Levné cestování po Evropě

Cestování po Evropě – levné jízdenky a letenky do všech evropských měst

Léto je za námi, pro mnohé možná smutná zpráva, vášniví cestovatelé na tom však ocení nižší ceny za cestování. Jízdenky na vlaky i autobusy teď pro některé trasy pořídíte levněji než v letní sezóně. Mnoho evropských měst a městeček má na podzim nezapomenutelnou atmosféru. Cestování s příchodem podzimu rozhodně nekončí.

 

 


Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Máme dobré zprávy: dostat se v létě k chorvatskému moři, je snadnější než kdy předtím. Nevíte, která z možností je nejrychlejší či nejlevnější? Které společnosti nabízejí dopravu z České republiky do Chorvatska? Nemusíte vědět nic z toho, my to všechno víme za vás. Autobusem se dostanete přímou linkou například do Splitu, Dubrovníku, na Zadar či Šibeník. Trasu nabízejí domácí RegioJet (dříve Student Agency) či německý Flixbus a další. ČSA provozují přímé lety do Dubrovníku, Splitu a hlavního města Záhřebu. Všechny dopravce a porovnání cen pro vás zobrazíme jediným kliknutím.


Zdaleka ne! Pokud byste rádi vyrazili na dovolenou k moři a vyhrálo u vás to italské, existuje několik způsobů jak se do Itálie dostat levně. Autobusy jezdí, kromě Říma, také do Milána, Boloně, Florencie či Neapole. Pouze první a poslední město se nachází přímo u moře. Ze zbylých se na pobřeží můžete dopravit busy či vlaky, stači vyhledat konkrétní trasu na Omio. Rychlejší spojení nabízej samozřejmě aerolinky. Všechny možnosti dopravy a ceny pro vás porovnáme jediným kliknutím, vám zbývá pouze si zabalit to, bez čeho se na letošní dovolené v Itálii neobejdete.

Kam cestovat v létě – inspirace nejen pro prodloužené víkendy v Evropě

Eurovíkendy, prodloužené víkendy a další cestování po Evropě

Poznej nové město či zemi. Kam vyrazit?

Cestování umožňuje podívat se na život a realitu z jiného úhlu pohledu. Pro mnohé je cestování synonymem svobody a možností prozkoumat nepoznané. Svatý Augustin řekl, že "svět je kniha a ti, kteří necestují čtou pouze jednu stránku." Během cestování můžete objevovat nespočet krásných míst, kultur, zvyků a také potkat skvělé lidi.

Vývoj moderních technologií v dnešní době umožňuje všem cestovatelům přiblížit se i těm nejvzdálenějším koutům, nejen Evropy, ale celého světa. Vysokorychlostní vlaky usnadňují - díky výrazně krátší délce cesty - pohyb mezi většími městy. Nízkonákladové letecké společnosti se předhánějí ve výhodných nabídkách a jejich levné letenky vám umožní dostat se na mnoho míst efektivnějí z hlediska nákladů. Ať už se rozhodnete pro cestování po Česku nebo cestování po Evropě, Omio vám bude praktickým rádcem při výběru levných letenek a levných jízdenek.

Levné letenky

Levné cestování k moři lze v dnešní době pořídit i bez cestovní kanceláře. Nízkonákladové letecké společností se předhánějí ve výhodných nabídkách. A protože technický pokrok nezastavíš, se svojí troškou do mlýna přicházejí i společnosti nabízející cestování rychlovlaky, jejichž pokrytí se stále rozšiřuje.

Více informací o trasách v Evropě, na kterých je lepší cestovat vlakem než letecky, nabízíme zde: Vlakem rychleji než letadlem. Cestovat na dovolenou k moři na vlastní pěst je velmi jednoduché.

Od května do září je v Evropě mnoho míst, kam se dostanete levně. Krásné pláže nabízí Itálie a Španělsko – zpáteční letenky lze koupit za výrazně méně, než je cena cesty autem do Chorvatska.

Víkendy v evropských městech

Evropa nabízí stovky krásných měst, do kterých se můžete vydat na prodloužený víkend. Jak ale vybrat místo, které bude ideální na víkendový zájezd právě pro vás? Pokud řešíte podobné dilema, následující porovnání evropských měst vám pomůže zvolit si tu pravou lokalitu pro eurovíkend snů.

Naším cílem je usnadnit vám cestování tak, abyste si ho užili beze stresu a zmatků, a mohli si tak v klidu vychutnat vámi zvolenou destinaci. Každé město bylo hodnoceno na základě těchto kritérií: památky a denní aktivity, noční život, ubytování, jídlo a pití, a městská doprava.

Poznej Česko a Moravu

Pokud jste se rozhodli pro levné cestování v rámci České republiky, dovolená na Moravě je dobrou volbou. Tento vinařstvím proslulý kraj vás snadno přesvědčí o tom, že cestování po ČR nemusí být nuda a že i u nás je pořád co objevovat – ať už se vydáte do Brna otestovat na vlastní kůži, či spíše jazyk, v poslední době tolik opěvovanou brněnskou gastronomii, nebo se vydáte s přáteli na společné cestování po moravských sklípcích.

Pokud zatoužíte po klidu a procházkách přírodou, vydejte se do nádherné, zvlněné krajiny západně a jihozápadně od Kyjova. Této části na jihu Moravy se také přezdívá Moravské Toskánsko a řadí se mezi nejfotogeničtější kraje v Evropě.

 

Vyraž do Itálie

Na sever Itálie, do překrásné oblasti kolem Benátek, která se nazývá Benátsko se dostanete velmi snadno a také velmi levně. Z Prahy vás do Trevisa, které se nachází pouhých 30 kilometrů od Benátek, dopraví nízkonákladová letecká společnost Wizzair.

Z Trevisa se můžete do Benátek dostat vlakem Trenitalia za 22 minut. Benátky jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v Itálii. Kromě mnoha památek toho nádherné město nabízí mnoho kulturních akcí, například každoroční Biennale di Venezia, přehlídka toho nejlepšího ze současného světové umění.

V těsné blízkosti Benátek na Lido de Venecia se nachází 12 km dlouhá pláž, spojit tak můžete dvě věci najednou – dovolenou u moře a poznávací zájezd.

Na skok do Berlína

Pokud chcete o víkendu vypadnout ze zajetých kolejí a osvěžit své vjemy něčím novým a svěžím, Berlín je ideální volbou. Do Berlína, vzdáleného jen něco kolem 250 km od českých hranic, se dostanete přímými autobusovými či vlakovými spoji behěm 5 hodin.

Vibrující město na řece Sprévě láká na bohatý noční život a klubovou scénu. Navštívit můžete třeba legendární klub Berghain. Pokud vás více zajímá umění, vyjdete se na Ostrov Muzeí. Ideálním obdobím je konec srpna, kdy se koná každoroční Muzejní noc.

To samozřejmě není vše, kromě toho je v Berlíně mnoho turistických atrakcí, velkých parků, zajímavých čtvrtí a restaurací. Nezapomenutelná a neopakovatelná je pak hlavě atmosféra tohoto kosmopolitního velkoměsta.

Východ láká

Východní Evropu a její metropole máme na dosah ruky a přesto si stále ještě málokdo tuto část našeho kontinentu zvolí jako svoji destinaci pro dovolenou či road trip. Pokud vás nudí cestovat jako přes kopírák do míst, kam se vydávají skoro všichni, chcete zažít a vidět něco odlišného, než notoricky známá klišé, která známe z pohlednic Paříže či Londýna, okusit a poznat jinou tvář Evropy, road trip východní Evropou a Pobaltskými zeměmi vás nadchne.

Pokud si na cestu vyčleníte pouze víkend, můžete si vybrat jedno či dvě města z našeho seznamu. Máte-li však šanci strávit cestováním Baltskými státy více času, díky našemu itineráři si můžete snadno naplánovat cestu napříč 5 krásnými městy, na kterou nikdy nezapomenete.

Zpožděný nebo zrušený let – jak postupovat

Zpožděný či zrušený let? Zachovejte klid, zde je vše, co potřebujete vědět!

Stávky, technické potíže nebo špatné povětrnostní podmínky jsou jen pár z mnoha možných důvodů, které mohou vést ke zpoždění či dokonce úplnému zrušení konkrétních spojů. V některých případech mohou o štěstí hovořit ti cestující, jejichž lety jsou “pouze” zpožděné o několik hodin, a aerolinky jim jako náhradu nabídnou poukázku na kávu nebo čaj.

Daleko hůř jsou na tom ti, kteří se musejí vypořádat s mnohem delším čekáním nebo se dokonce dočkají úplného zrušení letu. V takovém případě nemá na další vývoj cestující téměř žádný vliv. Existuje však několik věcí, které byste rozhodně měli vědět, a vyhnout se tak nejhorším možným scénářům před odletem nebo získat náhradu škody od letecké společnosti, na kterou máte nárok.

Co byste rozhodně měli vědět v případě, že byl váš let odložen nebo úplně zrušen? Zde najdete několik praktických tipů od týmu zkušených cestovatelů z Omio!

Než se vydáte na letiště

1. Sledujte předpověď počasí a nejdůležitější zprávy dne.

Sněžná vánice nebo sopečný popel – i to může být důvodem pro zrušení letů na mnoho dní. Co je však na tomto faktu uklidňující, je to, že jak první, tak druhé nebezpečí může být rozpoznáno předem. Stojí tedy za to věnovat před plánovaným letem pozornost informacím v médiích. Došlo k událostem, které by mohly narušit hladký chod na letišti? Například většina stávek v letectví a příbuzných oborech je velmi často oznámena v dostatečném časovém předstihu, takže je možné se na tuto eventualitu připravit.

2. Při nákupu letenek myslete také na cestovní pojištění

Jak uvádí britský deník Telegraph, pouze 1 ze 4 pojišťoven nabízí pokrytí pojistné události v případě obtíží při cestování zaviněným sopečným popelem. V případě stávky, pokud je toto riziko kryté vaším cestovním pojištěním, vám bude náhrad vyplacena pouze v případě, že k nákupu pojištění došlo minimálně den přede dnem vyhlášení stávky. Důležité je nejen na cestovní pojištěná nezapomenout a zakoupit ho ideálně v okamžiku rezervace letenky, ale také si důkladně ověřit jeho přesné podmínky.

3. Ověřte si před odletem, je-li váš let uveden na seznamu odletů

Samozřejmě, že některé technické problémy nelze předvídat, a let může být let zpožděn nebo zrušen na poslední chvíli před plánovaným odletem, ale i tak stojí za to, zkontrolovat aktuální letový řád. To lze provést přímo na letišti, pomocí speciálních aplikací nebo zavoláním na speciální informační linku, kterou má k dispozici každé letiště. Pokud je například zjištěna závada několik hodin před odletem, budou vás o tom letištní pracovníci informovat, a měli by být schopni specifikovat, zda a jak dlouhé zpoždění bude let mít.

4. Pokud je to možné, létejte jen s příručním zavazadlem

Příruční zavazadlo se vám může hodit, pokud uvíznete na letišti na několik hodin kvůli neplánovanému zpoždění. Vhodně zabalené zavazadlo by mělo obsahovat položky jako je nejnutnejší kosmetika, spodního prádla, nebo dobrou knihou, která vám může pomoci přežít dlouhé hodiny čekání na odložený let. V případě zrušení letu, nejsou odbavená zavazadla vždy považována za prioritu. Ne vždy mají letecké společnosti čas zabývat se hledáním konkrétních zavazadel a doručí je na vaši adresu až za několik dní. Chce to trochu praxe při balení (oblečení je vždy skladnější pokud ho neskládáte ale rolujete) a striktně se držet pouze toho, co opravdu nutně pořebujete.

5. Cestujete-li s dětmi…

Zkušeným cestovatelům – rodičům určitě nemusíme připomínat, že pokud berete na dovolenou děti, měli byste myslet na to, jak je v průběhu cesty zabavit. Bez ohledu na to, zda k tomu zvolíte deskovou hra nebo jinou malou hračku, zvolený objekt musí být ve vašem příručním zavazadle. Jako dobrý nápad se podle našich zkušeností ukázalo malé překvapení, něco, co děti zabaví a odvede jejich pozornost od delšího čekání.

 

Během čekání na letišti

1. Snažte se zjistit co nejvíce o důvodech zpoždění

Nejjednodušší způsob, jak získat informace je přímo u zdroje, a tam se právě nacházíte. Zkusit můžete také telefonní číslo aerolinek odpovědných za zpoždění nebo zrušení vašeho letu. Telefonický kontakt může být někdy dokonce rychlejší formou získání informací, než vyhledat zaměstnance aerolinií přímo na letišti. Pokud cestujete se zavazadly, která již byla odbavena, informace o tom, jak postupovat v případě, že se rozhodnete zvolit jiný let a odcestovat bez vašich zavazadel, najdete na webových stránkách aerolinek.

2. Okamžitě se zaregistrujete na nejbližší volný let

Pokud okamžitě po zrušení vašeho letu zavoláte na linku letecké společnosti, můžete požádat, abyste byli zapsáni na seznam cestujících pro příští let. Může se tak stát, že budete mít letenku dříve než všichni ostatní cestující stojící ve frontě u přepážky na letišti. Některé letecké společnosti účtují vysoké poplatky za volání, nezapomeňte si zkontrolovat, máte-li nárok na refundaci těchto vašich nákladů.

3. Zkuste všechny existující formy komunikace

Není úplně nestandardní, že některé letecké společnosti nyní nabízejí svým zákazníkům možnost kontaktovat je prostřednictvím sociálních médií nebo online chatů. Takže pokud se nemůžete spojit se zástupcem aerolinek telefonicky a u pobočky na letišti čeká dlouhá fronta ostatních cestujících, zkuste Facebook nebo Twitter. Tyto formy komunikace mohou být v krizové situaci velmi efektivní.

 

Vaše práva – cestování v rámci Evropské unie

1. Zpoždění 2 až 5 hodin nebo více

Pokud je let zpožděn o dvě hodiny, cestující má právo obdržet na letišti nápoj či jídlo zdarma. Pokud je to nutné a zpoždění se ještě prodlouží, máte nárok i na ubytování v hotelu. Nárok na vrácení peněz vzniká pouze v případě, že byl let odložen minimálně o 5 hodin. Mějte však na paměti, že pokud se rozhodnete pro finační náhradu, letecká společnost již není povinna zajistit vám náhradní let.

2. Zrušení letu

Pokud dojde k úplnému zrušení letu, a byl-li o tom cestující informován v době kratší než dva týdny před plánovaným letem, má cestující nárok na bezplatnou přepravu do destinace pomocí alternativních dopravních prostředků nebo na úplnou finanční náhradu. Kromě toho mají cestující právo na náhradu škody (ve výši 250 až 600 euro). Tato náhrada může být snížena o 50%, pokud se na místo určení dostanete se spožděním ne větším než 2 až 4 hodiny oproti původnímu plánu.

3. Výjimečné okolnosti

Existují samozřejmě i výjimečné okolnosti, za které letecká společnost nenese vinu i v případě zrušení letu, tedy nemusí hradit odškodnění. Takové případy jsou například špatné povětrnostní podmínky nebo stávka dispečerů řízení letového provozu. Letecké společnosti však nicméně mají povinnost poskytnout vám potřebnou pomoc a nabídnout vám jako náhradu letenky alternativní způsob přepravy, nebo vám nabídnout let v jinou dobu.

4. Změna komfortu

Často se také stává, že jsou letecké společnosti nuceny z organizačních důvodů změnit vaše sedadlo a přesunout vás do jiné třídy než byla uvedená na vaší letence. Pokud tímto získáte možnost cestovat vyšší třídou, samozřejmě vám s touto změnou nenáleží žádná náhrada. Pokud však změnou dojde ke snížení komfortu cestování, cestující má právo požadovat náhradu škody ve výši 30, 50 nebo 75% z ceny jízdného, v závislosti na délce letu.

5. Kompenzace šetření

V případě porušení zákona, cestující mohou podat stížnost pomocí speciálního formuláře platného pro EU. Odpovědi můžete očekávat do 2 měsíců ode dne jeho podání. Se stížností lze také kontaktovat příslušný správní orgán v zemi, ve které k události došlo.

Důležité! Schovejte si kopii vámi vyplněného formuláře!

 

Další užitečné tipy

1. Zachovejte klid!

Stres, křik a pláč vám nepomohou. Zkuste nahromaděnou energii přeměnit v pozitivní akci. Kontaktujte leteckou společnost a zjistěte si podrobnosti o další možné cestě. Ověřte si vaše práva a hlavně nezoufejte, nepropadejte panice a jednejte. To jediné vás z letiště dostane do cíle.

2. Zarezervujte si pokoj v hotelu

S prodlužujícím se spožděním letu více cestujících zjistí, že jedinou variantou je strávit noc v hotelu na letišti. V momentě, kdy bude váš let připraven, budete blízko a nebudete muset na letiště cestovat. Nejjednodušší způsob, jak si hotel rezervovat, je jednoduše přes internet.

3. Uložte si všechny účty!

Klíčem k získání náhrady je předložit veškeré účty, ať už za hotel, taxi nebo večeři na letišti. Pamatujte na to! Pokud bude zjištěno, že vám přísluší náhrada a odškodnění za spožděný nebo zrušený let, tuto náhradu obdržíte pouze tehdy, budete-li schopni doložit od všech vašich výdajů daňové doklady.

4. Podívejte se na alternativní způsoby dopravy

Pokud zpoždění trvá déle, než se původně očekávalo, a let se nejeví jako nejrychlejší způsob dosažení vašeho cíle, můžete se také rozhodnout pro alternativní způsob dopravy. To je ten nejlepší moment na to, použít vyhledávače jako je Omio, který pro vás snadno porovnávat autobusových a železniční dopravu nebo let z jiného letišťe a vy si tak vyberete ten nejlepší způsob přepravy za rozumnou cenu.

 

Nejromantičtější místa V Evropě

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas…

Nejen první máj je den jako stvořený pro lásku a romanci. Pokud se rozhodnete cestovat dál, než pod nejbližší rozkvetlou třešeň, máme pro vás pár tipů, kde si v květnu můžete užít speciální atmosféru, kterou nám každoročně připravuje probouzející se příroda. Pučící stromy, zelenající se tráva, radostně zpívající ptáci, vzduch jiskřící mládím znovuzrozené fauny i flóry…těžko najdeme romantičtější období. Pokud si chcete jaro ve dvou vychutnat a vyrobit si na to letošní nezapomenutelné vzpomínky, výlet do jednoho z evropských měst vám tuto misi pomůže splnit. Jaro je každý rok jenom jedno, udělejte si ho tedy speciální. Ať už májový výlet plánujete společně, nebo vaši milovanou polovičku výletem chcete překvapit, seznam šesti měst, který jsme pro vás v Omio připravili, vám výběr i plánování výrazně usnadní.

Vilnius, romantický a umělecký

Přezdívá-li se Praze stověžetá, Vilnius by mohl mít druhé jméno “stokostelatý”. Množství sakrálních památek vás při procházce městem dost možná překvapí. A pro našince bude nezvyklý i fakt, že kostely jsou obvykle plné. Většina litevců je aktivními katolíky. Římskokatolických kostelů zde najdete více než 40, a kromě nich ještě přibližně 20 pravoslavných kostelů či chrámů jiných vyznání. To však není jediná tvář hlavního města Litvy.

Litevský Montmartre

Půlmiliónový Vilnius je pohodové město, které působí čistě a jeho architektura vám nejednou připomene Prahu, či jiné české město. Mimochodem češi jsou zde oblíbení. Jméno městu dala jedna ze dvou řek (Vilnia a Neris), na jejímž soutoku se město nachází.

Vydejte se na romantickou procházku kolem řeky. Přejít můžete jeden ze sedmi mostů, které se ve městě nacházejí. My vám doporučujeme ten, který vede do čtvrti Užupis. Most je posetý visacími zámky, které sem na důkaz své lásky, vzájemného propojení a víry v jeho trvalost, připevňují zamilované páry. Název Užupis v litevštině znamená “na druhé straně řeky” a čtvrti se přezdívá Litevský Montmarter pro její bohémskou atmosféru a zvýšenou koncentraci umělců. Čtvrť Užupis je součástí Starého města, seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1997 nezávislou republikou. V její ústavě je mimo jiné deklarováno, že „Každý má právo být šťastný“ a „Každý má právo být nešťastný“. My všem zamilovaným na cestách přejeme, aby při svém pobytu ve Vilniusu byli štastní.

A jak se levně dostanete do Vilniusu? S autobusy Ecolines se do litevské metropole dopravíte bez přestupu již za 1200 Kč, pokud vám nevadí, že si v autobuse posedíte něco málo přes 20 hodin.

Tajemný a záhadný Edinburgh

I když za hlavní město lásky je obecně považována Paříž, my jsme se pro náš květnový seznam romantických měst snažili vybrat méně prvoplánové tipy. A vynechat Edinburgh by bylo velmi nespravedlivé! Město nadchne milovníky knih, především J.K. Rowlingové, ale kromě toho tady opravdu každá dvojice, bez ohledu na věk, objeví něco zajímavého.

Romantická procházka Edinburghem

V Edinburghu narazíte na romantické zákoutí téměř na každém kroku. Od útulné čajovny, setmělého baru až po okouzlující kostely v gotickém slohu či majestátní Edinburský hrad. Ten je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v městě a vy záhy zjistíte proč. Procházka podél hradeb je nejen možností jak nasát ponuře romantickou atmosféru, ale také příležitostí obdivovat nádherný výhled na město a šancí pořídit si pár skvělých fotek. Město je dobrou volbou pro ty, kteří pro víkend ve dvou hledají zajímavé místo se speciální atmosférou, a ocení melancholii středověké a gregoriánské architektury.

Procházka podél pobřeží Severního moře v zátoce Firth of Forth, večeře v restauraci v přístavní čtvrti Leith nebo sklenka vína v baru na nábřeží řeky Water of Leith, to je dokonalý májový plán pro zamilované! Ráno můžete směřovat vaše kroky do pekařství Mimi Bakehouse přímo u zmiňované řeky, kde dělají výborné snídaně. V této retro kavárně připomínající 40. léta můžete ochutnat klasické skotské speciality a taky zde mají výbornou kávu. Edinburgh je město kontrastů, kde se překvapivě harmonicky mísí staré s novým. Pokud zatoužíte být je sami dva, vydejte se do přírody za město. Pohled na do nekonečna se vlnící Skotskou vysočinu, neboli Highlands, vám vyrazí dech. Vzájemná objetí vždy zahřejí, ale my i tak doporučujeme zabalit si teplé oblečení!

Nejjednodušším způsobem, jak se snadno a levně dopravíte na romatický víkend do Edinburghu, je včasná rezervace letenek z Prahy s nízkonákladovkou EasyJet.

Budapešť, večerní plavba po Dunaji

Hlavní město Maďarska je jedním z nejromantičtějších měst ve východní Evropě. V posledních letech se na víkend do Budapešti vydává stále více lidí, včetně zamilovaných, kteří si chtějí užít příjemný víkend ve dvou. Které město by mohlo lépe symbolizovat romantické spojení dvou celků, než Budapešť, jehož název je tvořen spojením Budy a Pěšti, břehů mezi nimiž divoce proudí řeka Dunaj.

Městu dominuje neogotická budova parlamentu, která je jednou z největších vládních budov Evropy. Budapešť má více než stovku termálních pramenů. Pokud vás nerozehřejí ani ty, žár vašemu romantickému víkendu určitě dodá kombinace čardáše, pikantního maďarského jídla a tokajského vína.

Pokud vás chození útulnými uličkami města unaví, nasedněte na loď a nechce se při plavbě po řece ukolébat vlnami Dunaje. Večerní plavba po Dunaji vás unese hrou světel z budov na nábřeží. Tady, na potemnělém Dunaji, se do vašich vzpomínek na společný víkend v Budapešti navždy vpíše magické a velmi romantické kouzlo.

Budapešť je snadno dostupný vlakem i autobusem. Přímý vlak z Prahy vás do maďarské metropole doveze za šest a půl hodin a co je romatičtější, než společná cesta vlakem? Za jízdenku na autobus i vlak dáte kolem 500Kč

Milán, místo kde se znovu zamilujete

Jedno z hlavních měst módy a třetí největší město Itálie, je také jedním z nejromantičtějších míst Evropy. Milán je plný úžasné architektury, mimořádných památek a uměleckých děl. Ne náhodou zde sídlí hned několik významných uměleckých univerzit.

Místem, kde v Miláně romatika přímo stříká, je bezpochyby oblast zvaná Navigli. Tato čtvrť je tvořena systémem, ve kterém se potkává 5 kanálů. S konstrukcí je spojen umělec Leonardo da Vinci, který vodní projekt pomohl zdokonalit v době, kdy v Miláně po několik let pobýval. Sofistikovaný systém kanálů umožnil přepravu potravin a různých materiálů, a z toho důvodu se Milán stal vyznámým italským přístavem, ačkoli nemá přímý přístup k moři. Dnes je Navigli uměleckou čtvrtí. Najdeme zde mnoho uměleckých studií, galerií a obchodů se starožitnostmi.

Pátá největší katedrála na světě, Katedrála Narození Panny Marie, přezdívaná také Milánský dóm (Duomo di Milano), je sama o sobě nádherná. Avšak výhled na město, který se nabízí z její střechy je snad ještě krásnější. Zajděte si sem před ukončením otevíracích hodin v 19:00, v květnu tak stihnete začátek západu slunce. A co může být ještě romantičtější, než zlatavě teplé světlo lámající se přes střechy a věže Milána. V jasné dny lze za městem zahlédnou vrcholky Alp.

Nejrychlejší cesta do Milána vede oblaky. S nízkonákladovými aerolinkami Ryanair z Prahy do Milána doletíte už za cenu kolem 1100 Kč.

Lvov – polské stopy minulosti

Po léta opomíjen a zapomenut, Lvov se pomalu dere zpět na výsluní přízně turistů a cestovatelů. Během posledních let znovu získal své původní kouzlo a přitahuje tak stále větší počet obdivovatelů střední a východní Evropy. Město svou architekturou připomíná Prahu a je jedním z nejdůležitějších kulturních center Ukrajiny. Lvov má unikátní středoevropský šarm a atmosféru, jakou nabízela Praha před tím, než byla ve velkém zaplavena turisty. Nachází se nedaleko polsko-ukrajinských hranic a je snadno dosažitelný přímým autobusem.

Město bylo po staletí součástí Polska a poláci zde dodnes tvoří velmi významnou menšinu. Centrum města, které je zapsáno na seznamu světové dědictví UNESCO, se rozkládá kolem historického náměstí Rynek. Při návštěvě Lvova je povinná procházka po třídě Svobody, které dominuje obří socha ukrajinského básníka Tarase Shevchenka, kterou městu věnovala ukrajinská diaspora žíjíci v Argentině. O víkendech se ulice promění v jednu velkou pěší zónu a najdete zde mnoho stánků nabízejících nejrůznější zboží.

Přímým autobusovým spojem se do Lvova dostanete jak z Prahy, tak i z Brna a Olomouce. Pokud cestujete z Ostravy, čeká vás jeden přestup v Bohumíně.

Praha – líbačka na Petříně

Náš poslední tip je pro ty, kterým se nechce vyrazit za česká humna. V srdci naší země a také v srdcích mnohých, kteří Prahu navštívili, leží toto překrásné město. A kterou část Prahy máte nejvíce spojenou s láskou a měsícem květnem? Naprosté většině se asi jako první vybaví Petřín. 140 metrů nad moře se tyčící kopec, pokrytý téměř kompletně třešňovými stromy, navždy spojila s měsícem květnem a svátkem zamilovaných busta českého básníka Karla Hynka Máchy, a v 90. letech mu výrazně pomohla Gábina Osvaldová se svým hitem nazpívaným Lucii Bílou, Láska je láska. Petřín berou páry každoročně útokem 1. května a dle tradice se líbají pod jedním z mnoha rozkvetlých třešňových stromů. Pokud vám nevadí, že první květen na Petříně je tak trochu masovka, určitě sem vyražte. Petřín, pokrytý bílými květy, je mimořádně fotogenický. Pokud se nebojíte výšek, vyjděte si schody (lenoši mohou využít výtah), Petřínské rozhledny. Výhled na Prahu je odtud mimořádně krásný. A buďte na vrcholu rozhledny pozorní, ve větru se lehce kýve!

Karlův most – atrakce nejen pro zamilované

Romantiku v Praze najdete samozřejme i jinde než na Petříně. Takový Karlův most sice přes den praská ve švech ale pokud si přivstanete na východ slunce, nebo zvládnete probdít celou noc, kolem páté hodiny ráno je jako vymetený a vy si můžeže vychutnat východ slunce nad Pražským hradem a ojedinělou atmosféru prázdného centra naší metropole, bez stovek turistů. Odtud se můžete projít neméně romantickými uličkami Starého města.

Pohled na Prahu z Riegrových či Havlíčkových sadů

A protože Praha není jenom most a hrad, vychutnat si pohled na naši stověžatou metropoli můžete také z vinohradského parku Riegrovy sady. Vemte si deku, láhev vína a užijte si příjemný podvečer. Dalším příjemným parkem, ze kterého můžete ocenit jaká to jsou “panorámata”, je park na Letné. Nápoje a občerstvení zakoupíte v jednom ze stánku na zahrádce a naším tajným tipem jsou dva stromy magnólie (růžový a bílý), které na jaře omamně voní. Více soukromí poskytne park Havlíčkovy sady, mezi Vinohrady a Vršovicemi, na kterém se rozkládá vinice.

Cestu do Prahy lze velmi snadno naplánovat z kteréhokoli koutu České republiky. Spojení s hlavním městem je možné autobusy i vlaky na jedno z mnoha pražských nádraží.

 

Sama na cestách? 9 důvodů, proč si to sama užiješ nejvíc!

Sama na cestách? Někteří možná považují ideu ženy cestující samotné, jak příliš riskantní. Někomu to může připadat jako zvláštní a odvážná myšlenka. My v Omio věříme, že každý může cestovat na vlastní pěst, bez ohledu na pohlaví či věk. Pro ty z vás, které váhají nebo si netroufají, a nevěří plně ve své vlastní síly, jsme shromáždili 9 důvodů, proč by každá žena měla alespoň jednou v životě vyrazit na cestu úplně sama. Kromě skvělé šance poznat lépe sama sebe, vám cestování sólo dává také příležitost zažít na 100% svět a lidi kolem sebe. Uvidíte, že budete mnohem více v interakci s okolím a možná také prohloubíte či obnovíte vaši důvěru v lidské dobro. Nemáte-li s sebou nikoho s kým komunikovat, nezbyde vám, než se spolehnout na cizí. Možná tak zjistíte, že cizí může být i bližní.

Začínáme odpočítávat. Co může ženám dát cestování osamotě v devíti bodech:

9. Čas pro sebereflexi a příležitost podívat se na život s nadhledem

Získat čas na přemýšlení o sobě a svém životě v jiné, širší perspektivě je luxus, který by si měl každý jednou za čas dopřát. Momenty, kdy se zamyslíme nad tím, zda to co momentálně v životě máme, co děláme, je opravdu to, po čem toužíme, co chceme a co nás naplňuje, jsou pro náš rozvoj důležité. V životě často pokračujeme po zajetých kolejích, které jsme si sami pro sebe nevybrali. Zastavit se, otočit se, podívat se na sebe a svůj život s nadhledem je pro osobní posun esenciální. Nejen v momentech, kdy se možná necítíš jistá sama sebou ale například i pokud se snažíš učinit obtížné rozhodnutí. Potřebuješ-li uzavřít jednu kapitolu a otevřít novou, výlet někam, kde jsi ještě nebyla, a bez doprovodu, by mohl být tím, co ti pomůže uskutečnit tvé plány. Při pohledu z dálky je překvapivě snazší zhodnotit vše, co jsi v minulosti dosáhla a otevřít se novým výzvám

8. Pocit zadostiučinění s tím, co přinese nový den

Cestovat sama skýtá také svobodu co se týká pohledu na svět. Místa, která navštívíš, uvidíš jen svýma vlastníma očima bez prizmatu tvého doprovodu. Bez ohledu na to, jak dobře s tvým doprovodem na cestách vycházíš, pokud cestuješ sama, soustředíš se opravdu jen na to co se ti líbí, co tě zajímá a co v tobě z různých důvodů rezonuje.

7. Cestování přizpůsobené na míru tvého rozpočtu

Tvůj doprovod se chce ubytovat v hotelu nebo hostelu a navečeřet se v restauraci? A ty bys nejraději zůstala ve stanu a dala si chleba se sýrem? Když cestuješ sama, tvůj osud a tvůj večer je jen ve tvých rukách. Jen ty sama rozhodneš o tom, kolik a za co utratíš. To ti usnadní plánování a případné změny v průběhu cesty v souladu s tvou peněženkou.

6. Čas, který budeš mít jen pro sebe, budeš milovat

Mnoho lidí říká, že cestovat sám je nuda. Pravda je ale úplně jiná a cestování sólo je naprosto nezapomenutelný a nepředvídatelný zážitek. Čas strávený osamotě ti umožní najít tvé pravé já, dá ti čas a příležitost poznat sama sebe. To, jak trávíme svůj volný čas, definuje, kdo jsme. Na tom, jak se rozhodneš trávit svůj volný čas, ať už je to na dovolené na lyžích nebo prohlídkou Berlína, záleží.

5. Výstup z komfortní zóny

Toto slovní spojení slýchámě poslední dobou stále častěji. Z angličtiny přeložená fráze vyjadřuje v podstatě změnu. Je to moment, kdy se rozhodneme opustit místa či činnosti na nichž a při jejichž vykonávání se cítíme pohodlně a bezpečně, tzv. pevně v kramflecích. Zvyk a zažité situace nám poskytují domělý pocit jistoty. Opustit tento pocit a vydat se vstříc nepoznanému může dokázat divy při budování sebevědomí. Najednou zjistíš, že se umíš vypořádat s novými, obtížnými situacemi. Nevzdávej se při prvotním pocitu strachu. Nejobtížnější situace nás v životě obvykle dovedou nejdále a v kombinaci s cestováním se jedná o opravdickou cestu za poznáním. Bojuj za své sny, nejtěžší bývá pouze první krok, pak už je všechno jednodušší.

4. Nová přátelství s lidmi z celého světa

Velkým překvapením na cestách bývá, jak vstřícní jsou lidé na celém světě. Pokud cestuje sama a potkáš další cestovatele, kteří také cestují sami a může mezi vámi vzniknout jakási nevyslovená dohoda a souznění. Můžete si vyměnit zážitky a zkušenosti z této osamělé pouti. Pokud cestuješ s doprovodem, většina tvé pozornosti se, ať chceš či nechceš, upírá právě na tvůj doprovod. Cestuješ-li sama, více se otevřeš poznávání lidí z celého světa. Nikdy nevíš, nestanou-li se neznámí cizinci tvými opravdovými přáteli na celý život.

3. Svoboda dělat jen to, co chceš, a kdy právě chceš

Můžeš do detailu následovat tvůj podrobně vypracovaný plán cesty nebo se z minuty na minutu rozhodnout pro změnu a vydat se úplně jiným směrem. Dvě noci v Barceloně ti stačily? Našla jsi levný let do Říma…ještě dnes? Nemusíš dlouho přemýšlet a můžeš okamžitě jednat, to je výhoda toho, jsi-li sama na cestách. Cokoli tě napadne, každý den po celou dobu tvého dobrodružství! Buď paní svého života.

2. Možnost vyzkoušet si novou roli: zvládni plánování na jedničku!

Možná to je právě to, co tě na cestování bez parťáka děsí – plánování. Najít cestu na letiště, správnou stanici autobusu nebo se v cizím jazyce zeptat na cestu. Většinou se bojíme jen toho, co neznáme. Nakonec zjistíš, že nechat se vést intuicí je překvapivě účinné. Místa, jazyky i kultury v různých zemích se liší. Některé věci jsou však všude víceméně stejné. Neboj se spolehnout sama na sebe, možná budeš překvapená. A v nejhorším se vždy můžeš zeptat. Pokud nemáš jinou možnost, nečekaně rychle zjistíš, že cesta skládající se ze čtyř přestupních uzlů pro tebe není problém. A naplánovat další výlet bude už jen hračka!

1. Pocit štěstí a síly, že jsi zvládla vše na vlastní pěst!

Skok do neznámých vod je výzvou, která ti nakonec přinese uspokojení. Chytni za pačesy šanci objevovat nová místa. Samostatnost, překonání sama sebe, pocit úspěchu a vlastní odhodlání – to vše máš na dosah ruky, stačí jen udělat první krok a vydat se na cestu sólo!

Doufáme, že naše doporučení ti pomůžou při rozhodování a přesvědčí tě, že vydat se na cestu sama, se vyplatí. Pokud se tak stalo, sbal si baťah a vyraž! My v Omio ti držíme palce na všech tvých cestách.

 

Cestování s dětmi: průvodce, který vám nesmí chybět

Dovolená s dětmi

Možná tě po příchodu dětí do rodiny napadlo, že bezstarostné cestování skončilo, alespoň na několik příštích let. Neboj se ničeho, všechno jde a děti rozhodně nejsou překážkou při cestování. Naopak, pokud se ty sama nebo sám zbavíš strachu, cestování je jeden z nejlepších dárků, které dětem můžeš dát. Chce to trochu organizace a dobrou přípravu, ale s dětmi se dá cestovat v podstatě kamkoli a v jakémkoli věku. Cestování je dobrou formou jak se učit a poznávat nové kultury a svět, ve kterém žijeme. A na to není nikdy příliš brzy. Určitě si doteď pamatuješ, když jsi poprvé vyrazil/a s rodiči za hranice tvého města nebo České republiky, pocit, který nám dává návštěva nových, nepoznaných míst a rostoucí chuť poznávat a objevovat další místa. Pro generaci našich rodičů nebylo cestování za hranice samozřejmostí. S o to větší chutí vyráželi do zahraničí hned jak to bylo možné a možná také proto mají nové generace cestovnání tolik v oblibě.

Aby ses zbavil/a zbytečných obav, připravili jsme pro tebe průvodce, díky kterému se ti s tvými poklady bude cestovat hladce a bez problémů.

1. Dokumenty, na které bys neměl/a zapomenout

Vzít si všechny potřebné dokumenty je důležité speciálně pokud budeš s rodinou cestovat do zahraničí. Každé dítě musí mít doklad prokazující jeho totožnost a opravňující k překročení hranic. Pokud necestujete za hranice Schengenského prostoru, bude vám stačit Občanský průkaz, každopádně pasem se nikdy nic nezkazí. Do roku 2012 nemuseli mít děti a nezletilí při cestování svůj vlastní doklad, stačilo, pokud byli zapsané v cestovním pase či občanském průkaze svých rodičů či právních zástupců. Nyní jsou však všechny děti povinné mít buď vlastní cestovní pas nebo OP i pro cestování v rámci EU a Schengenu. Cestovani s detmi - doklady

Pokud po Evropě cestujete busem či vlakem, nečeká vás kontrola dokladů již při odjezdu, jako v případě letecké dopravy, může se však stát, že při pobytu v cizí zemi dojde ke kontrole místní policií a chybějící doklady by dovolenou mohly zkomplikovat celé rodině. Od dětí, cestujících osamotě, bez zákonného zástupce nebo jen s jedním rodičem mohou některé země vyžadovat kromě cestovního pasu nebo průkazu totožnosti také další úřední dokument podepsaný jejich rodiči, druhým rodičem nebo jejich zákonným zástupcem, v němž s cestou dítěte souhlasí. Tato pravidla doposud Evropská unie žádným způsobem neupravuje, záleží tak na každém členském státu, jaké podmínky si nastaví. Před odjezdem se proto raději informujte buď na stránkách Ministerstva zahraničí, na stránkách zastupitelského úřadu státu nebo na stránkách věnovaným informacím o Evropské unii.

Zapomenout byste rozhodně neměli na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jedná se o potvrzení vašeho práva na obdržení lékařské péče, jejíž přesný rozsah je specifikován ve smlouvě s vaší zdravotní pojišťovnou. Průkaz zdravotního pojištění celé rodině pomůže vyhnout se vysokým nákladům na léčbu a usnadní vám přístup ke zdravotní péči ve členské zemi EU v souladu s jejími právními předpisy. Nezapomínejte však na to, že toto zdravotní pojištění pokrývá jen nutné výdaje na ošetření. Co přesně do kolonky nutného ošetření spadá, záleží na konkrétním státu. Někdo to například může být i stomatologická péče, jinde ne. “Pro sichr” je tedy lepší mít i cestovní pojištění, které vám za pár desítek korun může zajistit klid na duši.

2. Balíme kufry

Doporučujeme zapojit děti i do příprav na cestu. Mohou se naučit, jak si zabalit do menšího kufříku či baťohu věci, které jsou pro ně důležité, ať už jsou to oblíbené částí oblečení nebo menší hračky, které na cestách nechtějí postrádat. Pokud jde ale o praktické a nepostradatelné věci, na děti bychom stoprocentně nespoléhali. Rodiče mají přeci jen s cestováním větši zkušenosti a vyšší odolnost vůči pokušení zabalit si něco hezkého ale absoltutně nepraktického. Podílet se na přípravě je pro děti dobrým tréninkem a také může být zábavou. Pokud jim chceš svěřit více odpovědnosti, dobrou možností je také vytisknout seznam s věcmi, které je třeba si zabalit a nechat děti při skládání do kufru odškrtávat z jejich seznamu, aby na nic nezapomněly.

Při cestování s dětmi je dobré pamatovat na to, že děti se ušpiní mnohem častěji než dospělí (nebo alespoň většina dospělých). Není proto od věci zabalit extra kousek od každé součásti oblečení. A protože věcí bude potřeba zabalit víc, než když cestují dospělí sami, mít systém při balení kufru je nezbytné! Kufr je dobré si zorganizovat a rozdělit do zón, kalhoty na jedné straně, trika na druhé, ponožky pěkně pohromadě. Snadno tak najdete cokoli budete ve spěchu či panice (pokud by náhodou nastala), hledat. Experti na cestování, kterých máme plnou kancelář, doporučují rolovat, neskládat! Zaručeně tak prý ušetříte místo a do kufru vtěsnáte více věcí.

Příruční zavazadlo může být vaše spása, mysli na to, při jeho přípravě. Co by v něm rozhodně nemělo chybět: kapesníčky, vlhčené ubrousky (jeden z nejdůležitějších objektů denní spotřeby pro výchovu dětí v 21. století), plínky (záleží na věku dětí samozřejmě), něco malého k snědku, lahev na vodu. Nezapomeňte, že v příručním zavazadle není možné mít více než 100 ml. Lahvička, kterou v případě potřeby naplníte vodou či ji vyprázdníte, je proto ideální. Dále pár náplastí (pro jistotu), a malou hru či hračku, která dítě v krizové situaci zabaví nebo rozveselí.

V názoru na to, zda by dítě mělo mít svoje vlastní zavazadlo se liší i největší experti na cestování. Volba je tedy na vás.

3. Zvedáme kotvy nebo snad křídla? Jaký dopravní prostředek je pro cestování s dětmi nejlepší?

Při cestování s dětmi je potřeba uvědomit si, že čím lépe a pohodlněji se při cestování cítí děti, tím zdárněji bude celá cesta probíhat. Vybíráme-li ten správný dopravní prostředek, letadlo je bezpochyby nejrychlejší, zároveň však také nejdražší. Auto je také dobrou variantou, ale pokud ho nemáte, nebo prostě nechcete řídit, speciálně na delší vzdálenosti, můžete cestovat vlakem nebo autobusem. Pro cestování přes noc je ideální vlak se spacími vozy. Odpočinou si děti i dospělí. Také díky cestování přes noc můžeme ušetřit za jednu noc v hotelu. A pokud je pro nás nejdůležitější finanční aspekt, autobusy bývají nejekonomičtější variantou dopravy.

Rozmyslet si dobře, který dopravní prostředek zvolíte je důležité. Vlak, autobus nebo letadlo…záleží na vzdálenosti, kterou musíte překonat a chcete-li investovat čas či peníze.

Cestování vlakem

Cestování vlakem s dětmi můžete být ideální volbou hned z několika důvodů. Tím hlavním, který kromě dětí ocení i dospělí, je možnost vstát a projít se v průběhu jízdy. Děti tak mají více svobody, můžeš je rozptýlit procházkou vagóny vlaku a celá rodina si po delším sezení může protáhnout nohy.

Další z výhod je, že mnoho vlaků pro jízdy přes noc nabízí možnost rezervovat spací kupé. Záleží na konkrétním dopravci, vlaku a trase. V některých vlacích si rodina může zarezervovat celé rodinné kupé, které má kromě postelí také záchod či koupelnu. V takovém případě je cestování s dětmi opravdu komfortní, ať už jsou v jakémkoli věku. Mnoho vlaků má také jídelní vůz, můžete se tak v průběhu cesty občerstvit, případně požádat o ohřání dětské stravy.

Cestování autobusem

Cestování autobusem asi nebude pro většinu dětí tím nejzábavnějším způsobem jak se dostat do cíle vaší dovolené, ale také má své výhody. Autobusy jsou však obvykle nejlevnějším způsobem, jak cestovat, porovnáme-li ceny s železniční a leteckou dopravou. Další výhodou je, že se nemusíte stresovat s počtem a váhou vašich kufrů, jako je to u dopravy letecké. Pravidla pro přepravu zavazadel nejsou tak striktní jako ta nastavená aerolinkami.

Výhoda autobusů je také to, že většina dětí je na tento dopravní prostředek zvyklá, ať už z městské hromadné dopravy nebo také ze školy. Na školní výlety, tábory a školy v přírodě, děti většinou jezdí autobusy. Autobus také dětem nabízí pohodlný výhled na krajinu a snáz se proto při cestě zabaví.

Létání s dětmi

Rychlost, jakou se celá rodina dopraví do cílové destinace, je bezpochyby největší výhoda letecké přepravy, speciálně pokud cestujete do zahraničí. Předtím, než se rozhodneš rezervovat letenku pro celou rodinu, dobře si zjisti aktuální podmínky konkrétních aerolinek. Doporučujeme vyhnout se nízkonákladovým společnostem. Výhody, které nabízejí, jsou výrazně menší než ty nabízené klasickými aerolinkami. Velmi se liší ceny letenek pro děti. Některé aerolinky nabízejí do určitého věku dítěte letenky zcela zdarma, jiné požadují zaplatit určitou procentuální částku z normální letenky pro dospělého. Důležitá je také možnost zvolit si sedadlo. Některé nízkonákladovky to nabízejí za extra poplatek, jiné nenabízejí tuto varinatu vůbec. Pokud tedy cestuješ s dětmi, možná oceníš možnost rezervovat místa v první řadě, kde je více místa na nohy a děti se tam také budou cítít volněji.

Pokud tedy souboj dopravních prostředků vyhraje letadlo, pokus se na letiště dostavit s dostatečným předstihem. Kromě toho, že se vyhneš stresu, můžeš vyzkoušet koutek pro děti, který mnoho letišť nabízí. Stejné je to s prostorem vyhrazeným pro kojení. Mnoho, hlavně větších letišť, s tímto prostorem počítá, a rodinám s dětmi tak nabízí větší pohodlí a komfort při cestování.

Problém, se kterým se při létání potýká mnoho dětí, jsou zacpané uši. Existuje několik triků, jak se nepříjemně zacpaných uší z tlaku v kabině při stoupání letadla zbavit. U těch nejmenších pomůže dudlík, který tak jako tak mají v puse často. U starších děti pomůže žvýkačka nebo bonbón. Dalším trikem, jak se tlaku zbavit, je jemná masáž oblasti kolem uší, speciálně té za ušními lalůčky. Důležité je, aby děti v průběhu letu přijímaly dostatek tekutin. Tlak a suchý vzduch v kabině letadla nepříjemně ovlivňuje vlhkost sliznic, speciálně u těch nejmenších. Mohou se dostavit nepřijemné pocity suchého nosu, které mohou přispět ke špatnému rozpoložení a stresu u dětí. Pravidelný přísun menšího množství tekutin však pomůže.

Vždycky je fajn projevit trochu empatie s cestujícími kolem vás, kteří necestují s dětmi. Je samozřejmě normální, že si děti zapláčou nebo zafňukají. Ale i ty si určitě pamatuješ, jak jsi se cítil/a před tím, než jsi měl/a děti a při cestě letadlem byl hlavním očekáváním klid na palubě. Stejně tak ale není třeba se stresovat, některé děti cestování snášejí hůře, jiné lépe, s tím se nedá nic dělat. Rozhodně by to neměl být důvod proč se cestování vyhnout. Všichni jsme jednou byli děti, a všichni jsme někdy hlasitě fňukali v dopravním prostředku, jen někteří si to tolik nepamatují.

4. Zábava na palubě

Vyrazit na výlet nebo dovolenou může být jednou z nejzábavnějších aktivit, které jako rodina podniknete dohromady. Zavřít děti do prostoru, ze kterého nemohou několik hodin odejít, však může být poměrně stresující a může dojít ke konfliktům. Abychom se jim vyhnuli, je dobré mít po ruce něco, co děti spolehlivě zabaví. Co je tedy dobré zabalit do příručního zavazadla jako kratochvíli pro děti? Knížku nebo leporelo, pastelky a omalovánky, hru s hádankami, menší stolní hry, které nezabírají mnoho místa, třeba karty nebo pexeso. Co dál? Oblíbenou panenku nebo autíčko. Zabrat může také mluvené slovo s oblíbenou pohádkou a sluchátka. Mnoho rodičů také na cestách oceňuje tablety (elektronická zařízení nikoli léčiva), jiné rodiče své děti vidí s elektronikou neradi. Film nebo pohádka může dítě zabavit na poměrně dlouhou dobu, což každý unavený rodič na cestě ocení. A když bude nejhůř i bez hraček můžeš zkusit dítě zabavit říkankami nebo hrou, při které se plácá do dlaní. Zapoj fantazii a zkus třeba slovní hru nebo hádanky.

5. Konečně v cíli! A co teď?

Pokud s dětmi cestujete do místa, kde ještě nikdy nebyly, zabavit je novými podněty bude o něco snazší, než pokud jedete na místo, kam jezdíte pravidelně. Při cestování s dětmi je třeba mít na paměti, že i při cestách se děti budou dožadovat svého času na hraní. Při plánovaní deního programu je tedy dobré nechat si čas na návštěvu dětského hřiště nebo třeba návštěvu muzea pro děti. Například v Dublinu budou všechny děti nadšené z návštěvy Muzea skřítků leprikonů. V tuzemsku si všechny děti zamilují vědecké muzeum iQLANDIA v Libereci se spoustou interaktivních exponátů a planetáriem. V podstatě v každém větším městě najdeš muzeum, které je vhodné pro rodinnou návštěvu. Ať už je to z oblasti vědy, historie nebo třeba muzeum hraček.

Pokud patříš k těm, co neradi plánují svoji cestu do detailu a raději necháváš věcem volný průběh, budeš patřit k ke skupině lidí, kterým děti udělají tlustou čáru přes rozpočet. Pokud děti na cestách něco řídí, je to denní rozvrh. Nechceme tím říci, že nemá cenu studovat co je v daném měste k vidění a vytvořit si představu o tom, co chceš v tvé cílové destinaci vidět. Určitě si připrav seznam míst a aktivit, které chceš navštív a vyzkoušet. Počítej však s tím, že na místě se může mnohé změnit. Dětem nejdřív nastiň denní plán, pokus se v nich vzbudit zvědavost vidět na vlastní oči vše, o čem jim vyprávíš a pokud se to povede, máš skoro vyhráno.

Existuje-li něco, co děti z denního plánu nevynechají, je to jídlo. Aby se vyhnul/a zmatku, doporučujeme sepsat si předem seznam restaurací vhodných pro návštěvu s dětmi. Když dojde k akutnímu hladu, budeš vědět kam zajít. Pokud se na cestách chceš vyhnout zbytečným nákladům, vyhni se společnému nakupování a návštěvám obchodních center, pokud to opravdu není nutné. Pokud se vyplatí do nečeho investovat, je to určitě místní jídlo.

Naším posledním doporučením je, aby děti na cestách měli stále u sebe něco, co je může identifikovat v případě, že by se ztratily. Nutné je jméno a tvoje telefonní číslo. U mladších dětí můžeš zkusit náramek se všemi důležitými informacemi, který bude dítě nosit po celou dobu pobytu. Nejmodernější technikou je v tomto směru speciální náremek s čipem, kterým rodiče mohou kontrolovat vzdálenost svých dětí v případě, že se od nich vzdálí příliš.

6. Ubytování

Vybrat správné ubytování může mít naprosto zásadní vliv na průběh vaší dovolené. Pokud cestuješ s malým dítětem je dobré zjistit si předem, jestli hotel, ve kterém se chceš ubytovat nabízí třeba dětské postýlky a ty tak nemusíš na dovolou vozit vlastní skládací postýlku z domova. Je chytré zjistit si podrobné informace o hotelu předem, za stejnou cenu můžeš získat mnohem větší komfort pro tebe i ty nejmenší.

Hotel: Pravděpodobně nejpohodlnější ubytování pro rodiny s dětmi na cestách. Většina hotelů se snažím vyjít všem svým hostům vstříc a s dětmi proto počítá. K dispozici tak můžeš mít hlídání, hrací koutek či různé aktivity, při kterých se děti zabaví a unaví a rodiče si odpočinou. V hotelu taky nemusíš řešit úklid a to znamená o jednu starost méně a o něco času více.

Pronajatý byt (Airbnb): Výhodou pronajatého bytu oproti hotelu je možnost uchovat si stejnou rutinu jako doma, co se týká například jídla a spánku. Pokud preferuješ přípravu vlastního jídla, v pronajatém bytě ti bude k dispozici i kuchyně. Při hledání vhodného bytu se můžeš zaměřit na to, zda je v okolí dětské hřiště. A nakonec, doba odjezdu a příjezdu se dá velmi flexibilně doladit s hostitelem.

Kempování: Kempování nabízí celí rodině hodně svobody, například ohledně času příjezdu. Stejně jako v případě airbnb můžeš pokračovat se zaběhnutými rituály z domova, s tím rozdílem, že vybavení je o něco jednodušší a všude kolem více přírody. Také některé kempy myslí na děti, proto při výběru kempu pro rodinou dovolenou dobře prozkoumej stránky s informacemi o vybavení kempu.

Coachsurfing: Poslední možnost je pro odvážné rodiče dobrodruhy, protože couchsurfing nabízí prostřednictvím internetové platformy místo k ubytování zdarma. Výběr místa a komunikace s hostitelem je v tomto případě velmi důležitá. Přesvěč se, že místo je pro děti vhodné a hostitel je také v pohodě s dětmi v bytě. Možná, že nakonec tvoje couchsurfingová zkušenost skončí navázáním nového přátelství a pobyt zdarma rodině hostitele v budoucnosti oplatíš.

…a teď můžeš začít plánovat, jaká místa ukážeš svým drahým ratolestem!

Oblíbené trasy

DomůCestování

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk