Londýn je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších měst na světě. Mezi hlavní lákadla patří Tower Bridge, Londýnské oko, Trafalgarské náměstí a Buckinghamský palác. Pokud se do Londýna chystáte, nejteplejší počasí můžete čekat v srpnu a nejvíce dešťových srážek vás může zaskočit v říjnu. Město jako takové má jednu z nejhustších sítí městské hromadné dopravy. Přímo po Londýně je pak výhodné se pohybovat zejména metrem, které tvoří páteř celého systému. Zakoupit si musíte Travelcard nebo Oyster card.
Hlavní město Spojeného království je významným obchodním centrem i rušnou dopravní tepnou. A Londýn díky mnohým památkám též patří k vyhledávaným turistickým cílům. Na trase Praha – Londýn existuje více možností, jak se do britské metropole dopravit. Tou nejrychlejší je rozhodně doprava letecká. Cesta letadlem trvá pouze zhruba dvě hodiny. Pokud vám nevadí si připlatit, můžete letět přímo na City Aiport, letiště v centru města. V okolí Londýna, srovnatelně ve vzdálenosti zhruba do hodiny od centra, se nacházejí čtyři letiště, a to Luton, Stansted, Heathrow a Gatwick. Na malém Biggin Hill dnes nejsou pravidelné lety. Na Heathrow létá pravidelně například British Airways. S nízkonákladovými dopravci lze naopak citelně ušetřit a dostat se i na částku 2 000 Kč. Což už činí leteckou dopravu poměrně víceméně na stejné úrovni s dalším způsobem přepravy v podobě autobusu. Z letiště je pak velmi dobré autobusové spojení nebo dražší odvoz taxi.
Londýn je nejen centrem dopravy silniční, ale též významným železničním uzlem, třetí možnost proto reprezentuje vlak. Výhoda při cestování z Prahy do Londýna vlakem se skrývá především v tom, že oproti autobusu jde o méně časově náročný podnik. Naopak drobná komplikace spočívá ve faktu, že z ČR dosud neexistuje přímé vlakové spojení a vždy vás tak čekají přestupy. V případě, že se vám podaří vybrat navazující spoje, cesta se krátí na pouhých jedenáct hodin. Pokud ovšem spojení nenajdete, může se cestování protáhnout na až třicet hodin se čtyřmi přestupy. Na druhou stranu tak při jediné cestě můžete poznat i podstatný kus Evropy, pokud tedy máte dostatek času a zážitky jsou vaším cílem, tuto variantu nezavrhujte. Cesta vlakem tam i zpět vás potom vyjde přibližně na 3 000 Kč.
Do Londýna se lze z Prahy dostat také autobusem, a to už za částku zhruba mezi 1 000 a 3 000 Kč. Suma je srovnatelná u obou majoritních dopravců, jak RegioJet (bývalé Student Agency) i Eurolines. Cestu autobusem z Prahy do Londýna tak volí především ti, jimž nevadí, že bude o poznání delší než letadlem a zabere přibližně šestnáct hodin. Na druhou stranu se stává mnohem výhodnější, pokud s sebou potřebujete vézt i objemnější zavazadla. Kanál La Manche pak autobusy překonávají buď trajektem, nebo vlakem skrze Eurotunnel. Druhá možnost je daleko častěji využívaná, neboť umožňuje ušetřit až dvě hodiny času. Coby hlavní stanoviště pro dálkové linky pak slouží Victoria Coach Station. Největší podíl linek patří pod National Expres, pod níž náleží právě i zmiňovaná Eurolines.
Cestování po městě vyžaduje hodně teoretické přípravy. Cena jízdenky se může výrazně lišit v závislosti na tom, kam se v Londýně vydáte. Chcete-li vidět některé z londýnských atrakcí, budete muset cestovat mezi šesti metropolitními zónami. Obecně platí, že čím dále od centra cestujete, tím je to dražší. Cena se také zvyšuje během hodin největšího provozu. kdy hodně lidí cestuje do práce. Tradiční papírové jízdenky jsou o 40 % dražší než jízdenky elektronické! Londýnské orgány tímto způsobem zvýhodňují ekologičtější, a v dnešní době i snadnější, používání elektronických jízdenek. Nejprve je nutné zakoupení „Oyster“ karty. Ta stojí 5 liber, ale můžete ji vrátit na přepážce ve stanici metra, když budete metropoli opouštět a částku dostanete zpět. Po zakoupení karty je nutné ji nabít finanční částkou, kterou budete potřebovat pro cestování. Kartu při vstupu do stanice metra, autobusu nebo tramvaje přiložíte na čtečku. Peníze jsou účtovány za ujetou vzdálenost. Systém je naprogramován tak, aby vždy vypočítal nejnižší možnou částku na každou cestu.
Značné množství přípravy bude vyžadovat, vzhledem k velikosti města, také plánování trasy. Chodit pěšky není v Londýně zrovna snadné. To je důvod, proč stojí za to, naplánovat si svůj pobyt ve městě opravdu dobře. Svést se můžete dvoupatrovými autobusy, pozemní vlaky a samozřejmě metrem. To je současně dopravním prostředkem a památkou. Je to nejstarší podzemní vlak tohoto druhu na světě! Má mnoho úrovní a jeho mapa připomíná labyrint.
Londýnské památky by bylo obtížné počítat. Navštívit můžete Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí, Westminsterský palác, Tower Bridge nebo Big Ben. Londýn je do počtu obyvatel největším městem Evropské unie a je to znát. Pamatujte, že Londýn není jen centrum. Za návstěvu stojí také multikulturní a zajímavé čtvrti na okraji města, kde žijí britští hinduisté nebo třeba pravoslavní Židé. V některých částech města najdete třeba graffiti malované v arabské abecedě.
Za zmínku určitě stojí, že vstup do většiny muzeí v Londýně je zdarma. To se týká institucí, jako je Britské muzeum, Science Museum (Vědecké muzeum), Přírodopisné muzeum, National Portrait Gallery (Národní galerie portrétů) nebo světově proslulá galerie moderního umění Tate Modern.
Město plné kultury všeho druhy, to je Londýn. Nudit se zde nebudete asi nikdy. Několikrát za měsíc můžete vyrazit na koncerty známých kapel. Na menší koncerty a divadelní představení můžete zajít denně. Jednou z nejoblíbenějších událostí ve městě je filmový festival BFI London Film Festival. Kromě mnoha historických památek a památek zanesených na seznamu UNESCO, můžete v Londýně obdivovat také mnoho ukázek moderní architektury. Nejvyšší buduvou Evropské unie je mrakodrap The Shard (česky „střep“). Nejznámějším výškovou stavbou je budova 30 St Mary Axe, známá neformálně jako Gherkin (okurka). Autorem je architekt Norman Foster. Nezapomeňte se projít po mostě Millennium Bridge známém pro svůj inovativní design.
“Londýn je mikrokosmos celého světa, můžeš tady zažít mnoho různých kultur na velmi malé vzdálenosti.”
~Timo Ten Feld, pracuje pro Omio a pochází z Londýna~
Londýn je jedno z nejdražších měst na světě ale ani to nezastaví každý rok 19 milionů z nás v tom, abychom si sbalili kufr a vydali se obdivně prohlížet odraz červených doubledeckerů v londýnských loužích. Část kouzla, kterým Londýn oplývá, je schopnost uspokojit potřeby a přání mnoha z nás. A jak potvrdí naše parta londýnských místňáků, i tady existuje řada zajímavých aktivit, které nevyžadují ani otevření vaší peněženky. Od muzeí a galerií, přes parky a zahrady až po ty nejlepší happy hour nabídky…když víš, kde hledat, Londýn může být tvůj i bez přílišných výdajů.
Londýn je město, které žije z turismus, takže čím déle s plánováním cesty otálíš, tím více zaplatíš. Nezapomeň, že většina “londýnských” letišť se nachází mimo hranice města, takže pro dopravu do centra budeš muset využít vlaky nebo autobusy. Pokud si koupíš jízdenku alespoň 30 dní s předstihem, můžeš získat včasnou jízdenku na vlak z letišť Standsted a Gatwick. K dispozici jsou také speciální slevové karty na vlaky pro jednotlivce i skupiny. Heathrow je jediné letiště, které se z centra dopstupné metrem. Pokud tedy letíš na Heathrow, budeš si muset koupit londýnskou lítačku Oyster card buď v automatu nebo na přepážce.
Pokud máš možnost vybrat si z několika letišť v Londýně, naše expertka na Londýn, Sara, doporučuje tato:
Pokud budeš bydlet v jižní části Londýna – Gatwick je pro tebe nejbližší letiště
Pokud budeš bydlet v severní části Londýna – Stansted nebo Luton jsou pro tebe nejbližší letiště
Pokud budeš bydlet v západní části Londýna – Heathrow je pro tebe dopravně nejschůdnější letiště
Tip od místních expertů: Autobus je obvykle levnější než vlak, měj ale na paměti, že doprava je často problém, obzvlášť cestuješ-li z letiště ve špičce, pak si započítej zhruba jednu hodin na víc.
Metro, neboli “tube”, jak ho nazývají místní, je ikonickým symbolem živoa v Londýně, není to však jediná možnost, jak se dostat z bodu A do bodu B. Dříve nebo později zjistíš, že vzdálenost mezi stanicemi není tak velká, jak se na mapě zdá. Takže pokud nejsi lenoch a šlápněš do kroku, přesuneš se na mnoha místech poměrně rychle pěšky. Samozřejmě ne všude, protože Londýn je velké město, takže koupit si dobíjecí Oyster card je chytré. Její pořízení přijde na 5 liber, které vám budou vráceny, pokud kartu před odjezdem domů vrátíte na stanici metra.
Tip od místních expertů: Londýn je plný cyklostezek, kanálů a vedlejších cest, takže pokud tě nebaví chodit, popřemýšlej o pronájmu kola. Městská kola „Boris Bike“ najdeš zaparkovaná na mnoha místech ve městě, po použité je můžeš vrátit kdekoli (samozřejmě na místě k tomu určeném), není třeba kolo vracet na místo, kde jsi si ho původně půjčil.
Londýn oplývá mnoha báječnými gastronomickými možnostmi. Množství a pestrost může být až ohromující. Nech si proto poradit od našich zkušených londýnských místňáků, ať se v té džungli pochutin neztratíš, mají pro tebe tipy na dobré jídlo za rozumné ceny:
Borough Market je horký tip našich expertů pro pouliční jídlo. Kvalita jídla je vysoká a ceny rozumné. K dispozici je většinou tolik ochutnávek, že nakonec ani nebudete muset kupovat žádné jídlo. Londýnské puby Sam Smith’s nabízejí velký výběr piv za rozumné ceny a čeká na vás velmi příjemná atmosféra starého Londýna (ačkoli jsou tyto pivnice původně z Yorkshiru). Tamesis Dock je stará loď trvale zaparkovaná v doku, stejně jako předchozí místa, i toto má výbornou atmosféru a levné nápoje. Pokud chcete vyzkoušet typické nedělní jídlo Sunday roast za rozumnou cenu, vydejte se do Winchesteru v Islingtonu. Nabízejí dvě jídla za cenu jednoho. Zkusit štěstí můžete na slevové stránce Groupon, pravidelně jsou zde ke koupi výhodné nabídky na jídlo v londýnských restauracích.
Tip od místních expertů: kouknětě na web The Nudge informující o aktuálním dění ve městě, někdy tu můžete najít tipy na otvíračky nových restaurací, které nabízejí výrazné slevy!
Be at One! To je název londýnského řetězce barů. Řetězce často postrádají autenticitu, tenhle má ale velké plus v podobně výhodných happy hour. Najít jeden v centru nebude těžké. Simmons je další řetězec se speciálními cenovými nabídkami happy hour. Každý Simmons bar vypadá trochu jinak ale všechny mají společné to, že dělají neuvěřitelně silné koktejly do čajových konviček, po jedné takové happy hour budete rádi, když najdete cestu ven. Posledním tipem je bar Pergola. Pokud se přihlásíte k odběru jejich e-mailů, obdržíte kupón na první drink zdarma.
Tip od místních expertů: Pokud se poohlížíte po happy hours v průběhu dne, ten pravý čas je mezi 17:00 – 19:00. To je standartní dvouhodinovka na londýnské happy hours. Některé bary v pátek tuto lhůtu prodlužují, aby vyšli vstříc davům opouštějícím kancelář bažícím po několika drincích na schlazení týdenní pracovní horečky. Bary Barrio East mají „amigo hour“ každý den od do 21:00 a celý den o víkendu.
Rezervovat si ubytování s předstihem je naše hlavní doporučení! Hlavně pokud ve městě budete v průběhu víkendu. Pokud chcete na ubytování ušetřit, budete se muset poohlédnout po nečem trošku vzdálenějším od centra. Existuje mnoho čtvrtí, ve kterých jsou nabídky na ubytování za poměrně snesitelné ceny, do centra však budete muset cestovat o trošku déle. Airbnb je spásou pro cestovatele zvlášť v turisticky tak oblíbených městech jako je Londýn. Ušetřit můžete například pokud se rozhodnete rezervovat pouze pokoj a ne celý byt. Sdílet byt s místním je také skvělou možností, jak se dozvědět něco nového o tom, co ve městě dělat.
Tip od místních expertů: Dobrým kompromisem, jak ušetřit za ubytování, aniž byste museli skončit v Essexu, je hledat ubytování mimo zóny 1 a 2.
Seznam muzeí a galerií, do kterých je v Londýně vstup zdarma nebo formou dobrovolného příspěvku, je jednoduše příliš dlouhý na to, abychom ho sem zařadili kompletní. V Londýně najdete jedny z nejznámějších a nejobdivovanějších uměleckých děl, zde proto přinášíme doporučení od našich expertů z Londýna, a vy si tak můžete utřídit myšlenky a začít plánovat.
Národní galerie v Londýně a National Portrait Gallery mají neuvěřitelné kolekce umění, které zkrátka nesmíte vynechat.
Bristská knihovna (British Library) je domovem několika vzácných a starověkých textů, o kterých jste ani nedoufali, že je jednou uvidíte na živo.
Knihovna Westminster Reference Library není tak známá ale rozhodně stojí za návštěvu, historií to tady dýchá na každém kroku.
Galerie Tate Modern a Tate Britain jsou zajímavé nejen díky vnitřním expozicím, ale i samotné budovy jsou vyjímečné svou architekturou.
Wellcome Collection je zábavný mix vědy a umění. Strávit tady celý den nebude problém.
Tip od místních expertů: Vstupenky na vrchol budovy známe jako The Shard (středp) jsou poměrně drahé. vstup do baru, který se nachází velmi blízko samotnému vrcholu je však zdarma. Objednej si levné pivo a pokochej se výhledem na město z výšky, bez nutnosti platit vstup.
Když přijde řeč na otevřené prostory, Londýn je o krok napřed před jakoukoli konkurencí. Jednou z nejoblíbenějších aktivit londýnských místňáků je sbalit si kufřík, k tomu nějaké bublinky a vyrazit na piknik do jednoho z londýnských parků a zahrad. Tady je pár tipů od našich expertů:
Královské botanické zahrady (Kew Gardens): Skvělé místo pro odpočinek a relax, chcete-li načerpat energii po celodenním korzování rušnými ulicemi města.
Hyde Park: Kout řečníků (Speakers’ Corner) je pravděpodobně nejznámějším místem Hyde parku. V minulosti zde řečnil například Karl Marx a George Orwell. I vy si můžete zkusit stoupnout na dřevěnou bedýnku neboli soap box, a otestovat jaké jsou vaše řečnické schopnosti. Amatérští řečníci se zde předhánějí v plamenném projevu každou neděli.
Kensingtonské zahrady: Nezapomeňte si přinést něco na krmení papoušků!
Victoria Park je nejstarší veřejný park v Londýně. Pokud se v parku nasměrujete poblíž rybníku, najdete zde vyjímečné místo pro nedělní brunch, jmenuje se Pavillion café.
Tip od místních expertů: Pokud cestujete s dětmi, Hornimanův park a zahrady jsou skvělou kombinací odpočinku a aktivit pro celou rodinu. Aplikace Hoop obsahuje seznam nejrůznějších druhů aktivit a zajímavých událostí v Londýně pro rodiny, které si můžete filtrovat podle směrovacího čísla a dále vybrat pouze ty aktivity, které jsou zdarma.
Chůze v Londýně je základ a to zvlášť pro turisty, pokud nechcete zažít město pouze z okénka černého taxi nebo z výšky červených doubledeckerů. Pro perfektní a fotogenické procházky naši experti doporučují tato místa:
Alexandra Palace: Jeden z nejvyšších bodů v Londýně s neslýchaně skvělým výhledem na město.
Greenwich: Svezte se trajektem podél pobřeží Temže kolem mnoha známých londýnských památek. Můžete si prohlédnou třeba Královskou greenwichskou observatoř.
Hampstead Heath: Starý, rozlehlý a divoký, takový je park nazývaný místními jednoduše Heath. Najdete zde mnoho bežeckých tras nebo perfektně čistá jezera, ve kterých si můžete zaplavat. Projděte se do části nazývané Primrose Hill, najdete zde fantastické místo pro piknik.
Tip od místních expertů: Procházku s nejlepším výhledem můžete zahájit na mostě London Bridge, dále pokračovat přes Southbank, divadlo Globe a Národní divadlo, směrem k Londýnskému oku. Projděte se přes Westminsterský most k Westminsterskému paláci a procházku zakončete v Green parku a Buckinghamském paláci.
Londýn a trhy jdou dohromady jako burákové máslo s džemem (pro našince to možná až tak dohromady nejde, každopádně v Anglii je to snídaňová klasika). V podstatě každá čtvrť má svůj vlastní trh, pokud však hledáte širší výběr produktů kvalitních produktů, vydejte se na jeden z těchto:
Každý den kromě neděle: Borough Market – ideální pro milovníky sýru a pouličního jídla.
Každý den: Camden Market – dobrá atmosféra, skvělé jídlo, umění a ruční výrobky.
Každou sobotu: Broadway Market – všechno skvělé jídlo světa na jedné krásné ulici a k tomu spousta parků a zeleně.
Každou neděli: Columbia Road Flower Market – ulice plná starých, viktoriánských obchůdků se o víkendu zaplní pestrou paletou květin. Třemi slovy: pastva pro oko.
Každou sobotu a neděli: Greenwich Market – umění, ruční výrobky a jedinečná, téměř až vesnická atmosféra
Tip od místních expertů: Chcete-li zažít něco trochu jiného, vydejte se na trh Spitalfields a Brick Lane objevit to nejlepší ze současné londýnské módy, umění a vintage. Neděle jsou obvykle nejrušnější a trhem se budete sotva prodírat. Otevřeno je však i v sobotu, kdy to na těchto trzích nebývá tak rušné.
Tak a teď víte všechno o tom, jak si užít Londýn, aniž by váš bankovní účet zůstal po návštěvě města jako vymetený. Všechny tipy v tomto článku pocházejí od našich lokálních expertů, kteří buď z Londýna jsou nebo zde nějakou dobu žijí. Pokud máte jakékoli otázky, rádi je zodpovíme v naší cestovatelské skupině na Facebooku!
The Locals je komunita evropských odborníků na cestování sdílející praktické tipy o městech, ze kterých pocházejí nebo ve kterých žijí. Pokud plánuješ cestu kamkoli v Evropě, přidej se k nám, nech si poradit od expertů, a cestuj a užívej si město jako místní!