Rezervovat vlaky, autobusy a letenky

 

 

Nejzajímavější města ve východní Evropě

Naplánuj road trip napříč východní Evropou a Baltem

Východní Evropu a její metropole máme na dosah ruky a přesto si stále ještě málokdo tuto část našeho kontinentu zvolí jako svoji destinaci pro dovolenou či road trip. Pokud vás nudí cestovat jako přes kopírák do míst, kam se vydávají skoro všichni, chcete zažít a vidět něco odlišného, než notoricky známá klišé, která známe z pohlednic Paříže či Londýna, okusit a poznat jinou tvář Evropy, road trip východní Evropou a Pobaltskými zeměmi vás nadchne. Pokud si na cestu vyčleníte pouze víkend, můžete si vybrat jedno či dvě města z našeho seznamu. Máte-li však šanci strávit cestováním Baltskými státy více času, díky našemu itineráři si můžete snadno naplánovat cestu napříč 5 krásnými městy, na kterou nikdy nezapomenete.

Nechte se od nás pozvat na cestu, která vás zavede do méně známých koutů Evropy, do zemí, se kterými sdílíme část historie. I tato část Evropy je bohatá na architektonické památky, umělecké artefakty a oku lahodící krajinu. 3 z 5 států, které jsme se vám rozhodli přiblížit, se nacházejí u Baltského moře. Disponují tedy pro našince tolik lákavými plážemi. Vydejte se na cestu a poznejte místa, kde se prolíná hned několik kultur, což se odráží například v místní gastronomii. Na tom, že je východní Evropa neprávem opomíjená se shodneme, proč ale nenajít pár dalších důvodů, proč by se to mělo změnit.


Lvov – romantika staré Prahy

Lvov se nachází nedaleko polsko-ukrajinských hranic a je snadno dosažitelný autobusem z několika větších českých měst. Přímým spojem se do Lvova dostanete jak z Prahy, tak i z Brna a Olomouce. Pokud cestujete z Ostravy, čeká vás jeden přestup v Bohumíně. Autobusové společnosti, které spojení na trase mezi Českou republikou a Lvovem nabízejí jsou například INFOBUS, LeoExpress, Eurolines, Regabus a Nikolo. Přímé lety mezi Českou republikou a Lvovem prozatím neexistují, můžete však letět s jedním přestupem ve Varšavě, Kyjevě nebo Berlíně s aerolinkami LOT, UIA nebo AirBerlin.

Při návštěvě Lvova je povinná procházka po třídě Svobody, které dominuje obří socha ukrajinského básníka Tarase Shevchenka, kterou městu věnovala ukrajinská diaspora žíjíci v Argentině. O víkendech se ulice promění v jednu velkou pěší zónu a najdete zde mnoho stánků nabízejících nejrůznější zboží. Jen pár kroků od třídy Svobody najdete náměstí Rynok s renesanční radnicí, které je zaneseno v seznamu Unesco. Pokud se vydáte na přibližně 30 minutovou procházku z náměstí směrem na sever, můžete se pokochat výhledem na město z kopce, na kterém lze spatřit zbytky ruin zámku Vysokyj Zamok, který byl postavem ve 14. století.

Tak trochu opomíjený a zapomenutý Lvov má unikátní středoevropský šarm a atmosféru, jakou nabízela Praha před tím, než byla ve velkém zaplavena turisty. Lvov je právem považován za jedno z nejkrásnějších měst na starém kontinentě. Ve Lvově nezapomeňte ochutnat tradiční ukrajinskou kuchyni. Podobně jako ta česká je založena na pokrmech z mouky a masa (vepřového, hovězího i drůbežího). Mezi speciality, které stojí za to vyzkoušet patří ukrajinský boršč, varenyky (plněné taštičky podobné italským ravioli, jsou obdobou slovanských pirohů) nebo hustá a kyselá polévka soljanka.

Kyjev – Matka ruských měst

Při plánování cesty ze Lvova do Kyjeva využijte služby společnosti Infobus. Cesta autobusem na této trase bude trvat cca 8 hodin. Pokud byste se rozhodli přeskočit Lvov a vydat se rovnou do Kyjeva, z Prahy a Brna můžete využít přímé autobusové spoje společností Infobus, Musil Tour či Ecolines. Olomouc a Kyjev spojují denně dvě přímé linky společností RegaBus a TransTempo. Přímé lety nabízí z Prahy aerolinky Ukraine International Airlines.

Kyjev se zapsal do historie několika národů. Přezdívá se mu “Matka ruských měst“, protože byl v minulosti metropolí Kyjevské Rusi, nejstaršího slovanského státu. Dnes je Kyjev nejrychleji rostoucí městem na Ukrajině. V posledních letech byl nejvíce spojován s Oranžovou revolucí a tzv. Euromajdanem, sérií občanských protestů. Jedno z nejstarších východoevropských měst a kolébka východoevropské civilizace nabízí mnoho zajímavého k vidění.

Město je plné chrámů, má dvě botanické zahrady a řadu parků. Centrem města je Náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti), známé jako Majdan. Není však centrem jen co se týká geografie ale také ve smyslu kulturně-politickém. Pokaždé, když ukrajinci cítí potřebu setkat se či vyjádřit se, zamíří právě sem. Pravoslavný chrám svaté Žofie z 11. stoleté je součástí světového dědictví UNESCO a jedním ze sedmi divů Ukrajiny. Pohnutou minulost má za sebou Chrám svatého Michala z 12. Století. Ve 30. letech byl zničen na příkaz sovětské komunistické moci. V roce 1999 se však dočkal své obnovy. Zaujmout by vás mohl také kontroverzní pomník Matka Vlast, který je se svojí výškou 102 metrů a váhou 30 tun jedním z největších pomníků na světě, či Národní muzeum Černobyl. V květnu 2017 Kyjev přilákal pozornost médií a také větší množství turistů, stal se totiž organizátorem hudební soutěže Eurovision Song Contest 2017.

Vilnius – město kostelů s vlastní republikou v centru

Z Kyjeva do Vilniusu se dostaneme přímými autobusovými linkami společností Infobus a Ecolines a cesta zabere něco přes 12 hodin. Nezapomeňte však, že pokud zvolíte cestu busem, budete potřebovat víza do Běloruska, přes které autobus na cestě z Kyjeva do Vilniusu projíždí. Informace o aktuálním stavu vízové povinnosti pro české občany do Běloruska najdete na stránkách Ministerstva zahraničních zemí. Z Prahy a Brna je také k dispozici přímý autobusový spoj, v tomto případě však cesta zabere 20 hodin, což pro většinu cestovatelů, může být příliš. Víza v tomto případě potřebovat nebudete. Přímé lety mezi Vilniusem a Českou republikou zatím k dispozici nejsou, pokud byste se rozhodli letět, přímé lety do Vilniusu jsou k dispozici z Berlína a samozřejmě z Kyjeva, zmiňovaném v předchozím odstavci.

Pokud zavítáte do hlavního města Litvy, neměli byste vynechat historické centrum Staré město, kde si možná povšimnete zvýšené koncentrace kostelů. Sakrální památky opravdu dominují městu. Navštívite-li jeden ze 40 římskokatolických či 20 pravoslavných kostelů možná vás také překvapí, že jsou většinou plné. Majorita litevců je věřícími katolíky. Druhým náboženstvím v zemi je basketball. Tento sport se v Litvě těší velké popularitě.

Město působí čistě a také disponuje dostatkem zeleně. Krásný výhled na město nabízí Gediminasův hrad, neboli Horní hrad, nacházející se na Hradní hoře. Projděte se malou, zato však malebnou Zámeckou ulicí (Pilies gatvė) a po cestě se můžete zatoulat do jedné z útulných kaváren, restaurací či do obchodů s jantary! Centrum Vilniusu tvoří čtvrť Užupis. Její název v litevštině v přeneseném a poetickém smyslu znamená „na druhé straně řeky“ nebo „za řekou“, a čtvrti se přezdívá Litevský Montmarter pro její bohémskou atmosféru a vysokou koncentraci umělců. Čtvrť Užupis je součástí Starého města, seznamu světového dědictví UNESCO. Čtvrť je také nezávislou republikou, ač pouze neoficiálně. Toto magické místo má svou vlastní ústavu a její pravidla najdete na ulicích na speciálních kovových deskách. Tato pravidla jsou více uměleckým projektem než oficiálními zákony, najdete mezi nimy pokyny jako „Každý má právo být šťastný.“, „Každý má právo být nešťastný.“, „Každý má právo milovat svou kočku a starat se o ní.“ nebo „Kočka není povinná milovat svého majitele ale v momentu, kdy je to nutné, by mu měla pomoci.“. Pamlsky litevské kuchyně, které stojí za to vyzkoušet, jsou třeba cepeliny (bramborové knedlíky plněné masem nebo sýrem) a studené kibinas (větší taštičky s různými druhy náplně, která se nejprve vaří a nakonec krátce pečou).

Riga – hrdé město s charakterem a kočkami na střeše

Z Vilniusu do Rigy se dostanete jednoduše přímým autobusem Ecolines. Cesta na této trase zabere asi 4 hodiny a 30 minut. Přímé lety z Vilniusu do Rigy nabízejí lotyšské aerolinky airBaltic. Pokud se do Rigy vydáte přímo z České republiky, můžete využít přímou linku aerolinek ČSA nebo autobusy společností Ecolines a Infobus. Zatímco o něco dražší cesta letadlem zabere pouhé dvě hodiny, jízda autobusem je o poznání delší, v autobuse strávíte více než 21 hodin.

Riga je hlavní a zároveň největší město Lotyšska. Město bylo v roce 2014 Evropským hlavním městem kultury. Riga návštěvníky zaujme architekturou centra města, nazývané Stará Riga, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi klasiku, kterou rozhodně stojí za to v Rize návštívit, patří Rižský dóm a zámek, Katedrální náměstí, Dům Černohlavců, skupinu tří historických domů Tři bratři nebo Pomník svobody. To je však jen část se seznamu mnoha zajímavých míst v centru města. V Rize se toho skrývá víc, než možná čekáte. Jedním ze symbolů města se staly dvě sochy koček na střeše tzv. Kočičího domu (Kaķu nams). Jeho lotyšský majitel kočky na střechu umístil zadní částí směřující k budově Velkého cechu, na prostest proti tomu, že ho do tohoto cechu nechtěli přijmout. Do té doby byl totiž vyhrazen pouze německým kupcům.

Z centra Rigy se velmi snadno dostanete autobusem na centrální trh (Rīgas Centrāltirgus). Najdete ho v obřích halách, které původně sloužily jako hangáry pro vzducholodě. Nakoupíte zde čerstvou zeleninu, ovoce, maso, ryby a další produkty od místních farmářů. Z místní kuchyně se nechte nalákat na některou z polévek, ať už pro východní Evropu typický boršč nebo třeba kopřivovou polévku. Populární jsou zde taky pirožky, podobné, jako známe z Polska. Jak se na přístavní město sluší, Riga nezklame milovníky pokrmů z ryb. Jsou k dispozici téměř v jakékoliv formě: syrové (nejlépe s plátkem citrónu a pepřem), smažené, pečené, vařené či nakládané. Treska nebo slaneček jsou oblíbenou pochutinou k pivu, které se zde také těší velké popularitě. Každé větší město má své vlastní pivo (alus) a pivovar.

Tallinn – Sladký jako marcipán

Při plánování cesty z Rigy do Tallinnu si můžete vybrat mezi dopravou autobusovou a leteckou. Přímé autobusové spojení na trase Riga – Tallinn zajišťují společnosti Ecolines a Infobus. Cesta busem trvá přibližně 4 hodiny. Přímé lety z Rigy do Tallinnu nabízí lotyšské aerolinky airBaltic. Let trvá, stejně jako ten mezi Vilniusem a Rigou, pouhých 50 minut. Jediným přímým spojem z České republiky jsou autobusy Ecolines. Cesta je v tomto případě nejdelší ze všech jmenovaných, zabere více než 26 hodin. Tallinn je nejseverněji položeným městem na našem itineráři, od Prahy ho dělí 1600 km. Přímé lety mezi ČR a Tallinnem prozatím nejsou nabízeny žádnou z leteckých společností. Lety s jedním přestupem z Prahy s airBaltic mají mezipřistání v Rize. Austrian Airlines staví ve Vídni a například FinnAir vás sveze se zastávkou v Helsinkách.

Estonském hlavním město, Tallinn, se nachází na severu země, na pobřeží Finského zálivu. Asi 80 km na sever od Tallinnu přes Finský záliv leží Helsinky. Mnoho návštěvníků Tallinnu tak svoji návštěvu spojí s výletem do finského hlavního města. Spojení mezi oběma městy zajišťují trajekty. V Tallinnu stojí za návštěvu Vanalinn, tallinnské Staré Město, jež je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Zde si můžete prohlédnout mnoho staveb z období středověku a projít se po jeho úzkých uličkách. Centrální části Starého Města dominuje malebná gotická radnice. Tallinn se může pochlubit nejdéle fungující lékárnou v Evropě. Radniční lékárna (Raeapteek) je v provozu od roku 1415.

Příjemnou procházkou je cesta na hradní vrch Toompea, který byl po staletí samostatnou, na Tallinnu nezávislou, jednotkou. Na místním náměstí Raekoja plats, na kterém také najdete zmiňovanou radnici, se každou neděli konají lidové jarmarky. V okolí náměstí se nachází mnoho hospůdek a restaurací, ve kterých můžete zkusit místní speciality. Estonská kuchyně je bohatá na ryby a masové pokrmy. S českou kuchyní sdílí zálibu v nepříliš zdravých masových jídlech (například Mulgikapsad, neboli vepřová pečeně s kyselím zelím a vařenými bramborami se velmi podobá české klasice knedlo vepřo zelo). Balanc mezi těžšími a lehčími, zdravějšími pokrmy si estonská kuchyně udržuje díky zvýšené konzumaci ryb. Stejně jako v sousedním Lotyšsku, i zde patří pivo mezi oblíbené nápoje. Pokud jste zavítali do Tallinnu a máte rádi sladké, měli byste také navštívit muzeum marcipánu. Mezi Tallinem a německým městem Lübeck se vedou pře o to, které z těchto hanzovních měst mandlovou pochutinu představilo Evropě. Asi 30 km od estonského hlavního města se nachází národním park Lahemaa, nejstarší a největší národní park v Estonsku.

 

Stáhni si naší aplikaci hned teď!


✓ Jednoduchá rezervace!


✓ Nejnižší ceny!


✓ Šetří čas!


✓ Bezpečné online platby!

DomůNejzajímavějších města ve východní Evropě
Měna
Jazyk