Barcelona - možnosti cestování

čt 20. 6.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Plánujete cestu do Barcelony a přemýšlíte, co o městě musíte vědět předem? Bez ohledu na to, zda plánujete krátký, několikadenní pobyt či delší dovolenou v Barceloně, tipy z našeho stručného průvodce se vám budou hodit. Zjistěte, jak se do města dostanete co nejrychleji a jak se po něm v průběhu svého pobytu efektivně pohybovat. Přečtěte si naše tipy a naplánujte si perfektní cestu s Omio!Příjezd do Barcelony
Městská doprava v Barceloně
Proč se vydat do Barcelony?
Co vidět v Barceloně?

Jak se nejlépe dostat do Barcelony

Nejlepším způsobem, jak začít s plánováním návštěvy Barcelony je zodpovězení základní otázky: jak se do hlavního města Katalánska dostat nejjednodušeji? Je lepší vydat se autobusem či vlakem nebo je nejlepší variantou letecká doprava?strong> Rozhodování a přípravy nemusí být vůbec obtížné. Stačí porovnat možnosti dopravy a vybrat si tu variantu, která vám vyhovuje nejlépe, ať už je pro vás při rozhodování zásadní cena, čas či pohodlí.

Letecky do Barcelony

Pokud se rozhodnete cestovat do Barcelony, nejvhodnějším dopravním prostředkem bude letadlo. Přímé lety z České republiky, konkrétně z Prahy, do Barcelony nabízejí spoječnosti ČSA, Ryanair a španělské aerolinky Vueling.

Letiště Barcelona-El Prat se nachází přibližně 10 km od centra města v El Prat de Llobregat. Toto mezinárodní letiště je druhé největší ve Španělsku, jak z hlediska velikosti, tak i co do počtu odbavených cestujících. Letiště nabízí dopravu na všechny kontinenty a poskytuje možnost cestovat přímými lety do většiny evropských měst. Na letišti se nacházejí obchody a restaurace, a cestující mohou využít připojení k WiFi zdarma po dobu 30 minut.

Do centra města se dostanete jak vlakem, tak i autobusem. Terminál T2 je napojen na hlavní železniční stanici v Barceloně (Estació de Sants) linkou R2. Cesta trvá 20 minut. K dispozici jsou také autobusy AEROBÚS, které vás přepraví na několik zastávek v centru města za cenu kolem kolem 6 eur a ve kterém se můžete zdarma připojit na Wifi. Další variantou je využití městské autobusové dopravy, konkrétně linky 46. Ta vás doveze na stanici metra Plaça d'Espanya a to za běžný tarif městské hromadné dopravy 2,20 eur.

Vlakem do Barcelony

Dostat se do Barcelony vlakem je možné z mnoha měst v Evropě. V Barceloně se nacházejí dvě hlavní železniční nádraží: Estació de Sants a Estació de França. Estació de Sants je druhou největší železniční stanicí ve Španělsku a slouží přibližně 30 milionům cestujících ročně. Španělská společnost AVE provozuje vysokorychlostní vlaky na trase Madrid-Barcelona, které odjíždějí právě z toho nádraží. Tato trasa je nejoblíbenější a nejvytíženější v zemi ale i v Evropě. Nádraží nabízí mnoho dalších služeb (obchody, banky, restaurace atd.).

Druhé jmenované nádraží Estació de França je známé díky své jedinečné architektuře a výhodné poloze v blízkosti pláže ve čtvrti Barceloneta. Stanice je obsluhována regionálními i dálkovými vlaky. Cesta vlakem z České republiky do Barcelony je výletem prakticky přes celou Evropu. Pokud však tuto dlouhou cestu správně naplánujete, může to být zajímavý způsob, jak poznat celý kontinent. Taková trasa by mohla vést například z Prahy vlakem Českých Drah do Lipska, z Lipska do Kolína nad Rýnem a z Kolína přímo do Paříže s Deutsche Bahn. Poslední část cesty z Paříže do Barcelony provozují španělské vlaky Renfe. Druhou alternativou by bylo spojení vlakem z Prahy do Drážďan, odtud přes Frankfurt do Paříže, a nakonec z Paříže přímo do Barcelony.

Autobusem do Barcelony

Cestování s jedním z mnoha evropských autobusových dopravců je další možností, jak se dostat do Barcelony.

Hlavní autobusová zastávka v Barceloně je Estació del Nord . Z tohoto nádraží odjíždějí autobusy do dalších španělských měst a vesnic, a také mezinárodní autobusy do celé Evropy. Jezdí odtud autobusy na letiště Girona-Costa Brava, kde přistávají mnohé nízkonákladové letecké společnosti. Mezi neznámější autobusové dopravce v zemi patří společnosti Alsa a Eurolines. Právě druhý jmenovaný dopravce provozuje přímou autobusovou linku z Prahy do Barcelony. Cesta trvá asi 26 hodin.

Městská doprava v Barceloně

Veřejná doprava v Barceloně je ve srovnání s jinými evropskými metropolemi dobře organizovaná a levná. Doprava je efektivní a vy se můžete snadno dostat téměř do každého rohu metropole. Barcelona má 8 linek metra a asi 180 autobusových linek . Většina vozů metra i autobusů je nová. Město a okolí je rozděleno do 5 zón. Turistům pro návštěvu centra Barcelony většinou stačí jízdenky do první zóny.

Společnost provozující městskou hromadnou dopravu v Barceloně je TMB (Transports Metropolitans de Barcelona). Ceny turistických jízdenekse pohybují od 14 eur (2-denní jízdenka) do 32 eur (5-denní jízdenka). Dále můžete použít jednotlivé jízdenky, ale jejich cena je poměrně vysoká (více než 2 eur za jednu cestu), nebo si můžete zakoupit výhodnější jízdenku na 10 cest za cca 10 eur. Metro funguje v pátek do 2 hodin ráno a v sobotu dokonce po celou noc. Téměř všechny autobusové linky mají své noční varianty (s písmenem N před číslem autobusu).

Proč se vydat do Barcelony?

Barcelona je hlavním městem Katalánska a druhým největším městem ve Španělsku. Co se týká počtu obyvatel, je mezi městy Evropské unie na 11. místě. Barcelona je jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací v Evropě . Město leží na pobřeží Středozemního moře a po celý rok přitahuje miliony turistů. Ačkoli většina turistů navštíví Barcelonu v létě, také jaro je skvělému klimatu dobrým obdobím k návštěvě tohoto jedinečného města.

Co rozhodně musíte vidět v Barceloně?

V průběhu plánovaní cesty do Barcelony nezapomeňte na seznam atrakcí, které určitě stojí za to vidět. Mezi největší atrakce v Barceloně patří Park Güell, navržený katalánským architektem Antoni Gaudím. Při návštěvě města nesmíte vynechat symbol města, chrám Sagrada Familia, také navržený Gaudím. Stavební práce na něm byly zahájeny v roce 1882 a trvají dodnes. Dále stojí za to vidět památník Kryštofa Kolumba v dolní části známé třídy La Rambla, nebo horu Tibidabo, na které se nachází zábavní park, překrásný chrám Sagrat Cor a také nabízí nejlepší výhled na Barcelonu.

Hledáte více informací o cestování?

 

7 tipů na jednodenní výlety v okolí Barcelony

Katalánsko, to zdaleka není jen Barcelona. Hlavní městská promenáda Las Ramblas, notoricky známá katedrála Sagrada Familia a další památky spjaté s architektem Gaudím, jako park Güell jsou obligátní pro všechny, kteří jsou v Barceloně poprvé. Pokud se do Barcelony chystáš po několikáté, nebo máš na její návštěvu vyčleněn dostatek času, překrásnou přírodu, nepřelidněné pláže, památky a architektonické skvosty najdeš co by kamenem dohodil od hlavního města Katalánska. Tady je několik tipů, na místa s dobrým dopravním spojením, jejichž návštěvu rozhodně nebudeš litovat.

Girona

Vzdálenost z Barcelony: 35 minut vlakem

Girona je město kontrastů. Jednu tvář města tvoří barevné domy a středověké úzké uličky staré čtvrti Barri Vell. Druhá tvář města působí otevřenějším dojmem, je novější a najdeš v ní spoustu luxusních obchodů. Typický pohled na město, známý z fotek, hledejte u řeky. Dlážděné uličky pokryté stolky a židlemi patřícími malým, útulným kavárnám nabízejí další skvělé pozorovací místo. Večer si můžeš vybrat mezi klidnými a romatickými zahrádkami barů nebo z široké nabídky nočních klubů otevřených až do brzkých ranních hodin.

Tarragona

Vzdálenost z Barcelony: 1 hodina 10 minut vlakem.

Pokud před lezením po kopcích dáváš přednost pohodlnému povalování se na pláží ale zároveň si chceš užít rytmu většího města, Tarragona bude tvoje srdcovka. A srdce všech romantiků obměkčí procházky starými uličkami města. Na zdech najdete romantické nápisy a úryvky básní, takže drahou polovičku s sebou a slovník taky! Místní básnící samozřejmě tvoří v rodném jazyce – katalánštině.

Město je v přijatelné vzdálenosti od Barcelony, s jednohuchým spojením vlakem bez přestupu. V centru města se nachází památky zanesené na seznamu UNESCO, napříkad ruiny římského amfiteátru Tarraco s výhledem na moře. Na pláž se dá pohodlně dojít pěšky ze stanice vlaku, jako kamkoli jinam ve městě, díky příjemné velikosti toho 130 000 města s rozhlohou stejnou jako jihočeský Písek. V Tarragoně zkrátka není nic příliš daleko a v porovnání s Barcelonou je na pláží mnohem méně lidí.

Sitges

Vzdálenost z Barcelony: 40 minut vlakem.

Ani v tomto tipu se příliš nevzdálíme od tématu moře a pláže. Sitges najdete pouhých 40 minut vlakem od Barcelony, na stejné trase jako Tarragonu. Ta se nachází o nějakých 20 minut dále. Obě města se tak dají pohodlně spojit v jeden výlet. Na jeden den by toho nejspíš ale bylo příliš. I v Sitgesu je toho k vidění více než dost. Pláží tu najdete hned 17! I když z důvodu úspory času vyberete jednu z těch nacházejících se v těsné blízkosti centra, nebudete litovat, všechny jsou krásné. Toto živé městečko je pověstné poměrně drahými nemovitostmi, přezdívá se mu proto “Španělské St. Tropez’.

Živá denní atmosféra se západem slunce nemizí, naopak! Milovníci nočního hedonismu si tu přijdou na své. Sitges je také známé pro svoji aktivní gay scénu a na to, že je gay friendly je město hrdé. Jednou ročně se zde koná pětidenní gay pride festival. Z dalších kuturních událostí můžeme jmenovat třeba filmový festival nebo každoroční karneval.

Figueres

Vzdálenost z Barcelony: 1 hodina 45 minut vlakem.

Figueras je známé hlavně jako rodiště malíře Salvatora Dalího a i po jeho smrti je s ním nerozlučně spjaté. Na místě bývalého divadla, které shořelo při Občanské válce, nechal Dalí postavit muzeum, ve kterém najdete největší sbírku jeho děl. Dalí je zde na své přání pochovaný v kryptě pod pódiem. Město se nachází velmi blízko francouzských hranic a kromě historie je zde mnoho k objevování na poli gastronomie. Oblast se jmenuje Empordà a pochází odtud výborná růžová a červená vína.

Aplikace zdarma!

Delta De L’Ebre

Vzdálenost z Barcelony: 1 hodina 40 minut vlakem do L’Ampolla a odtud hodinu na kole.

Zurčící kavárničky ani živé bary tady nenajdete. Delta De L’Ebre, největší mokřady Katalánska, bude skvělou volbou pro milovníky přírody, kteří vyjedou z města za klidnější atmosférou.Rovná a do nekonečna otevřená krajina je perfektní pro jízdu na kole. Při jízdě na kole zůstaň ve střehu, možná budeš mít štěstí a spatříš jednoho z více než 350 druhů ptactva. Jsou mezi nimi plameňáci, ibisi a volavky.

Kromě divokého života, Delta produkuje téměř všechnu rýži, která se v regionu Katalánska pěstuje. Vzhledem k oblíbenosti paelly, nejen v Katalánsku, je mísní rýže téměř posvátnou surovinou. Existuje zde dokonce iniciativa “Více než jen řýže”, kterou začal místní kuchař – superstar, oceněný Michelinskou hvězdou Carme Ruscalleda, a má za cíl ukázat, že paella může být víc, než je průměrná místní specialita. Čekejte nečekané!

Tossa De Mar

Vzdálenost z Barcelony: 35 minut vlakem do Girony a odtud hodinu autobusem.

Malíř Marc Chagall překřtil Tossu na “Modrý ráj”, a sám sem velmi často mířil za odpočinkem a načerpáním inspirace. Kdo však opravdu zvýraznil Tossu na mapě byla hollywoodská hvězda Ava Gardner a její film Pandora and the Flying Dutchman z roku 1951. Městečko však bylo ve filmu přejmenováno na “Naději”. Vliv herečky na město a jeho slávu byl tak silný, že ji zde dokonce byla postavena socha v roce 1998.

Středověké cihlové zdi zámku La Vila Vella obklopující město, tvoří oku lahodící kontrast s pozadím tvořeným modrým mořem a z něj se nořících skalisek – zkrátka perfektní přímořské městečko. K tomu samozřejmě patří kuchyně bohatá na mořské plody a ryby. Vyzkoušet musíš místní specialitu “simitomba”.

Montserrat

Vzdálenost z Barcelony: 1 hodinu vlakem (v rámci městské kromadné dopravy v Barceloně).

Jméno tohoto horského masivu v překladu znamená “Zubatá hora”. Kláštěr, umístěný na samém vrcholku hory, má pověst místa s nejsilnější léčivou energií na světě. Je domovem Černé Madony, sochy, která se na tomto poutním místě nachází. Pověsti říkají, že socha byla objevena už kolem roku 880 pastevcem, který byl přitahován do jeskyně magickými světly a hudbou.

Výhled, který se vám z vrcholu naskytne, je nezapomenutelný. Při dobré jasnosti můžeš dohlédnout nejen na Pyreneje, Barcelonu ale také na ostrov Mallorca. Hledáš-li aktivnejší způsob, jak strávit den v okolí Barcelony, výlet a výšlap na Montserrat tě nadchne. Mnoho místních podniká výlet na Montserrat s přespáním, aby měli možnost vychutnat si z tohoto speciálního místa východ slunce. Pokud nejsi až tak dobrodružný, můžeš si vybrat jednu z mnoha velmi dobře značených stezek s výšlapen tak akorát na jeden den.

Vidíš, nelhali jsme! Katalánsko není jen Barcelona a v jejím okolí je toho k vidění hodně! Užij si objevování jednoho ze sedmí míst, které jsme ti tentokrát doporučili!

DomůCestováníCestuj do: ŠpanělskoBarcelona - možnosti cestování

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk