeští vlakoví dopravci jako RegioJet nebo Leo Express nabízejí například cesty vlakem na Slovensko a České dráhy do většiny ostatních evropských zemí. Do Berlína, Vídně a Budapešti se z Prahy s Českými drahami dostanete vlakem každé dvě hodiny. Na našich stránkách vám nabízíme kombinování všech typů osobní přepravy, včetně dopravy na letiště a z něj. Jedním klikem tak získáte kompletní škálu informací o možnostech cestování mezi různými městy i vesnicemi, které byste jinak museli složitě hledat na několika různých webových stránkách. Navíc si zde můžete rezervovat nebo i přímo zakoupit svou jízdenku.

Navštiv zajímavá místa vlakem

Jaké výhody nabízí cestování vlakem?

Kromě pohodlí při cestě, možnosti se při jízdě projít, navštívit jídelní vůz (na delších trasách), nabízí neustále modernizované železniční soupravy větší a větší komfort

Pohodlná sedadla: vlaky dnes nabízejí moderní a často také polohovatelná sedadla. Můžete si tak být jisti, že při cestování budete mít pohodlí a dostatek místa.

Wi-Fi: mnoho vlaků nabízí možnost připojení k wifi zdarma. Na delších trasách to nabízí například České dráhy a pozadu nezůstávají ani společnosti RegioJet a LeoExpress.

Toalety: WC na palubách osobních vozů jsou v dnešní době již standardem, na který si zvykli všechni cestující.

Nápoje a občerstvení: koupit si něco k pití nebo snědku je také v posledních letech běžné. Vlaky na delších trasách nabízejí jídelní vozy a vybrat is můžete dokonce z meny s teplými jídly.

Elektrické přípojky: chcete při cestě vlakem pracovat na počítačí nebo například sledovat film? Ani to už v dnešní době není v modernějších soupravách problém, díky elektrickým přípojkám.

Klimatizace: především v horkých letních měsících všichni oceníme klimatizaci. Například ve vlacích Českých drah máte možnost regulovat klimatizaci a topení individuálně pro vaše kupé.

DomůŽelezniční doprava v České republice

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk