České letecké společnosti

Historie aerolinek v České republice

Letecká doprava v České republice, stejně jako v celém světě, rychle narůstá. Mezi lety 1990 a 2013 došlo k více než čtyřnásobnému navýšení přepravních výkonů v letecké dopravě, přesněji o 340 %. Letecká doprava je nejrychleji rostoucím druhem osobní dopravy v Česku. K největšímu nárůstu letecké dopravy došlo v letech 2004 a 2005, krátce po vstupu ČR do Evropské unie. Vzhledem k velikosti země, není vnitrostátní letecká doprava v České republice tak populární, jako je tomu v jíných zemích Evropy.

O to populárnější je však cestování do zahraničí. Linková letecká doprava má téměř stoletou historii. Její počátky sahají do dvacátých let minulého století a mezi její průkopníky můžeme počítat i České aerolinie, které jsou pátou nejstarší, dosud fungující leteckou společností. České aerolinie patří do letecké aliance Skyteam. Konkurencí ČSA na českém trhu jsou české aerolinky Travel Service, které provozují pravidelné linky pod obchodní značkou SmartWings.

Kromě toho můžete v Česku využít služeb mnoha leteckých společností. Své služby nabízí například aerolinky jako British Airways, Lufthansa, Air France a KLM. Nízkonákladové letecké společnosti jako Wizzair, EasyJet a Ryanair nabízejí velmi levné letenky do mnoha míst Evropy.

ČSA – České aerolinie

Aerolinky ČSA mají více než devadesátiletou tradici. České aerolinie, dříve nazývané Československé aerolinie, jsou státní podnik se sídlem na Letišti Václava Havla Praha v Praze-Ruzyni. Aerolinky zahájily svou činnost v říjnu 1923. Zajišťují spojení z hlavního města Prahy, a také z Brna, do důležitých destinací v Evropě a Asii. Díky svému členství v alianci Skyteam a díky spolupráci s dalšími leteckými společnostmi mohou ČSA nabídnout svým zákazníkům široký výběr destinací, frekvencí a návazných spojení do celého světa. Aerolinky disponují bohatou leteckou flotilou. Proletět se lze letadly jako je Airbus A330-300 či Airbus A319-100, které ČSA využívá převážne pro delší lety. Pro ty kratší má k dispozici letadla typu ATR72 a ATR42.

Letadlo ČSA

Letadlo ČSA
Foto: Alan Lebeda, GFDL 1.2

Letadlo Travel Service

Letadlo Travel Service
Foto: MarekV, CC BY-SA 3.0

Letadlo Smart Wings

Letadlo Smart Wings
Foto: RadekS, CC BY-SA 3.0

Travel Service

Travel Service je česká letecká společnost, která byla založena v roce 1997. Má základnu na pražském letišti Václava Havla, ale operuje i na letišti v Karlových Varech, Brně, Ostravě a Pardubicích. Společnost provozuje pravidelné lety svojí nízkonákladovou značkou SmartWings a mimo to také charterové a privátní lety kategorie Business Jet. Letadla této společnosti přistávají na 300 letištích 4 kontinentů. Kromě České republiky působí Travel Service a SmartWings také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. SmartWings nabízí nejen levné letenky pro mnoho destinací v Evropě i mimo ni, ale svými letadly dopravuje cestující především na charterových linkách pro cestovní kanceláře na dovolené například k moři.

Aplikace zdarma!

Ryanair

Ryanair patří mezi nejpopulárnější nízkonákladové letecké společnosti v Evropě. Operuje více než 1800 letů denně a spojuje více než 200 různých destinací v 31 zemích. Společnost vznikla v roce 1985 jako rodinný podnik a první linku provozovala na trase mezi Waterfordem na jihovýchodě Irska a londýnským letištěm Gatwick. V prvním roce své existence Ryanair přepravil 5000 cestujících. Od té doby se společnost mnohonásobně rozrostla, nejen co se přepravených cestujících ale i co do počtu zaměstnanců. Domovským letištěm je letiště v irském Dublinu. Na českém trhu Ryanair působí od roku 2005, kdy byl zahájen provoz na pravidelné lince mezi Brnem a Londýnem. Dnes si můžete zakoupit levné letenky od Ryanair pro mnoho destinací a letadla Ryanair vzlétají ze tří českých letišť, z Prahy, z Brna a z Ostravy.
Wizz Air

Wizzair je nízkonákladová letecká společnost, původem z Maďarska. Wizzair byl založen v roce 2003 a první letadlo vzlétlo v květnu 2004 z polských Katovic. Dnes společnost nabízí 410 různých tras převážně ve střední a východní Evropě. Stejně jako ostatní nízkonákladové letecké společnosti nabízí i Wizzair velmi levné letenky. Nízké ceny udržuje mimo jiné díky tomu, že využívá především menší letiště s nejnižšími poplatky. Z České republiky můžete s aerolinkami Wizzair cestovat z Prahy a také z Brna. Přímým letem se dostanete do Nizozemského Eindhovenu, nebo nejstaršího města Nizozemí – Maasrichtu. Z Brna i Prahy také létají přímé spoje do Londýna. Dále se nabízejí levné letenky do několika italských měst (Řím, Benátky, Milán, Neapol), nebo například do druhého největšího města v Izraeli – Tel Avivu.
Oblíbené destinace

Mezi nejpopulárnější destinace pro které češi využívají leteckou dopravu, patří určitě ty přímořské. Dovolená u moře tradičně láká mnoho obyvatel České republiky a nemalý podíl na tom má vnitrozemská poloha země. Populární je tak dovolená ve Španělsku a v Itálii. Z mimoevropských destinací češi rádi létají do Tuniska, Turecka či Egypta. Stále více se však těší oblibě i cestování do vzdálenějších míst, například do USA, Asie či na Nový Zéland, kam se vydává stále více čechů po ukončení studia na vysoké škole ať už za studiem angličtiny, nebo za cestováním a poznáváním. Mnoho čechů z podobných důvodů cestuje na delší dobu i do Anglie.

DomůČeské letecké společnosti

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk