Od pádu Zdi je Berlín bušícím srdcem Německa a zároveň nejkosmopolitnějším místem kontinentální Evropy. Miliony návštěvníků ročně láká nejen na památky typu Braniborské brány nebo budovy říšského sněmu. Hlavními atrakcemi jsou zajímavá místa jako East Side Gallery, budova Říšského sněmu se skleněnou kopulí od architekta Normana Fostera, berlínská ZOO (také díky nedávno ubytovaným pandám), třída Unter den Linden nebo Museuminsel - muzejní ostrov s pěti světově významnými muzei. Třešničkou na dortu je zámecký areál Sancoussi u městečka Potsdam.
Trasa mezi Prahou a Berlínem představuje úsek mezi českým a německým hlavním městem a zároveň nejnavštěvovanějšími lokalitami ve střední Evropě. Navíc jsou obě metropole partnerskými destinacemi nejen ohledně cestovního ruchu, ale zároveň v oblasti obchodu, průmyslu, vzdělání a kultury. Mimo turistů lze zde tak potkat i mnoho obchodníků, studentů, či umělců, jedoucích na své vystoupení. Logicky se tak jedná o velice rušnou trasu.
Co musíte vědět: East Side Gallery je největší venkovní galerií na světě
Co musíte vidět: Na muzejním ostrově najdete 5 různých muzeí, za návštěvu stojí jak venkovní areál, tak expozice uvnitř.
Co musíte zkusit: Kebab! Nejlepší vám připraví v Mustafa's Gemüse Kebap.
Co vás překvapí: Počet cyklistů ve městě vás možná překvapí ale nedivte se, Berlín je placka a pro jízdu na kole je tak ideální.
Ačkoliv je obecně trasa mezi Prahou a Berlínem relativně rušná, letadlo představuje pouze malé procento všech dopravních spojení. Denně jsou z Prahy do Berlína provozovány dva lety, první okolo poledne, druhý večer, přičemž oba operuje německá aerolinka Air Berlin. Po přibližně 40-ti minutové cestě se přistává na letišti Tegel, odkud se dá místní MHD dojet do nejdůležitějších berlínských lokalit.
Cesta vlakem z Prahy do Berlína je v dnešních dnech velmi pohodlným a rychlým způsobem přepravy mezi těmito metropolemi. České dráhy, ve spolupráci s Deutsche Bahn zajišťují denně 8 přímých vlaků Euro City. První jede už o půl páté ráno, poslední před půl sedmou večerní. Cesta dohromady zabere okolo 5-ti hodin a začíná na pražském hlavním nádraží, dále prochází železniční stanici Praha - Holešovice a končí na centrálním terminálu v Berlíně, odkud se dá metrem, nadzemkou, tramvajemi i autobusy dostat do nejdůležitějších berlínských lokalit.
Cesty autobusem z Prahy do Berlína představují téměř polovinu dopravních spojení mezi těmito městy. Každý den vyráží z české metropole do pulzujícího srdce Německa až 30 spojů, první už ve tři ráno, poslední k půlnoci. Všechny začínají na pražském autobusovém nádraží Florenc a po trase, procházející obvykle skrz Ústí nad Labem a Drážďany, dojíždí po asi 5-ti hodinách na centrální autobusové nádraží ZOB am Funkturm. Autobusovou dopravu na trase poskytují autobusoví dopravci RegioJet (dříve Student Agency) a Flix Bus, dále pak Metro Plus, Eurolines nebo Bohemia Lines.
Hledáte tipy na to, jak poznat Berlín levně a zároveň se nevzdat návštěvy zajímavých turistických atrakcí? Pokud si chcete váš pobyt v německém hlavním městě dobře zorganizovat, s plánováním musíte pochopitelně začít před odjezdem. A než s plánováním začnete, musíte se nejdřív informovat o tom nejdůležitějším. Dobře naplánovaná cesta, vám může ušetřit nemalou sumu aniž byste se museli vzdát návštěvy nejdůležitějších atrakcí v Berlíně.
Než se do města tak velkého jako je Berlín vydáte, vyplatí se zjistit si co nejvíce o hlavních zajímavostech města, kde se nacházejí a jak se mezi nimi můžete přepravit – tedy informace o veřejné dopravě a její dostupnosti. Připravili jsme pro vás seznam 5 atrakcí v Berlíně, které můžete navštívit úplně zdarma, spolu s 5 chytrými tipy, jak při cestování městem ušetřit.
Reichstag, který je sídlem německého parlamentu, by neměl chybět na seznamu míst, na která při návštěvě Berlína zavítáte, speciálně jste-li zde poprvé. Skleněná kopule s vyhlídkovou terasou a panoramatickým výhledem na město je přístupná veřejnosti každý den a vstup je zdarma. Stavbu navrhl světoznámý britský architekt Norman Foster a zařadil tak budovu k ostatním symbolům hlavního města Německa.
Co je nutné udělat pro to, abyste mohli navštívit Reichstag zdarma? Vstup je zdarma pro všechny návštěvníky, ale nutná je rezervace předem. Rezervaci můžete provést pohodlně přes internet. Na výběr je obvykle několik termínů v průběhu celého dne. Pochopitelně s čím větším předstihem rezervaci provedete, tím větší bude vaše šance, že budovu budete moci navštívit v den a hodinu, která je pro vás nejlepší. Kopule je otevřena denně od 8:00 do 24:00 a poslední volný vstup lze naplánováno na 22:00. Rezervaci je případně také možné provést osobně v kanceláři v ulici Scheidemannstraße. Počet lidí, kteří mohou současně kupoli navštívit je však omezený, takže bez předchozí rezervace neexistuje záruka, že se dovnitř dostanete.
Berlín + úterý = berlínská filharmonie zdarma! Každé úterý ve 13:00 jsou v sídle berlínských filharmoniků organizovány bezplatné koncerty vážné hudby. Tyto koncerty jsou přístupné pro kohokoliv, ale organizátoři samozřejmě stanovili limit pro počet lidí, kteří se koncertu mohou najednou zúčastnit. Tento limit je 1500 lidí. Vzhledem k tomu, že o akci bývá velký zájem, měli byste se objevit na místě co nejdříve. Koncerty trvají kolem 40 až 50 minut a každý týden lákají nejen mnoho turistů, ale i obyvatele Berlína, kteří zrovna nemusejí pracovat.
Budovu filharmonie najdete v ulici Herbert von Karajan Strasse 1. Dostanete se tam třeba autobusem číslo 200. Úterní koncerty jsou pochopitelně velmi populární, protože poslechnout si Berlínskou filharmonií živě je skutečným zážitkem nejen pro fajnšmekry!
Pokud máte na prohlídku města jen pár hodin, vydejte se na nejzajímavější atrakce Berlína s průvodcem. Pokud je to ještě navíc zdarma, neušetříte jen čas ale také peníze. Navštívit hlavní turistické atrakce, zajímavá a pro město typická místa, trocha historie a městských legend, spolu s komentářem nadšeného průvodce – to vše čeká na ty, kteří se rozhodnou pro bezplatnou prohlídku Berlína. Prohlídka obyčejně trvá něco kolem 3 hodin a zahrnuje nejznámější atrakce německé metropole: Brandenburskou bránu, Židovský památník, Checkpoint Charlie, Berlínskou zeď a Berlínskou katedrálu.
Chcete-li se zůčastnit komentované prohlídky Berlína zdarma, můžete se připojit k jedné ze tří organizovaných skupin. Prohlídka začíná každý den v 10:30, 12:30 a ve 14:00. Místem setkání je náměstí Alexanderplatz, konkrétně ulice Otto Braun Straße 65.
Berlín toho zažil hodně. Jeho bohatá historie, je na mnoha místech města stále přítomna a dělá z něj tak ideální destinaci pro milovníky dějin. Na výběr máte mnoho atrakcí připomínajících zásadní události z minulosti. Například v blízkosti nádraží Ostbahnhof můžete obdivovat East Side Gallery, největší galerii pod širým nebem na světě. Murály vytvořené umělci z celého světa na zbytcích původní berlínské zdi, připomínají návštěvníkům jak vypadal život ve městě rozděleném na dvě části ještě poměrně nedávno. Procházku podél East Side Gallery doporučujeme za pěkného počasí!
Ti z vás, kteří by se chtěli dozvědět něco více o historii Berlínské zdi, by měli navštívit Bernauer Straße 111 (jeďte tramvají M10), kde se nachází další z volně přístupných zajímavostí Berlína –zachovaný úsek původní zdi s ostnatým drátem a strážní věže. Kromě zbytků původní zdi a památníku rozdělení Berlína zde můžete navštívit také výstavu fotografií. V pětipatrové budově muzea Gedenkstätte Berliner Mauer je umístěna také rozhledna. Vstupné do muzea je zdarma a otevřeno je od úterý do neděle vždy od 10:00 do 18:00 hodin.
Nejlépe se sem dostanete nadzemkou, takzvaným S-Bahnem. Vystupte na zastávce Nordbahnhof. V podzemní chodbě stanice je k vidění výstava fotografií zabývající se „stanicemi duchů“. Nepoužívanými a zabetonovanými stanicemi metra ve Východním Berlíně během 28 let dlouhého rozdělení města.
Berlíňané trhy milují. Návštěva jednoho z mnoha, které ve městě po léta pravidelně probíhají patří k víkendovým klasikám. V pátek rozhodně stojí za to vydat se na turecký trh. Nachází se v blízkosti kanálu na ulici Maybachufer. Nakoupit zde můžete nejen nejrůznější koření, ale i různé dobroty, čerstvě připravené turecké speciality, čerstvé ovoce a zeleninu, látky, oblečení…téměř cokoliv. Trh začíná v 11:00 a končí v 18:30. Je jak místem setkávání pro místní obyvatele, tak i oblíbenou atrakcí pro turisty. Dostanete se sem linkou berlínské podzemky U8 (zastávka Schönleinstraße) nebo linkou U1 (stanice Kottbusser Tor). A kdyby vám to nevyšlo v pátek, turecký trh najdete na stejném místě také každé úterý.
Dalším z mnoha míst oblíbených pro pravidelné trhy je náměstíčko Boxhagener Platz ve čtvrti Friedrichshain na východě města. Každou sobotu zde od brzkých ranních hodin najdete trh s potravinami a nejrůznějším hotovým jídlem. V neděli je park vyhrazen blešímu trhu. Nejrůznější starožitnosti, nábytek, doplňky, oblečení, veteš všeho druhu, výrobky lokálních řemeslníků a pozoruhodné suvenýry – to vše najdete jen čtyři stanice podzemkou z Alexanderplatzu. Nejbližší zástávka je Samariterstrasse a za méně než 15 minut se sem pěšky dostanete také ze stanice S-bahnu Warschauer Strasse.
Kultovní záležitostí pro milovníky blešáků je trh na severu města, v rozlehlém parku Mauerpark. Jedná se o oblíbený cíl turistů a jednu z nejoblíbenějších atrakcí všech v Berlíně se nacházejících hipstrů. Ceny na trhu odpovídají velkému zájmu návstěvníku, nezapomeňte proto smlouvat. Zde je to nutnost! Chystáte-li se na první návštěvu německé metropole, Mauerpark nesmíte minout. Kromě nepřeberného množství více či méně starých předmětů je součástí trhu také několik food trucků. Hladovět ani žíznit tedy nebudete. Park najdete v ulici Bernauer Strasse 63. Jezdí sem třeba tramvaj M10 nebo metro U8. Nejbližší zastávka je Bernauer Strasse.
Rozsáhlá síť městské hromadné dopravy je pro velké město jako je Berlín nutností. Dostanete se zde odkudkoli kamkoli. Některá pravidla městské hromadné dopravy však mohou být pro našince matoucí. Základem je rozdělení metra na S-bahn a U-bahn, tedy nadzemku a podzemku. Neberte to však absolutně, může se stát, že nadzemka jede pod zemí a naopak. Pokud jste z Prahy zvyklí, že z každého nástupiště metra jede pouze jedna linka a navíc vždy stejným směrem, můžete být v Berlíně překvapení. Sledujte elektronické cedule umístěné na nástupištích nad vašimi hlavami. Napoví vám, kterým směrem právě přijíždějící metro jede. Poměrně rozsáhlá je i síť tramvají. Jedná se dokonce o jednu z nejrozsáhlejších na světě. Rozvinutější mají už jen v Melbourne a Petrohradu. Většina tramvajových linek se nachází na území bývalého Východního Berlína. Po rozdělení města byla většina tramvajových linek v západní části nahrazena autobusy.
Městská doprava zde nepatří k těm nejlevnějším. Na druhou stranu město vychází všem návštěvníkům vstříc a v rámci několikadenních turistických jízdenek můžete získat řadu výhod, například návštěvu muzeí na Muzejním ostrově zdarma.
Před zakoupením jízdenky si dobře rozmyslete, kde přesně se chcete po dobu vašeho pobytu pohybovat. Jízdenky jsou rozděleny do 3 zón: A, B a C. Zóna A představuje centrum města, B a C oblasti vzdálenější. Zakoupit můžete jízdenky jak pouze pro jednu ze zón, tak pro kombinaci dvou, případně všech tří. Poslední jmenovaná jízdenka je samozřejmě nejdražší, dostanete se s ní však poměrně daleko, například až do hlavního města spolkové země Braniborsko, do Postupimi.
Karta Berlín WelcomeCard vám umožní používat veřejnou dopravu bez omezení a nabízí také slevy v rozmezí od 25 do 50%. Na co vše můžete slevy uplatnit se dozvíte z brožurky, kterou při koupi karty obdržíte. Najdete v ní seznam muzeí, hospůdek a barů, ve kterých můžete slevy uplatnit, spolu s mapou města a užitečnými informacemi o památkách a zajímavostech.
Pokud vás zajímají berlínská muzea a plánujete navštívit Ostrov muzeí, karta se vám rozhodně vyplatí. Opravňuje vstup zdarma do jedné z těchto galerií: Bodeovo muzeum, Pergamonské muzeum, Nové muzeum, Stará Národní galerie a Staré muzeum z roku 1830.
Zakoupená karta je platná pro jednu dospělou osobu, která může cestovat spolu se třemi dětmi ve věku od 6 do 14 let. Mladší děti cestují zdarma.
Berlin WelcomeCard | Cena pro pásma A a B | Cena pro pásma A, B i C |
---|---|---|
48 hodin | 19,90 euro | 21,90 euro |
72 hodin | 27,90 euro | 29,90 euro |
72 hodin + Ostrov muzeí | 44,00 euro | 46,00 euro |
4 dny | 32,50 euro | 35,50 euro |
5 dní | 36,50 euro | 41,00 euro |
6 dní | 42,00 euro | 46,00 euro |
Karta Berlín Citytour je také k dispozici ve verzi pro pásma AB a ABC. Můžete ji využít pro cestování všemi dopravními prostředky ve městě. Kromě toho vás opravňuje ke slevám od 15 % do 30 % na 10 největších berlínských atrakcí, včetně 30% slevy na vstupenky do LEGOLAND® Discovery Centre a 25% slevy na vstup do berlínské televizní věže nas Alexanderplatzu.
Berlin City Tour | Cena pro pásma A a B | Cena pro pásma A, B i C |
---|---|---|
48 hodin | 16,70 euro | 17,70 euro |
72 hodin | 23,70 euro | 24,70 euro |
4 dny | 29,70 euro | 31,70 euro |
5 dní | 33,70 euro | 37,70 euro |
6 dní | 35,70 euro | 41,70 euro |
S kartou Berlín pass můžete cestovat uvnitř zóny A, B i C. Bezplatně můžete využít turistický autobus Hop on Hop off, a také volný vstup do muzea Madame Tussauds, akvária Aquadom a do LEGOLAND® Discovery Centre. S kartou můžete zdarma navštívít Pergamon Museum. Kompletní seznam volně přístupných atrakcí najdete na internetu.
Berlin Pass | Cena karty |
---|---|
2 dny – dospělý | 115 euro |
2 dny – dítě | 62 euro |
3 dny – dospělý | 145 euro |
3 dny – dítě | 79 euro |
Pokud plánujete pouze krátkou návštěvu Berlína, rádi chodíte pěšky, případně jste se rozhodli pro jiný dopravní prostředek (nejlepší variantou přepravy v létě je bezesporu jízdní kolo, nejen kvůli všudypřítomným cyklostezkám ale také proto, že v Berlíně nejsou vůbec žádné kopce), kupovat několikadenní jízdenku se možná nevyplatí. V tom případě můžete pochopitelně využít některou z klasických jízdenek od společnosti BVG, která zajišťuje městskou dopravu v Berlíně. Kromě jízdenek pro jednu osobu, můžete využít i denní skupinovou jízdenku platnou až pro 5 osob.
BVG | Cena jízdenky BVG |
---|---|
Jednosměrná jízdenka (zóny A a B) | 2,70 euro |
Denní jízdenka pro 1 osobu (zóny A a B) | 7,00 euro |
Jednodenní jízdenka až pro 5 osob (zóny A a B) | 19,90 euro |
7-denní jízdenka (zóny A a B) | 30 euro |
Jste-li v Berlíně jen na skok, možná si vystačite s jednorázovou jízdenkou (2,70 eur, platná po dobu 120 minut). S touto jízdenku můžete naskočit do autobusů číslo 100 a 200, které jsou nejlevnějšími vyhlídkovými autobusy ve městě.
Pokud jedete do Berlína navštívit přátele, kteří zde žijí a vlastní měsíční jízdenku (Monatskarte VBB-Umweltkarte), můžete se s nimi svést zdarma. Každý všední den od 20:00 do 3:00 ráno, a o víkendech a svátcích neomezeně, může každý majitel měsíční karty svést další osobu zdarma. Stejná pravidla platí při koupi jízdenky na 7 dnů.
Pokud už se vaší pečlivě naplánované návštěvy Berlína nemůžete dočkat ale stále uvažujete o nejvhodnějším způsobu dopravy, máme pro vás ještě našeho miniprůvodce. Porovnali a shrnuli jsme pro vás všechny způsoby dopravy do tohoto vzrušujícího a pestrého města. Ať už si pro cestu zvolíte vlak, autobus či snad leteckou přepravu, s Omio můžete rezervovat vaši jízdenku několika málo kliknutími.