Autobusová doprava v ČR a Evropě

so 25. 5.
+ Přidat návrat
QR-Code
Oskenujte kód a stáhněte si zdarma naši aplikaci
V naší aplikaci najdete aktuální cestovní informace a můžete si koupit letenky, jízdenky na vlaky a autobusy a lístky na trajekty.
App Store
rate4.9
42K hodnocení
Google Play
rate4.6
136K recenzí

Tyto společnosti nám důvěřují. Umožňujeme nákup jízdenek a letenek mnoha společností na jednom místě.

RegioJet
Eurolines France
Leo Express
National Express
Autobusoví dopravci v ČR
Autobusoví dopravci v Evropě
Oblíbené trasy
Jak kupovat jízdenky na busy

Autobusová doprava v ČR: Flexibilní a cenově dostupná možnost pro pohodlné cestování

Autobusová doprava v České republice je důležitým a rozšířeným způsobem přepravy, který nabízí flexibilní a cenově dostupné možnosti cestování po celé zemi. S hustou sítí autobusových linek a spojů mezi městy, regiony a turistickými atrakcemi poskytují autobusy pohodlné a efektivní spojení pro cestující všech typů. České autobusy jsou často moderní a dobře vybavené, což zajišťuje pohodlnou jízdu a příjemný zážitek z cestování. Díky častým spojům a různým typům autobusových linek si cestující mohou snadno naplánovat svou cestu a dosáhnout svých destinací po celé republice. Autobusové jízdenky jsou často cenově dostupné a nabízejí různé tarify a slevy pro různé typy cestujících, což činí autobusovou dopravu atraktivní volbou pro mnoho lidí. Bezpečnost a spolehlivost jsou pro autobusové společnosti prioritou, což umožňuje cestujícím cestovat bezstarostně a bezpečně po celé republice.

Pohodlné cestování autobusem v Česku i v Evropě

Autobusová doprava je nejdůležitějším způsobem veřejné dopravy v České republice a má největší hustotu provozu. Veřejná autobusová doprava a její regionální a příměstské autobusové spoje propojují většinu měst a vesnic, kde není k dispozici železnice, případně spojuje menší města s vlakovými nádražími ve větších městech. V porovnání s ostatními způsoby dopravy, je autobusová doprava rozhodně nejlevnější. Nejen díky tomu se řadí mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější způsoby osobní transportace. Autobusová doprava samozřejmě neslouží jen pro cestování po tuzemsku. Dálkové autobusy lze využít i pro cestování do zahraničí, ať už do některé ze sousedních zemí, nebo vzdálenějších míst, například do přímořských oblastí Evropy jako je Chorvatsko, Itálie či Francie.

Autobusoví dopravci v Česku

Většina autobusových společností byla transformována po revoluci v roce 1989 z původních národních, později státních podniků ČSAD, které výhradně zajišťovaly autobusovou dopravu v celé zemi. Mnoho z dnešních dopravců si zkratku ČSAD v názvu ponechalo, například společností ČSAD Kladno,ČSAD Plzeň, ČSAD Liberec či ČSAD Tišnov, potkat bus s původním logem ČSAD je tak stále ještě možné.

Autobusovou dopravu dnes v Česku provozuje mnoho soukromých společností, Některé z nich působí pouze regionálně, například ČSAD České Budějovice nebo ČSAD Ústí nad Orlicí. Busy společnosti RegioJet (dříve Student Agency) provozuje autobusovou dopravu nejen po celé České republice ale i dálkovou autobusovou dopravu do zahraničí. Charakteristicky žluté autobusy Student Agency jezdí na frekventovaných trasách po celé Evropě jako například Praha – Bratislava, Praha – Berlín, Praha – Amsterdam a také Praha – Londýn. Dopravu v Čechách a na Moravě dále zajišťují společnosti Flixbus, Eurolines, Arriva Praha a sesterská Arriva Morava, BusLine, Leo Express a Icom Transport.


Společnost RegioJet , dříve známá jako Student Agency, byla založena v roce 2009 v Brně a kromě železniční dopravy se zabývá také dopravou autobusovou. Ta má o něco delší tradici, autobusy této společnosti původně fungovaly pod značkou Student Agency, jejíž historie se začala psát již v roce 1993. V roce 2016 však došlo k sjednocení jmen pod hlavičku RegioJet. Jednou z výhod společnosti je tak možnost kombinovat spoje autobusové a železniční na mnoha trasách. RegioJet disponuje flotilou moderních autobusů charakteristicky žluté barvy. V roce 2016, krátce po té, co došlo k přejmenování ze Student Agency na RegioJet, společnost představila nové autobusy od výrobce Volvo – Irizar i8 nové generace. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Společnost FlixBus byla založena v německém Mnichově v roce 2013. V současné době působí v mnoha evropských zemích (například v Itálii, Rakousku, Nizozemsku nebo Polsku). V České republice se společnost začala výrazněji prosazovat v roce 2016. Flixbus nabízí komfortní jízdu a dobrou síť propojení nejen po ČR ale i na mnoha evropských trasách. S Flixbusem se dostanete do Chorvatska, Itálie, Německa, Polska, Švýcarska či Rakouska.


Společnost Leo Express poskytuje železniční i autobusovou dopravu na území ČR a také na několika zahraničních trasách. První spojení nabízel Leo Express od roku 2012 na trase mezi Prahou a Ostravou. V současné době vás černozlaté autobusy autobusy dovezou z Prahy do Plzně, Českého Krumlova či Českých Budějovic. A do zahraničí se můžete s Leo Expressem svét na Slovensko, Ukrajinu, do Polska, Německa, Rakouska a Maďarska.

Autobusoví dopravci v zahraničí

Kromě českých, či v České republice působících autobusových dopravců, si s Omio můžete rezervovat množství autobusových společností působích v ostatních evropských zemích. Některé společnosti, které známe z České republiky, provozují autobusovou dopravu i v dalších evropských zemích a stejně tak některé autobusy najdete pouze v jejich domácích zemích. Omio nabízí výběr jak malých, lokálních dopravců, tak i větších hráčů na poli mezinárodní autobusové dopravy. Autobusy s můžete na jedno místě pohodlně vyhledat, rezervovat a zakoupit jízdenky.


Pokud plánujete cestovat v Německu, s Omio si můžete v češtině vyhledat a zarezerovat německé autobusové dopravce jako je společnost Berlin Linien Bus a dále třeba DeinBus.de, Flixbus či Eurolines.


Chystáte-li se do Itálie, na stránkách Omio najdete všechny italské provozovatele autobusové dopravy. Dostat se z Milána do Rimini nebo z Říma na Sicílii tak není problém. Kromě autobusů BusCenter nabízíme také Marino, Lavalle Autolinee, Lirosi Linee či Baltour.


National Express patří mezi přední dopravce poskytující autobusovou přepravu ve velké Británii. Chystáte-li se kromě Londýna navštívit i jiné části země, vybírát dále můžete z těchto autobusových přepravců dostupných prostřednictvím Omio jednoduše v češtině: iDBUS, Megabus and Scottish Citylink.

Oblíbené autobusové trasy v Česku

Některé trasy jsou dlouhodobě oblíbenější například díky chybějícímu spojení železniční dopravou, či díky lepší poloze autobusového nádraží. Níže uvedené trasy patří dlouhodobě k nejvytíženějším v Čechách a na Moravě.

Jak kupovat jízdenky na autobus?

1. Nakupujte pohodlně přes internet

Speciální výhodné nabídky autobusových jízdenek na delší trasy jsou často k dispozici pouze v on-line prodeji. Chcete-li zakoupit jízdenky pohodlně odkudkoli, stači se přihlásit do systému a platbu je samozřejmě možné provést online, ať už bankovním převodem nebo platební kartou.

2. Sledujte nabídky a ceny pravidelně

Sledovat sociální média se vyplatí. Například sledujete-li facebookový profil autobusových dopravců, dozvíte se rychle o propagačních akcích, nových trasách či vyjímečných sezóních nabídkách. Sledovat můžete samozřejmě také náš facebookový profil. I zde se dozvíte mnoho novinek a aktualit ze světa cestování.

3. Nečekejte na poslední chvíli

Čím dříve se rozhodnete koupit si jízdenku, tím větší je šance, že za ní zaplatí méně. Nejlevnější jízdenky se mohou vyprodat během několika minut. Například za jízdenky s RegioJet do zahraničí zakoupené s dostatečným časovým předstihem můžete ušetřit nemalou částku. Nabídky všech dopravců najdete pohromadě na jednom místě na Omio.cz.

a dále...

Množství společností, které se zabývají autobusovou dopravou v Česku, se aktivně podílí na vytváření rozsáhlé autobusové sítě, nejen po celé České republice ale i v sousedních zemích. K dispozici tak je autobusové spojení téměř kamkoli. Mnoho dálkových autobusů také spojuje například oblíbená rekreačních místa a oblasti, například zábavní parky, lyžařská střediska nebo místa oblíbená v létě, kdy mnoho lidí o víkendech vyráží k vodě. Dálkové autobusové spoje poskytují pohodlnou a komfortní alternativu dopravy na našich rušných silnicích. Zde jsme se snažili shrnout nejčastější otázky a odpovědi. Naše stránka otázek a odpovědí týkajících se autobusové dopravy poskytuje informace o možné výměně či zrušení jízdenek, přepravě zavazadel, nebo například informace o cestování se zvířaty či jízdními koly.

 

Proč cestovat autobusem?

Levné jízdenky: za přepravu autobusem zaplatíte v naprosté většině případů méně než za dopravu vlakem či letadlem.

Hustota pokrytí: autobusem se dostanete v podstatě kamkoli díky hustému pokrytí sítí silnic.

Možnost výběru: na trhu je velké množství rozných autobusových dopravců. Lišit se může cena a poskytované pohodlí. Volit také můžete mezi mnoha různými časy odjezdu, každý dopravce jich obvykle pro stejnou trasu nabízí několik v průběhu každého dne.

Cestování autobusem po České republice


Autobusem se u nás dostanete v podstatě odkudkoliv kamkoliv. Nejběžnějším způsobem, jak zakoupit jízdenku na autobus, stále zůstává nákup přímo u řidiče. Na trasách jako je například Praha – Brno, kde cestuje mnoho lidí jak ve všední dny tak o víkendech, je lepší rezervovat si místo v autobuse přes internet předem. Vyhnete se tak zklamání na místě, pokud je spoj plně obsazen.

 

Cestuj autobusem po Evropě


Češi se většinou autobusem vydávají do okolních zemí, konkrétně do Německa, do měst jako je Berlín, Mnichov, Drážďany či Norimberk. Speciálně poslední dvě jemnové města navštěvují turisté z Čech v období vánoc, kdy ve městech najdete překrásné vánoční trhy. Pokud jste i vy fanoušky vánočních trhů, více informací o tom, kde najít ty nejlepší, najdete na našem blog, v článku 8 nejlepších vánočních trhů v Evropě. Mezi další země, kam se lze jednoduše a levně dopravit autobusem patří Slovensko (Bratislava). Oblíbené jsou také autobusové spoje do Londýna, ač se jedná o poměrně dlouhou cestu. Klasikou jsou autobusové spoje do Amsterdamu, Vídně a v poslední době díky levných jízdenkám na autobus od RegioJet také Varšava. Více info o tom, jak se busem levně dostanete do Varšavy jsme pro vás připravili na této stránce. Pro delší cesty autobusem stále více lidí volí služby německého dopravce Flixbus.

V roce 2016 Flixbus začal nabízet také vnitrostátní spojení v České republice na trase mezi Prahou a Chebem či Znojmem. V roce 2017 došlo k dalšímu rozšíření autobusových linek z Česka. Nově začnou přímé spoje jezdit také do čechy velmi oblíbeného Chorvatska, a déle do Slovinska a Maďarska. Také dojde ke zvýšení frekvence autobusých linek FlixBus na žádaných trasách, například z Prahy do Milána nebo Curychu až na pět spojů denně.

 

Průměrné ceny autobusové dopravy za 100 km ve vybraných zemích Evropské unie

Zajímá vás, o kolik je dražší či levnější autobusová doprava v ostatních zemích Evropské unie? Níže najdete 5 zemí, do kterých se češi často vydávají. Takže než se vydáte na cestu autobusem, zkontrolujte, jaké ceny zaplatili v roce 2017 cestující průměrně za cestu busem. Uvedené ceny jsou přepočítané na cenu za 100 kilometrů jízdy. Nízké ceny za autobusovou dopravu v Itálii váš možná inspirují na vaši příští dovolenou. Vysoké ceny za cestování autobusem ve Velké Británii asi nejsou překvapením.

Ceny za cestování autobusy po Evropě

Autobusová doprava je obecně nejlevnější alternativou cestování, porovnáme-li ceny autobusových jízdenek s cenami jízdnek na vlaky a s letenkami. Ceny se však samozřejmě liší v jednotlivých zemích Evropy. Pokud vás tedy zajímají průmerné ceny za kilometr v několika vybraných zemích, najdete je v této tabulce. Konkrétní cena vždy záleží na mnoha faktorech jako je sezóna, aktuální obsazenost spoje, popularita a konkurence na dané trase a časová rezerva s jakou jízdenky rezervujete.

Z pěti evropských zemí, které jsme pro vás vybrali, má nejpříznivější ceny Itálie, kde se velké popularitě těší místní rychlovlaky nabízející vynikající komfort a samozřejmě rychlost. Autobusová doprava doprava tak může konkurovat převážně nízkými cenami. Naopak najdražší je průměrně autobusová doprava ve Velké Británii.

 

Navštiv zajímavá místa autobusem

 

Jaké výhody nabízí cestování autobusem?

Kromě pohodlí při cestě díky pohodlnějším sedadlům a nízkým cenám autobusových spojů, se také nabízí neustále modernizované autobusy. Kromě většího a většího komfort, můžete využít možnosti občerstvit se při jízdě teplými či studenými nápoji, využít připojení k wifi zdarma, nebo sledovat při jízdě filmy.

Pohodlná sedadla: autobusy dnes nabízejí moderní a často také polohovatelná sedadla. Můžete si tak být jisti, že při cestování budete mít pohodlí a dostatek místa.

Wi-Fi: mnoho autobusů nabízí možnost připojení k wifi zdarma. Nabízí to například RegioJet a pozadu nezůstává ani společnost LeoExpress.

Toalety: WC na palubách autobusů, speciálně těch dálkových, jsou v dnešní době již standardem, na který si zvykli všechni cestující.

Nápoje a občerstvení: koupit si něco k pití nebo snědku je také v posledních letech běžné. Autobusy na delších trasách nabízejí možnost zakoupit si teplé a studené nápoje či něco menšího k snědku.

Elektrické přípojky: chcete při cestě autobusem pracovat na počítačí nebo například sledovat film? Ani to už v dnešní době není v modernějších autobusech problém, díky elektrickým přípojkám.

Klimatizace: především v horkých letních měsících všichni oceníme klimatizaci. Například ve vlacích Českých drah máte možnost regulovat klimatizaci a topení individuálně pro vaše kupé.

Aplikaci zdarma!

DomůAutobusová doprava v ČR a Evropě

S aplikací Omio je plánování cest mnohem jednodušší

Dostaneme tě tam, kam potřebuješ. Od živých aktualizací železničních spojení, po elektronické jízdenky – s naší aplikaci budeš vždy na nejlepší cestě!

ios-badge
android-badge
Hand With Phone
Měna
Jazyk