Prázdniny a léto jsou za námi, to ale není důvod ke smutku. Přichází září a s ním vinobraní. Nevíte, kam přesně letos na moravské vinobraní vyrazit? Připravili jsme pro vás jednoduchý itinerář, který vás provede sedmi moravskými městy, ve kterých se, nejen v průběhu září, konají události spojené se sklizní vinné révy. Takzvaná vinobraní nejsou jen o degustaci vína. Součástí těchto oslav jsou hudební vystoupení tradičních cimbálovek, přehlídka moravských krojů, spousta dobrého jídla a kromě vína nesmíme opomenout také burčák. Ať už se rozhodnete navštívit pouze jedno ze sedmi měst, které jsme pro vás vybrali, nebo si udělat menší tour a procestovat více míst, náš itinerář s podrobnostmi o konkrétních událostech v nejoblíbenějších moravských městech doplněný o informace a možnostech přepravy, vám bude určitě nápomocný.
Do Znojma se dostanete vlaky Českých drah z Brna za necelé dvě hodiny a cenu kolem 170 Kč. Pokud vyrážíte z Prahy, můžete využít přímého autobusového spoje společnosti Flixbus nebo Znojemské autobusové společnosti. Cesta trvá 3 hodiny a vyjde na 200 Kč.
Znojemské vinobraní je, spolu s Mikulovským, jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších na Moravě. Účastní se ho každoročně kolem 80 000 návštěvníků. Kromě ochutnávky místního vína je jeho součástí doprovodný kulturní program. V srpnu můžete navštívit ochutnávku sladkých a růžových vín, zažít noční romantické Znojmo, spojené samozřejmě s ochutnávkou vína. V polovině září na vás čeká Znojemské historické vinobraní, třetí víkend v září můžete zkusit zdolat Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska, a na úplný konec měsíce září na vás ve Znojmě čeká Burčákfest 2017. Do Znojma se mezi sprnem a zářím můžete vypravit v podstatě kdykoli, o vínečko tu nikdy není nouze.
Do Mikulova jezdí vlaky Českých drah. Jízda bez přestupu zabere 59 minut a stojí 70 Kč.
Představovat mikulovské víno a vinobraní rozhodně není třeba. Malebné městečko Mikulov, jehož dominantou je zámek umístěný na skále, se nachází na jižním okraji Pavlovských vrchů a velmi blízko největší vodní plochy na Moravě, přehradní nádrže Nové Mlýny. Víno zde začali pěstovat již Římané. Zdejší viniční trati na jižním úpatí Pálavy jsou chráněné a patří k nejteplejším místům na jižní Moravě. Mezi nejtypičtější odrůdu tohoto regionu patří Ryzlink vlašský. Dále se zde z bílých vín pěstuje Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Chardonnay, Rulandské bílé, Muškát moravský, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Neuburské a další. Na začátku srpna se můžete zastavit na ochutnávku vín z předešlého roku. Mezi další oblíbené mikulovské akci patří Prázdniny s vinařem v srpnu, a v září Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblastí, Pálavské vinobraní či Sedlecké vinobraní (v Sedleci u Mikulova).
Vlaky Českých drah spojují Mikulov s Valticemi přímými spoji. Cesta trvá pouhých 11 minut a vyjde na 24 Kč.
Malé vinařské městečko Valtice se nachází poblíž Břeclavi. Nedaleko se nacházející Lednicko-valtický areál je krajinnou památkovou zónou a pokud se do Valtic vydáte, jeho návštěva je podmínkou. Je to jedno z nejnavštěvovanějších vinařských měst v České republice. Pokud se tedy časově netrefíte do jedné z akcí pořádaných v souvislosti s vinobraním, nevěště hlavu. Určitě si zde vyberete z mnoha rodinných vinic, sklípků a podniků. Ve vybrané dny zde v průběhu celého sprna a září probíhá tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí. Na začátku září se tu konají Podzimní Slavnosti vína a dětský den a na konci měsíce Zámecký košt vín a burčáků.
Z Valtic do Velkých Pavlovic vás dovezou autobusy RegioJet za 33 kč a 38 minut, s jedním přestupem v Břeclavi.
Velké Pavlovice se nacházejí uprostřed tradiční vinařské oblasti, nedaleko Hustopečí (kde se mimochodem musíte zastavit na výbornou místní Hustopečskou mandlovici). V září zde probíhá pravidelně již 10 let putování za burčákem po Modrých Horách. Za ochutnávkou vína a burčáků se putuje, ať už pěšky nebo na kole, po modrohorských obcích Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Vrbice a Kobylí. V polovině září se tu koná Velkopavlovické vinobraní. Kromě toho mají vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic své sklepy otevřené od konce května až do 1. října.
Z Velkých Pavlovic do Bzence můžete využít autobusovou dopravu společnosti RegioJet. S jedním přestupem v Moravském Písku cestu urazíte za 1:10 minut a cenu kolem 49 Kč.
Bzenec najdete 12 kilometrů od překrásné oblasti Kyjov, nazývané také jako Moravské Toskánsko. Pokud tedy do oblasti zavítáte, projděte se kopečky této malebné krajiny a nezapomeňte fotoaparát, Kyjov je totiž extrémně fotogenický. V Bzenci a jeho okolí se nachází mnoho vinohradů a není proto s podivem, že i tady se na konci léta a podzimu konají akce spojené s konzumací vína. V srpnu se můžete tešit na akci Vína ze zámků na zámku. K ochutnání zde jsou nejen vína z Čech ale také ze Slovenska nebo italského Toskánska. Zajímavou podívanou je Bzenecké krojované vinobraní. Kromě ochutnávky místních vín si můžete prohlednou pestré kroje ze Slovácka a poslechnout si místní lidovou muziku.
Z Bzence se svezte přímým železničním spojem Českých drah. Do Strážnice dorazíte za 21 minut a za cenu 32 Kč.
Historické městečko Strážnice, jehož centrum je městskou památkovou zónou, každoročně hostí Mezinárodní folklorní festival, jehož součástí je nejen slavnostní krojovaný průvod ale také každoroční soutěž o nejlepšího tanečníka. Ze zajímavých strážnických akcí stojí za pozornost putování za vínem k Hotařské búdě, které je ochutnávkou vín od profesionálních vinařů. Na začátku září se koná tradiční strážnické vinobraní na náměstí Svobody.
Přímé spoje mezi Strážnicí a Uherským Hradištěm nejezdí každý den, někdy je tedy potřeba přestoupit ve Veselí nad Moravou. Pokud však budete mít štěstí na přímý vlak, cesta potrvá 36 minut a vyjde na 38 Kč. Cena za cestu s přestupem je stejná a jízda trvá jen o pár minut déle.
A jsme na konci naší tour de vinobraní. Na závěr zavítáme do Uherského Hradiště, které v roce 1257 založil Otakar II. Město a jeho okolí je proslulé cimbálovou muzikou, folklórem a vynikajícím vínem. Město vyniká co do počtu kulturních domů, je jich tu hned 7, kromě toho také kino a 3 divadla. Zajímavou akcí je přehlídka filmů neboli Letní filmová škola, která zde probíhá pd roku 1964. Nudit se zde určitě nebudete. Každoročně se zde na začátku září koná jedna z největších folklórních akcí v republice – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. O několik dní později můžete zavítat na Národní soutěž vín slovácké podoblasti.