České dráhy: jízdní řády, jízdenky a linky dopravce

út 28. 5.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí
Vlaky ČD
Jízdní řády ČD
Informace o ČD
Často kladené dotazy

Jízdenky pro všechny trasy Českých drah po celé ČR i do zahraničí můžete koupit na stránkách Omio

České dráhy + Omio

Omio je cestovní platforma a autorizovaný prodejce jízdenek. Na stránkách Omio můžete zakoupit všechny jízdenky od společnosti České dráhy, ať už se jedná o speciální cenovou nabídku, slevu nebo běžné jízdenky pro všechny trasy v ČR i v celé Evropě. Jízdenky si můžete seřadit podle nejnižší ceny, nejrychlejšího spojení, či nejchytřejší kombinace obojího, a vybrat si tak tu, která je pro vás nejlepší!

Vlaky společnosti České dráhy

Pro přepravu cestujících, neboli osobní dopravu rozdělují ČD své vlaky do několika kategorií: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky neboli vlaky vyšší kvality. Tyto expresní vlaky se dále rozlišují na vlaky expres (Ex), Intercity (IC, mezi něž patří i vlaky s obchodním označením SC, SuperCity), EuroCity (EC) a EuroNight (EN).

Nákup jízdenek

Nejjednodušší cestou jak zakoupit jízdenky na přímo na internetu. Na stránkách Omio zakoupíte všechny jízdenky Českých drah a jsou vám k dispozici v elektronické podobě. Už žádné tisknutí papírových jízdenek. Ušetříte jak svůj čas, tak přírodu.

Trasa Cena
Vlaky z Prahy do Ostravy od 190 Kč
z Prahy do Košic od 439 Kč
Vlaky z Ostravy do Krakova od 281 Kč
Z Olomouce do Katovic od 248 Kč
z Ostravy do Popradu od 252 Kč

Jízdní řády Českých drah

Jízdní řád – České dráhy zjistit informace o jízdních řádech Českých drah lze několika způsoby: na internetu z vašeho počítače či pomocí mobilního telefonu, sms zprávou, telefonicky na infolince ČD (840 112 113), případně se informovat přímo na vlakovém nádraží. Více informací o tom, jak jízdní řády fungují a jak a kdy probíhají jejich změny naleznete zde: Jizdní řády vlaků.

Cestování v ČR vlaky Pendolino

V současnosti nejrychlejší vlaky na území České republiky, kromě rychlosti nabízejí vlaky SC Pendolino také komfort na vašich cestách. Moderní prostorné vozy vlaků Pendolina nabízejí internet, klimatizaci, polohovatelná sedadla, elektricky stahovatelné rolety, elektrické přípojky a další prvky.

Vlaky Pendolino Českých drah jezdí několikrát denně na trase Bohumín – Ostrava hl.n. – Ostrava-Svinov – Olomouc hl.n. – Pardubice hl.n. – Praha hl.n. a zpět. Dvakrát denně lze cestovat přímým vlakem SuperCity z Ostravy do Plzně, Františkových lázní, Mariánských Lázní a Chebu.

České dráhy – informace o společnosti

České dráhy patří mězi největší společnosti v České republice a jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. Akciová společnost České dráhy vznikla jako nástupce původní státní organizace České dráhy 1. ledna 2003. Železniční doprava na území Čech, Moravy a Slezska má více než stosedmdesátiletou tradici, na kterou České dráhy svojí činností navazují. Denně vypraví více než 7000 různých vlaků do všech koutů země i mimo její hranice. České dráhy se řadí dlouhodobě řadí mezi 10 nejvyznamnějších evropských železničních společností. Každý obyvatel České republiky si průměrně zakoupí 17 jízdenek na vlak ročně a češi se tak řadí mezi jedny z nejnadšenějších cestovatelů vlakem.

Často kladené dotazy

Nákup jízdenek na vlaky Českých drah

Nejjednodušší cestou jak zakoupit jízdenky na všechny spoje Leo Express, je samozřejmě přes internet. Využít lze také chytrý mobilní telefon a aplikaci Omio. Jízdenku na vlaky Českých drah můžete zakoupit také přímo na přepážce na nádraží, či ve vlaku. Pokud však jízdenku nezakoupíte před nástupem do vlaku a přepážka na výchozí stanici byla otevřená, hrozí vám přirážka. Nejjednodušším způsobem tak je určitě nákup jízdenky po internetu či v aplikaci. Platbu můžete provést pomocí platební karty.

Přeprava zavazadel ve vlacích Českých drah

Příruční zavazadla je možné ve vlaku umístit nad nebo pod vaše sedadlo, případně je můžete mít na svém klíně. Zavazadlo, které nelze umístit nad a pod místo, které zaujímáte, ale nepřekročí ani jeden z rozměrů 90 x 60 x 40 cm, se také považuje za příruční zavazadlo. V některých typech vozů je možné pro uložení ručních zavazadel použít také zvláštní odkládací prostory. Přeprava příručních zavazadel ve vlacích ČD je zdarma. Větší zavazadla jsou přepravována jako spoluzavazadla a za jejich přepravu se platí dovozné dle samostatného ceníku.

Jídelní vozy a občerstvení ve vlaku

Nabídka služeb v jídelních vozech Českých drah obsahuje nabídku kompletních menu a cestující si mohou vyberat z bohaté nabídky jídel a nápojů. Vlaky s touto možností jsou v jízdním řádu zvlášť označeny a také souprava jídelního vozu je viditelně označena. Kromě jídelních vozů můžete využít nabídku drobného občerstvení servírovaného na místa cestujícím formou tzv. ČD Minibaru, a to např. v expresech mezi Prahou a Ostravou, Prahou a Českými Budějovicemi a dalších vlacích Českých drah.

Přeprava zvířat ve vlacích Českých drah

Ve všech vlacích ČD samozřejmě můžete cestovat i s vašim zvířecími přáteli, je však dobré si před jízdou ověřit za jakých podmínek je možné cestovat se psi a jinými mazlíčky. Například v 1. třídě lze cestovat pouze s menšími psy, které lze přepravit v uzavřené schránce určené pro přepravu psů. Ve spacích – lekátkových vozech lze cestovat se psem pouze v případě, že jste si rezerovali celý oddíl pro sebe.

Malá zvířata, včetně psů: Za přepravu menších zvířat v uzavřené schránce je třeba zaplatit pouze v případě, že schárnka přesáhne rozměry 90 x 60 x 40 cm. V tom případě je aplikována stejná vžše jízdného, kterou zaplatíte za spoluzavazadlo. Menší schránky lze přepravit ve vlacích Českých drah zdarma. Větší psy: s větším psem na vodítku lze cestovat pouze ve vlacích 2. třídy, přičemž každý pes musí mít nasazený náhubek. V tomto případě se cena přepravného liší podle ujeté vzdálenosti. Například za vzdálenost od 1 do 50 km zaplatíte 15 Kč, za 50 až 100 km 20 Kč a za vzdálenost mezi 101 až 150 km 25 Kč.

Děti a cestování vlaky Českých drah

Děti do 15 let mohou cestovat vlakem za poloviční cenu, děti do 6 let mohou cestovat vlakem dokonce zdarma s bezplatnou jízdenkou. Pro ně je však třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou můžete bez problémů získat u průvodčího přímo ve vlaku.

Děti do 6 let: děti do 6 let mohou cestovat ve vlacích ČD zdarma v 1. a ve 2. třídě pouze v doprovodu osoby starší 10 let, která má pro sebe platnou jízdenku. Děti od 6 do 15 let: zvláštní jízdné s 50 % slevou z ceny obyčejné jízdenky je k dispozici pro všechny děti od 6 do 15 let. Všechny děti ve věku od 10 do 15 let se však ve vlaku musí prokázat jakýmkoli dokladem s fotografií a uvedeným rokem narození. Tento průkaz lze získat na počkání od Českých drah za poplatek 50 Kč. Studenti 15- 26 let: žákovské jízdné pro studenty ve věku od 15 do 26 let lze využívat v obodbí školního roku, tedy od 1.9. do 30.6. Slevu na jízdenky se žákovským jízdným lze uplatnit pouze ve vlacích 2. třídy. Skupinová jízdenka: tato sleva na jízdenky je také k dispozici pouze ve vlacích 2. třídy a to pro skupiny od 2 do 99 cestujících. První cestující zaplatí plné cenu za Obyčejné jízdné pro dospělé, druhý cestující získá slevu 25 % a každý další cestující může uplatnit slevu na jízdenku ve výši 50 % z Obyčejného jízdného pro dospělé.

Přeprava jízdních kol ve vlacích Českých drah

Přeprava jízdních kol je možní v těchto vlacích ČD: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky, rychlíky vyšší kvality a vlaky expres. Dále také ve všech vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem "kolo". Cena za přepravu jízdního kola závisí na délce cesty. Za za vzdálenost od 1 do 50 km zaplatíte 30 Kč, za 50 až 100 km 40 Kč a za vzdálenost mezi 101 až 150 km 50 Kč Přeprava jízdních kol ve vlacích Pendolino: Ve vlacích SC Pendolino je možné přepravovat jízdní kolo jako spoluzavazadlo s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo.

Stornování a výměny jízdenek

Jízdenky zakoupené v e-shopu je možné vrátit zdarma až do 15 minut před odjezdem. Je také možné vyměnit místenku a rezervovat si místo v jiném vlaku. Jízdenku u pokladny lze vrátit až do 15 minut po zakoupení. Tyto změny se týkají jen vnitrostátních jízdenek.

Cestování osob se zdravotním postižením ve vlacích Českých drah

Více než třetina vypravených vlaků Českých drah je bezbariérových a mají k dispozici nízkopodlažní nástupní a výstupní plošinu. Vozíčkáři si pro cestu vlaky Českých drah mohou také objednat asistenci a to přímo na stránkách Českých drah. Postupem času dochází k rekonstrukci dalších železničních stanic a odstraňování bariér, aby tak stanice byly lépe přístupné nejen vozíčkářům a i osobám se sníženou schopností pohybu a orientace, ale také rodičům s kočárky či malými dětmi, zrakově a sluchově postiženým.

Aplikace zdarma!

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk