Cesta do Varšava | Průvodce

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF
Ubytování

Potřebuješ ubytování ve městě Varšava?

Zobrazit na mapě

Nejlepší hotely

Zobrazit další

Celé domy a byty

Zobrazit další

Najděte si to nejlepší ubytování s naším partnerem Booking.com

Zobrazit vše

Jak se dostat do Varšavy
Proč navštívit Varšavu
Kdy navštívit Varšavu
Co musíte vědět o Varšavě

Jak se dostat do Varšavy

Cestujete raději vlakem? ČD vypravují dva přímé vlaky denně, z Ostravska pak dokonce šest přímých vlaků denně. Vlakem se do Varšavy můžete přepravit dvakrát denně přímým vlakem Českých drah z Prahy. K dispozici je jeden spoj brzy ráno a druhý odpoledne. Případně lze využít jeden ze spojů s přestupem v Ostravě, Bohumíně nebo Hranicích na Moravě. Délka cesty po železnici činí něco přes sedm hodin a to i v případě, že cestujete jedním ze zmíněných spojů s jedním přestupem. Cesta se v tomto případě neprodlouží o více než několik minut.

Autobusem

Na trase mezi Prahou a Varšavou je autobus nejlevnější variantou dopravy. Autobusy do Varšavy odjíždí z pražského Hlavního nádraží, nebo z ÚAN Florenc. Dále pokračují přes Liberec, nebo Pardubice a Wroclaw až do hlavního města Polska. Zde svou cestu končí na Hlavním autobusovém nádraží (Warszawa Centralna), či Západním nádraží (Warszawa Zachodnia), případně na autobusové zastávce u stanice metra Młociny (Dworzec Autobusowy Metro Młociny). Denně je z Prahy do polské metropole vypraveno až 18 spojů. Většina z nich je přímá, pouze se společností FlixBus je nutné v Berlíně přestoupit. Kromě již zmíněného FlixBusu dopravu z Prahy do Varšavy zajišťuje také RegioJet, Flixbus, Eurolines, Autokar Polska, Intercars Polska, Infobus, Ecolines a Vizit Tour. První autobus z Prahy vyráží o půl čtvrté ráno, poslední těsně před půlnocí. Cesta přímým spojem trvá 10 až 13 hodin a v průměru vyjde zhruba na 500 Kč.

Letecky

Přímá letecká spojení nabízejí České Aerolinky, česká nízkonákladovka SmartWings patřící pod taktovku aerolinek Travel Service a polské aerolinky LOT. Let trvá okolo hodiny a půl, a pokud si letenku zarezervujete s dostatečným předstihem, může vás vyjít na méně než dva tisíce korun. Pokud si váš výlet, ať už pracovní či poznávací, naplánujete pečlivě dopředu a letenku zvládnete rezervovat měsíc a půl až dva předem, dostanou se ceny ČSA až na částku okolo 1 500 Kč.

Proč navštívit Varšavu

Varšava je hlavním a zároveň největším městem Polska. Leží ve středním Polsku a rozkládá se v malebné nížině po obou březích řeky Visly. Má bohatou historii a návštěvníky láká velkým množstvím historických i moderních památek a zajímavostí. Za návštěvu stojí Královský hrad, Královská rezidence, Palác kultury a vědy, Koperníkovo muzeum, Národní muzeum, nebo se také můžete vydat po stopách Fryderyka Chopina. Pro cestování z nádraží po varšavských pamětihodnostech můžete volit mezi autobusem, tramvají, městskou železnicí a metrem. Varšavské metro fungovalo dlouhou dobu pouze na jedné lince (M1: sever - centrum - jih), v březnu roku 2015 byla otevřena i část druhé linky (M2: západ - východ). Zbylá část druhé a třetí linka metra jsou však stále ve výstavbě. Kam nevede metro, tam se dostanete díky husté autobusové a tramvajové síti. Nákup jízdenek na varšavskou veřejnou dopravu je snadný, jelikož zde jsou pouze dvě zóny (1 - centrum, 2 - okrajové části města + předměstí). Jízdenky lze zakoupit na různé časové úseky pro jednu, či obě zóny.

Královský hrad a zámek Wilanow

Polské hlavním město se nachází na řece Visle. Je nejen centrem polské politiky, vědy a kultury, ale také důležitým bodem na turistické mapě země. Ve Varšavě, jako ve většině evropských metropolí, existuje mnoho vysokých škol, muzeí a památek. Město bylo založeno v 9. století a od té doby se píše jeho zajímavá historie. Turisté, kteří se sem sjíždějí v průběhu celého roku, návštěvují například Královský hrad (polsky Zamek Królewski) nebo Zámek Wilanow.

Palác kultury a vědy

Palác kultury a vědy je nejznámější památka socialistického realismu v zemi. Součástí tohoto impozantního paláce je hned několik muzeí. Muzeum mládeže, evoluce, technické muzeum a kongresový sál. Ve 30. patře (ve výšce 114 m) můžete navštívit vyhlídkové patro s ohromujícím výhledem na celou Varšavu.

Místní speciality

Tradiční polská kuchyně, je poněkud náročnější, stejně jako ta česká, na příjem kalorií. Pokrmy jsou velmi vydatné a často obsahují hodně masa, na což jsme zvyklí z tuzemské kuchyně. Nejoblíbenějšími a nejznámějšími polskými jídly jsou bigos, kotlet schabovy, pierogi a gołąbki.

Mezi typické ingredience používané v polské kuchyni patří kysané zelí, kysaná smetana, červená řepa, okurky, kedlubny, houby a různé druhy párků a klobásek. Důležitou roli hrají také bylinky a koření. Podobně jako u nás se používá majoránka, pepř, kopr, kmín a třeba petržel. Moučníky jsou také v mnohém podobné těm českým. Oblíbené jsou různé buchty a sladké pečivo. Pokud preferujete zdravější zákusek, zajděte do kavárny Kafka v ulici Oboźna. kromě zdravějších a lehčích zákusků, prodávají také vynikající palačinky a koupit si zde můžete i něco ke čtení. K dostání jsou knihy z druhé ruky.

Nakupování

Ve Varšavě najdete obchody všech značek, které byste od evropské metropole čekali. Možná oceníte o něco málo nižší ceny, než v ostatních městech Evropy.

Největší nákupní oblast se nachází v ulicích mezi Palácem Kultury a ulicí Nowy Świat, kterou doporučujeme v sekci o noční životě.

Druhou variantou, kam se vydat na nákupy, jsou ulice Jerozolimskie a Marszalkowska.

Naším tipem je cihlová, nákupní hala z 19. století, která byla přestavěna na moderní tržiště. Jmenuje se Hala Mirowska a za návštěvu stojí už jen díky své zajímavé architektuře. Najdete zde vše, co se týká jídla a pití a také třeba čerstvé květiny.

Varšava je největší a také hlavní polské město a proto zde najdete poměrně čilý noční život. Téměř dvoumiliónové město nabízí bohaté možnosti, co se týká kaváren, barů a klubů.

Navštivte ulici Mazowiecka (vyzkoušejte koktejly v baru Paparazzi) v centru města nebo ulici Ząbkowska ve čtvrti Praga na východě města. V ulici Ząbkowska najdete bar Po drugej stronie Lustra, který nabízí velmi pestrou nabídku nejrůznějších piv z lokálních minipivovarů.

Dalším tipem je bulvár Krakowskie Przedmieście nebo Nowy Świat. Na druhém jmenovaném bulváru najdete například bar Café Blikle, který přežil dvě světové války a dělají zde výborně koblihy.

Kdy navštívit Varšavu?

Pokud vás zajímá historie, speciálně ta nedávná, zajímavým místem pro návštěvu by mohlo být Muzeum varšavského povstání nebo nedávno otevřené Muzeum dějin polských Židů. Mnoho návštěvníků této metropole také zavítá do varšavské zoo, která je jednou z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v Evropě. Návštěvníci Varšavy by také neměli zapomínat, že město je jedním z nejlevnějších v Evropě, pokud jde o ceny piva. V roce 2016 se Varšava umístila na 8. místě v žebříčku, který srovnává ceny piva v 70 evropských městech! Zaujalo vás to? Pivní index Omio 2016 najdete zde.

Co musíte vědět o Varšavě

Jak se ve Varšavě cestuje MHD?

Z letiště Frédérica Chopina se nejlépe dostanete vlakem. Doveze vás na stanici Warsawa Śródmieście a cesta trvá přibližně 20 minut. Městská hromadná doprava ve Varšavě je provozována společností Zarząd Transportu Miejskiego. Většina linek je v provozu každý den od 5:00 ráno do 23:00. V pátek a v sobotu večer je provoz městské dopravy prodloužen do 2:30 v noci. Jízdenky koupíte v trafikách, na poště a často i v hotelech. Stačí se rozhlédnout a najít značku s nápisem "Sprzedaży Biletów ZTM".

Jednorázová jízdenka je platná pouze 20 minut, rozmyslete si proto dobře, kam s touto jízdenkou budete cestovat. K dispozici je dále o jeden zloty dražší jízdenka za 4,40 zlotych, která je platná 40 minut, nebo 90 minut platná jízdenka za 7 zlotych. Pokud se veVaršavě pár dní zdržíte vyplatí se vám možná 24 hodinová jízdenka za 15 zlotych nebo víkendová jízdenka za 26 zlotych. Pokud budete přistižení bez platné jízdenky, pokuta vás přijde za 266 zlotych (víe než 1600 Kč)!

Dá se Varšava projet na kole?

Varšava se dá projet na kole poměrně snadno díky tomu, že se ve městě nenacházejí žádné kopce, pojedete tak v podstatě pořád po rovince. Co vám možná zážitek z jízdy na kole pokazí, jsou místní řidiči. Cyklisti je nijak zvlášť nevzrušují, mějte se proto na pozoru.

Jaká místa či města lze navštívit v okolí Varšavy?

Vydat se můžete třeba do Národního parku Kampinos National Park, který je znýmá také jako Puszcza Kampinoska. Najdete ho na severozápadě od Varšavy. jeden z nějvětších národních parků v Polsku je oblíben mezi cyklisty i pěšími turisty. Disponuje více než 300 km označenými trasami a cestami. V parku hledejte písečné duny, jsou to největší vnitrozemní duny v Evropě svou rozlohou ale ohromí i výškou dosahující až 30 metrů.

Zajímají vás podobné trasy nebo cestování po Polsku?

DomůCestováníCestuj do: PolskoCesta do Varšava | Průvodce

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk