Brno je druhé největší město v České republice a největší město na Moravě. Žije zde téměř 400 tisíc obyvatel, v celé metropolitní oblasti je to dokonce 600 tisíc. Město je důležitých administrativním centrem, sídlí tu například Ústavní, Nejvyšší a Nejvyšší správní soud. Najdeme tu také 14 univerzit a je tak městem poměrně mladým. Za studiem do Brna vyrážejí nejen studenti z ostatnich koutů České republiky ale také mnoho studentů z celé Evropy, díky programu Erasmus Evropské unie, který podporuje pohyb studentů po kontinentu a vzdělávání. V Brně každoročně studuje až 83 tisíc vysokoškolských studentů. Žil zde například slezský rodák, zakladatel genetiky Gregor Mendel, po němž je také pojmenovaná Mendelova univerzita v Brně, a narodil se zde spisovatel Milan Kundera.
S hlavním městem je Brno velmi dobře propojeno pozemní autobusovou dopravou a to jednak díky, často proklínané dálnici D1, ale také dopravou železniční. Hlavní železniční nádraží v Brně je významným dopravním uzlem nejen pro regionální dopravu. Mezinárodní letiště Tuřany nabízí přímé lety do Mnichova a Londýna.
Jak se nejlépe dostat do Brna
Autobusem do Brna
Ústřední autobusové nádraží Brno-Zvonařka, neboli Brno, ÚAN Zvonařka, je hlavní autobusové nádraží ve městě. Nachází se nedaleko centra města, půl kilometru od hlavního železničního nádraží a přímo naproti nákupnímu centru Zvonařka. V těsné blízkosti nádraží v ulici Opuštěná se nachází zastávka autobusů městské hromadné dopravy. Z nádraží pravidelně vyjíždí více než 90 mezistátních autobusových linek a přibližně stejné množství vnitrostátních linek do všech koutů Evropy a České republiky. Například autobusová linka společnosti RegioJet (dříve Student Agency) z Prahy do Bratislavy a Vídně zastavuje na ÚAN Zvonařka. Autobusové nádraží Brno, hotel Grand je druhé autobusové nádraží v Brně nacházející se v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží, naproti hotelu Grand. Nádraží je od roku 1958 chráněno jako kulturní památka. Jezdí odtud mnoho linek dopravce RegioJet například do Florencie, Říma, Neapole, Budapešti a do několika míst v Chorvatsku.
Vlakem do Brna
Brno hlavní nádraží je nejdůležitější osobní nádraží v Brně. Leži na vnějším okraji historického centra a je tak dobře dostupné nejen městskou hromadnou dopravou ale i pěšky. Nádraží má 6 nástupišť a jeho budova je chráněna jako kulturní památka České republiky. V roce 2017 nádraží a některé jeho viadukty a nástupiště prošli rekonstrukcí, při které došlo k mnoha výlukám a odklonu stovek vlaků převážně na Dolní nádraží. Do roku 2020 je plánované ukončení rozsáhlé rekonstrukce, která probíhá postupně, v několika částech. Z brněnského hlavního nádraží se přímými vlaky dostanete například do Prahy, Jihlavy, Bratislavy, Budapeště, Vídně, Olomouce, Šumperka či Štýrského Hradce v Rakousku. Další železniční nádraží v Brně jsou například Dolní nádraží, Brno-Židenice, Brno-Horní Heršpice a Brno-Černovice.
Letecky do Brna
Mezinárodní letiště Brno-Tuřany je mezinárodní letiště, které v roce 2017 odbavilo téměř půl milionu cestujících. Od roku 2006 má letiště nový terminál a stávající příletová hala prošla modernizací mezi lety 2008 a 2009. Letiště se nachází asi 7,5 km od centa města a je dobře propojeno městskou hromadnou dopravou s centrem Brna. Autobusová linka E76 jezdí z letiště na Hlavní železniční nádraží a cesta trvá 20 minut. V nočních hodinách (od 23:00 do 5:00) provoz na této trase zajišťuje noční linka N89. Jízdenky na autobus lze zakoupit v prodejním automatu v příletové hale. Pokud na letiště vyrazíte autem, k dispozici je parkoviště, na kterém ja možné auto nechat jak několik minut či hodin, tak i několik dnů či týdnů. Tato služba je samožřejmě zpoplatněna.
Pravidelné lety jsou k dispozici do Londýna (s aerolinkami Ryanair) a Mnichova (s serolinkami Lufthansa a bmi regional). Kromě toho jsou cestujícím k dispozici pravidelné sezónní lety a charterové lety a to převážně do jižních, prázdninových destinací jako například řecké ostrovy Kréta (Heraklion), Kos, Korfu, Zakynthos a dále španělská Palma de Mallorca, bulharský Burgas či egyptská Hurghada.
Městská doprava v Brně
Městská hromadná doprava v Brně je poměrně rozsáhlá a kromě metra zahrnuje všechny běžné dopravní prostředky. Tvoří ji 11 tramvajových linek, kterým místní neřeknou jinak než šaliny, a které byly prvními tramvajemi, které vyjely na území České republiky. Dále se můžete svést jednou ze 13 linek trolejbusů a město brázdí více než 50 denních a nočních autobusových linek. Městskou hromadnou dopravu v Brně provozuje Dopravní podnik města Brna a doprava je propojena s Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje a tím pádem výhodně napojuje také některé příměstské obce. DP Brno také provozuje rekreační lodní dopravu na Brněnské přehradě a návštěvníkům města také nabízí turistický minibus poskytující krátkou prohlídku centra Brna.
Chystáš se do Brna?
Nech si poradit od místních a užij si město jako oni!
Chystáš se do Brna?
Nech si poradit od místních a užij si město jako oni!
Join the Community
Proč se vydat do Brna a co musíte vidět?
V Brně lze nalézt stovky kulturních památek, 9 památek národních a také jednu památku zapsanou na seznamu Světové dědictví UNESCO. Nejvýraznějšími památkami jsou Hrad a pevnost Špilber a Katedrála svatého Petra a Pavla. V Brně se nachází mnoho funkcionalistických staveb, tou nejznámější je Vila Tugendhat. Milovníci moderní architektury se v Brně mohou vydat na tour po památkách totoho architektonického stylu, pro který jsou typické účelové budovy jednoduchých tvarů.
I díky bohaté historii hlavního města Moravy nabízí Brno mnoho akcí a kulturních událostí v průběhu celého roku. Koná se zde mnoho festivalů a veletrhů. Každé léto na přelomu května a června se zde koná festival Brno – město uprostřed Evropy, a další festivaly jako Mezinárodní hudební festival Brno či Mezinárodní hudební festival Špilberk. Mezi nejznámejší muzea v Brně patří Moravské zemské muzeum a Moravská galerie umění. Také divadelní scéna v Brně rozhodně nenudí, vyrazit můžete do Národního divadla Brno na operu, balet či činohru a klasické divadlo reprazentuje Městké divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Husa na provázku, Hadivadlo a mnohá další. Sídlí zde redakce nejvýznamnějších celostátních médií a také brněnské studio České televize.
Co ochutnat v Brně?
Brnu možná chybí jedna výrazná turistická atrakce, která by město proslavila a lákala houfy turistů z celého světa, to však Brno a brňáky nerozhodí. Rozhodili se, že si to vynahradí gastronomickou scénou. Ta v posledních letech zaujala zbytek republiky, vzniklo zde několik zajímavých a v českém měřítků nezvyklých konceptů kaváren, barů, restaurací a bister. Za návštěvu určitě stojí podník s názvem 4pokoje, který v sobě, věrný svému jménu, spojuje čtyři typy zařízení: tedy kavárnu, bistro, bar a noční podnik. Během 22hodinové otevírací doby se mění intenzita a barva nasvícení, hudba a také nabídka nápojů a jídla. Obědové menu se mění pravidelně nejen v závislosti na ročním období. Pochutnáte si tu na českých klasikách, k snídani třeba na krupicové kaši.
Za zmínku určitě stojí i Bar, který neexistuje, ve kterém se zaměstnanci snaží, a nutno podotknout, že velmi úspěšně, učinit své návštěvníky štastné. Milá obsluha je obchodní značkou podniku. Koncept unikátního baru Super Panda Circus se liší od všeho, co ve světě barů existuje, nejen pojetím prostoru ale hlavně svým koktejlovým menu. Brněnské bary a dokonce i pivnice (Zelená kočka Pivárium) sbírají v posledních letech národní ceny.
Nepsané pravidlo, že nejlepší bary v republice máme v Praze, se otřáslo v základech...kdepak Praha, Brno!