Provozovatelé autobusové dopravy v Česku

Provozovatelé autobusové dopravy v Česku

Autobusová doprava je nejvýznamnějším druhem dopravy v Česku. Kromě rozsáhlého pokrytí nabízí také velmi výhodné ceny. Je hojně využívána jak pro cestování v tuzemsku, tak i pro cesty do okolních čí vzdálenějších zemí. Autobusy v Česku propojují většinu větších měst několikrát denně. Dále také doplňují železniční dopravuju a navazují na spoje vlakem tam, kde chybí železniční pokrytí.Na území České republiky provozují autobusovou přepravu stovky větších i menších soukromých dopravních společností. V době před revolucí dopravu v zemi zajišťovala výhradně společnost ČSAD, které se pár let po revoluci rozpadla. Většina autobusových společností byla transformována po roce 1994 z původních národních, později státních podniků ČSAD. Autobusová doprava v Česku se stále rozrůstá. Konkurence ovlivňuje kvalitu poskytovaných služeb, a organizace, bezpečnost a ceny jízdenek se tak mění k lepšímu. Cestovatelé si dnes mohou vybrat dopravce, který má nejlepší autobusy, zkušené řidiče či nabízí nejkratší dobu cestování či levné jízdenky.

Jízdní řády jsou obvykle k dispozici na autobusových zastávkách a na internetových stránkách každého dopravce. Jízdenky lze zakoupit přímo na místě, buď na přepážce autobusového nádraží nebo u řidiče. Někteří, převážně větší dopravci, nabízejí také možnost zakoupit jízdenky na autobus předem, prostřednictvím internetu. Komfort při cestování autobusem závisí na typu autobusu. Příměstské spoje obvykle nemají žádné speciální vybavení. Autobusy na delších trasách bývají vybaveny automaty na kávu a čaj, WC a televizí. Mnoho dopravců nabízí bezplatné připojení Wi-Fi, například společnost Student Agency. Transport objemnějších zavazadel nebo zvířat je většinou možný za příplatek.

ČSAD

Zkratku ČSAD si v názvu ponechaly i některé z dnešních dopravních společností. Jsou to převážně ty, které vznikly transformací a privatizací státních podniků. Zkratka původního názvu Československá automobilová doprava se objevuje například v názvu těchto společností ČSAD Kladno, ČSAD Tišnov, ČSAD Plzeň či ČSAD Liberec. Ačkoliv tyto společnosti již nemají nic společného s bývalým dopravcem ČSAD, tato zkratka v jejich názvu zaručuje okamžitou asociaci s osobní autobusovou přepravou v tuzemsku.

Student Agency

Společnost Student Agency se může pochlubit titulem nejúspěšnější firma v oblasti cestovního ruchu a dopravy. V roce 2012 získala ocenění 3. nejobdivovanější firma v České republice. Student Agency provozuje vnitrostátní autobusovou dopravu od roku 2004. Jako první společnost v Česku začala nabízet větší komfort při cestování a zároveň levné jízdenky. Charakteristicky žluté Student Agency autobusy nabízejí cestujícím zdarma teplé nápoje a denní tisk, k dispozici mají zdarma Wi-Fi a v autobusech typu FUN & RELAX také na každé sedačce obrazovku, určenou ke sledování filmů, poslechu hudby nebo hraní her. Dnes společnost provozuje autobusovou dopravu nejen po celé České republice ale i mimo ni. Autobusy Student Agency jezdí na frekventovaných trasách po celé Evropě jako je například Praha – Bratislava, Praha – Berlín, Praha – Amsterdam a také Praha – Londýn.

Arriva

Arriva je původně britská společnost, která provozuje autobusovou dopravu v mnoha zemích Evropy. Například v Dánsku a v Itálii je Arriva největším soukromým provozovatelem autobusové dopravy. Tato společnost v Česku zakoupila několik menších provozovatelů autobusové dopravy. Dnes provozuje 2 000 autobusů a 4 vlaky. Společnost se dle regionů, ve kterých provozuje autobusovou dopravu dále dělí na ARRIVA EXPRESS, ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a ARRIVA MORAVA. ARRIVA EXPRESS spojuje Prahu s několika městy, například s Plzní, Strakonicemi a Táborem. ARRIVA MORAVA nabízí spoje mezi Náchodem, Jičínem, Hradcem Králové, Pardubicemi a dalšími východočeskými městy. Dopravu v Severomoravském a Jihomoravském kraji zajišťuje ARRIVA MORAVA. Její autobusy jezdí mezi městy Brno, Prostějov, Olomouc, Opava a Ostrava. Některé jízdenky lze zakoupit pouze v místě odjezdu autobusu. Pro některé trasy je možné koupit levné jízdenky v předprodeji na internetu na stránkách AMSBus.

BusLine

Společnost BusLine vznikla v roce 2010 jako nástupce zaniknuvších dopravců ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou a provozuje 180 autobusových linek, převážně v v Libereckém, Královéhradeckém, Ústeckém, Středočeském a Jihomoravském kraji. Společnost provozuje jak městskou, regionální, dálkovou, tak i zájezdovou dopravu. Na podzim roku 2012 představili nový projekt, kterým je první skutečně bezpečný autobus pro děti v Česku. Jmenuje se Beruška a slouží hlavně přepravě dětí za různými. ať již sportovními či kulturními aktivitami. Autobus je vybaven speciálními bezpečnostními sedačkami. BusLine nabízí cestujícím ve více než 30 svých autobusech na dálkových linkách zdarma wifi.

ICOM transport

Společnost Icom transport sídlí v Jihlavě a vznikla v roce 1996 transformací z původních podniků ČSAD Jihlava. V dnešní době provozuje kromě autobusové dopravy také dopravu kamiónovou a zaměstnává kolem 2500 lidí. Linková regionální doprava činí 90 % autobusové dopravy společnosti. Pro dálkovou autobusovou dopravu má k dispozici cestujícím moderní a pohodlné autobusy značky Mercedes Benz, mnoho z těchto autobusůI je nízkopodlažních a nabízí tak snadný přístup hendikepovaným a cestujícím s kočárky.

DomůProvozovatelé autobusové dopravy v Česku

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk