Stanice vlaků a nádraží v Česku

so 20. 7.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

RegioJet
Deutsche Bahn
Leo Express
Italo

Stanice vlaků a železniční nádraží v České republice

V České republice existuje téměř 10 000 km vlakových kolejí a je tak jednou z nejhustších železničních sítí na světě. Kromě toho se v Česku nachází 2832 železničních stanic a nádraží. Železniční dráha v České republice je provozována společností České dráhy. Mezi další firmy provozující pravidelnou osobní dopravu na železnici patří RegioJet, Leo Express a Veolia Transport Morava. Díky existenci rozsáhlé železniční sítě je dnes doprava vlakem praktickým způsobem, jak cestovat ve všech koutech České republiky. Jednou z nejdůležitějších tras je například ta spojující Berlín a Drážďany s Prahou, Bratislavou a případně Vídní. Jde o část 4. panevropského koridoru a velmi důležitou spojnici mezi několika významnými evropskými městy. Další neméně důležitý koridor spojuje Brno a Ostravu s Varšavou a Gdaňskem. Největší a nejvytíženější vlakové nádraží v České republice je bezesporu hlavní nádraží v Praze, které slouží vlakům a cestujícím od roku 1871 a zajišťuje odbavení cestujících jak v mezinárodní tak i ve vnitrostátní přepravě. Mezi další významná vlaková nádraží patří například hlavní nádraží v Brně, Olomouci nebo v Ostravě. Na nádražích je možné zakoupit jízdenku přímo na přepážce, jejich množství se liší podle velikosti nádraží. Většina větších nádraží uvádí odjezdy vlaků na světelných informačních tabulích, cestující tak mohou pohodlně vyhledat spojení a odjezdy vlaků. Zjistí jak přesný čas odjezdu a příjezdu vlaků, tak i ze kterého nástupiště vlak odjíždí. Jízdní řády vlaků najdete jednak na nástupišti, lze je však nalézt i na internetu.

Praha hlavní nádraží

Praha hlavní nádraží
Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0

Brno hlavní nádraží

Brno hlavní nádraží
Foto: CC BY 2.5

Ostrava Svinov

Ostrava Svinov
Foto: Ludek, CC BY-SA 3.0

Největší vlaková nádraží v Česku

Nádraží Počet cestujících (denně) Počet tratí
Praha hlavní nádraží 100.000 22
Brno hlavní nádraží 60.000 10
Nádraží Ostrava-Svinov 30.000 1
Hlavní nádraží Ostrava 25.000 9
Hlavní nádraží Olomouc 11.000 17
Ústí nad Labem hlavní nádraží 4.000 3
Vlakem z Prahy do Brna

Vlakem z Prahy do Brna

Vlakem z Prahy do Ostravy

Vlakem z Prahy do Ostravy

Vlakem z Prahy do Vídně

Vlakem z Prahy do Vídně

Praha hlavní nádraží

Pražské hlavní (Wilsonovo) nádraží, které leží v centru hlavního města, odbaví nejvíce cestujících ze všech vlakových stanic v Česku. Je zároveň největším a nejdůležitějším nádražím v zemi. Součástí nádraží je Fantova budova, která je spolu s halou nad kolejištěm zařazena mezi kulturní památky. Hlavní nádraží prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která byla ukončena v roce 2010. Dnes zde kromě několika restaurací najdete supermarket, pekárnu, obchody s drobnými potravinami a módou, nebo například knihkupectví. Nádraží se nachází přímo u stanice metra. Do zastávky Hlavní nádraží metra linky C se dostanete eskalátory přímo z haly vlakového nádraží. Bezproblémově sem dojedete i tramvají nebo přímým autobusem Airport Express z letiště Václava Havla. Dopravu z hlavního nádraží nabízí hned několik dopravců, například Regio Jet, Leo Express a samozřejmě také České dráhy, které nabízí dopravu do mnoha míst země jak běžnými vlaky, tak i rychlíky a rychlovlaky Pendolino. Nedaleko pražského hlavního nádraží se nachází Masarykovo nádraží. Obě nádraží nejsou propojena železniční ani městskou dopravou. Vzdálenost z hlavního na Masarykovo nádraží lze však pohodlně ujít pěsky během ne více než 10 minut, stejně jako vzdálenost na ústřední autobusové nádraží Florenc. Z Masarykova nádraží odjíždějí vlaky především na severovýchod České republiky.

Brno hlavní nádraží

Brněnské hlavní vlakové nádraží se nachází přímo v historického centru města. Tato železniční stanice je důležitým železničním uzlem, tudíž i pravidelnou zastávkou mezinárodních expresů, směřujících do Vídně nebo přes Bratislavu do Budapeště. Na nádraží si lze ukrátit čekání na vlak v restauraci, nachází se zde pekárna, obchod s drobnými potravinami a součástí budovy je také pošta. Železniční stanice je napojena na systém městské dopravy. Z nádraží pravidelně odjíždějí přímá autobusová spojení na mezinárodní letiště Tuřany, konkrétně jsou to linky 76 a 89, které jezdí celodenně v půlhodinovém intervalu. Terminál u nádražní budovy též obsluhují autobusy číslo 33, 67, 90, 91, 92, 93, 94 a 95, které obvykle končí na kraji Brna. Z hlavního nádraží dále odjížději tramvajové linky číslo 1, 2, 4, 8, 9, 10 a 12, směřující na brněnská sídliště.

Nádraží Ostrava-Svinov

Jedno z nejmodernějších železničních nádraží v zemi, které prošlo rozsáhlou rekonstrukcí v mezi lety 2004 a 2006 cestujícím denně nabízí hned několik různých spojů Českých drah, mimo jiné 6 párů spojů rychlovlakem Pendolino. Z Ostravy Svinova lze vlaky ČD, kromě míst na území ČR, cestovat také do zahraničí, například do Polska, na Slovensko, do Rakouska či do Ruska. Nabízí se zde také velmi dobré spojení s hlavním městem Prahou. Vlaky vyrážejí z Ostravy každou hodinu. Vlakem Pendolino to do Prahy trvá přibližně 3 hodiny a 20 minut. Kromě toho hraje nádraží Ostrava Svinov také klíčovou roli v regionální dopravě. Nabízí spojení se všemi významnými centry Moravskoslezského kraje, například s Opavou, Havířovem, Bohumínem a Českým Těšínem. Nádraží se nachází v severní části města, přibližně 15 minut jízdy od centra Ostravy. Z vlakového nádraží Svinov se dostanete tramvajemi číslo 1, 2, 8 a 18 na Ústřední autobusové nádraží. Dále jsou zde k dispozici linky trolejbusu, kterými se lze dopravit do většiny ostravských čtvrtí. Cestující mohou využít i vlakové spojení na letiště Leoše Janáčka. Cesta příměstskou linkou S4 (směr Bohumín) zabere asi půl hodiny. Vlaky však nejezdí v pravidelných intervalech..


Oblíbené železniční trasy

DomůStanice vlaků a nádraží v Česku

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk