Provozovatelé železniční dopravy v Česku

Provozovatelé železniční dopravy

Železniční doprava v Česku patří mezi nejstarší v kontinentální Evropě. Do této kategorie se řadí především díky koněspřežné železnici, která zahájila svůj zkušební provoz na lince Linec - České Budějovice v září 1827. Od té doby došlo k rozvoji železniční sítě, a ve značně členitém terénu České krajiny došlo k rozvoji a postupné modernizaci mnoha tratí. K významné změně došlo napřiklad v polovině padesátých let minulého století, kdy byla velká část tratí elektrizována. K zásadní modernizaci železnice dochází i v současné době. Cestování vlakem patří v České republice k nejpopulárnějším způsobům dopravy. Na jednu osobu dle Českých drah připadá 17 cest vlakem ročně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě.

V České republice je více než 2500 nádraží a stanic vlaků, ze kterých denně odjíždí 7000 vlakových spojů. Největší a nejvytíženější nádraží v České republice je bezesporu hlavní nádraží v Praze. Mezi další patří například hlavní nádraží v Brně, Olomouci nebo v Ostravě, které zajišťuje odbavení cestujících jak v mezinárodní tak i ve vnitrostátní přepravě. Hlavními provozovateli vlakového spojení je národní společnost České dráhy. Mezi další významné provozovatele patří například také RegioJet, jejímž vlastníkem je společnost Student Agency, která kromě toho provozuje také autobusovou dopravu. Nováčkem na trhu jsou vlaky společnosti Leo Express.

České dráhy

České dráhy patří mězi největší společnosti v České republice a jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. Pro přepravu cestujících, neboli osobní dopravu rozdělují ČD své vlaky do několika kategorií: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky, nazývané také vlaky vyšší kvality. Tyto expresní vlaky se dále rozlišují na vlaky expres (Ex), Intercity (IC, mezi něž patří i vlaky s obchodním označením SC, SuperCity), EuroCity (EC) a EuroNight (EN). Nejrychlejšími vlaky z vozového parku Českých drah jsou italské vlaky Pendolino. Vlaky Českých drah cestujícím nabízejí hned několik různých způsobů sezení, například místa ve velkoprostorovém uspořádání nebo v menších oddílech pro 6 nebo 8 cestujících. Můžete si vybrat mezi komfortní 1. třídou nebo standardní 2. třídou. Liší se nabízeným pohodlím, velikostí sedadel, větším prostorem pro nohy a nebo poskytovanými nadstandardními službami mezi než patří například občerstvení a denní tisk zdarma.

RegioJet

RegioJet je součástí společnosti Student Agency, která provozuje autobusovou dopravu. A stejně jako autobusy, poznáte i vlaky tohoto dopravce podle charakteristicky žluté barvy. Na trh vstoupily vlaky RegioJet ve druhé polovině roku 2011 a to zahájením dopravy na trase Praha – Olomouc – Ostrava – Žilina. Žluté vlaky nabízejí komfortní cestování a zároveň nízké ceny. Od roku 2012 společnost provozuje také spojení mezi slovenským hlavním městem Bratislava, Dunajskou Stredou a Komárnem. Od roku 2014 jejich vlak také spojují přímou linkou Prahu a Košice.

Leo Express

Nejmladší železniční dopravce na českém trhu, společnost Leo Express, zahájila svou činnost v roce 2012. První černé, nízkonákladové vlaky vyjely na frekventovanou trasu Praha – Ostrava. Tento mladý železniční dopravce přináší do středoevropského regionu nové styl cestování, a to díky svým supermoderním vlakům od švýcarské společnosti Stadler. Vlaky Leo Express jsou nízkopodlažní, interiér byl speciálně navrženým pro dálkovou dopravu a soupravy jsou plně klimatizované soupravy. Cestujícím poskytují širokou škálu služeb, včetně online nákupu jízdenek, WiFi připojení zdarma, denního tisku, databáze filmů a her nebo občerstvení s obsluhou po dobu jízdy. Celkem na území České republiky, Slovenska a Polska provozuje Leo Express 8 různých vlakových spojů.

Vlakem po Evropě

České dráhy nabízejí také velmi zajímavou možnost cestovat vlakem za hranice České republiky. Evropa je vám na dosah díky spojením, které se do zahraničí nabízejí nejen s naším největším tuzemským dopravcem. ČD nabízejí pohodlné cestování vlakem například do Berlína, Vídně, Budapešti či polského Krakova. S RegioJetem se podívate do sousedního Slovenska, nejen do hlavního města – Bratislavy, ale také do Banské Bystrice a Žiliny. Nováček na českých kolejích, společnost Leo Express nabízí kromě Slovenska také cestování do polských Katovic a Krakova.

DomůProvozovatelé železniční dopravy v Česku

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk